Emisje radiowe w marcu 2023

Emisje radiowe w marcu 2023

Życzenia wielkanocne od burmistrza Słupcy (Meloradio)

Tekst życzeń: Wielkanoc to czas otuchy i czas nadziei, czas odradzania się wiary w drugiego człowieka, dlatego życzę wszystkim Państwu, aby te święta przyniosły zdrowie, pogodę ducha, radość i wzajemną życzliwość. Niech dadzą nam wszystkim siłę w pokonywaniu trudności i pozwolą z ufnością patrzeć w przyszłość i kolejne dni! Michał Pyrzyk – burmistrz Słupcy.

Temat rozmowy: Ruszyła budowa pomostu w stronę Szwedzkiego Kopca (Radio Warta)

Tekst wywiadu: Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.
Radio Warta: To jedna z najbardziej wyczekiwanych i efektownych inwestycji w Słupcy – ruszyła budowa pomostu prowadzącego w stronę Kopca Szwedzkiego na jeziorze słupeckim, mówi burmistrz Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Tak, na pewno jest to jedna z najbardziej efektownych inwestycji, bo prowadzona na styku lądu z wodą, ale również wyczekiwanych, bo wszyscy przynajmniej starsi mieszkańcy Słupcy, pamiętają jak ten brzeg jeziora tętnił życiem, kiedy funkcjonowały tam szkoły żaglowe, kapitanówka, kiedy można było się kąpać, plażować, i jak gdyby poprzez te działania, poprzez to zadanie, które mamy, chcemy przywrócić te dawne funkcje mieszkańcom tego miejsca.
Radio Warta: Jakie prace już udało się zrealizować, a jakie dopiero przed nami?
Michał Pyrzyk: Zaczęliśmy prace w trudnym okresie w zasadzie na styku jesieni i zimy, udało się wykonać pod budowę, pod przyszłą promenadę, mamy wykonane zbrojenia pod ławki, pod elementy rekreacyjne, pod siedziska, pod takie miejsce integracyjne z ogniskiem, ale już rozpoczęło się też palowanie właśnie pomostów, bo to nie tylko ten pomost, który będzie prowadził w kierunku Kopca Szwedzkiego, ale również trzy inne, łącznie z tym, który otoczy przyszły basen, czy przyszłe kąpielisko, będą budowane za chwilkę sanitariaty, przebieralnie, bo chcemy to miejsce przywrócić do życia, ale żeby no wszystkie funkcje również te sanitarne były zapewnione kompleksowo i mieszkańcy, no żeby ponownie odwiedzali gremialnie to miejsce, nie tylko mieszkańcy, bo oczywiście zapraszamy tutaj wszystkich mieszkańców i powiatu, i powiatów ościennych.
Radio Warta: Efekt końcowy, kiedy poznamy, kiedy zobaczymy?
Michał Pyrzyk: Myślę, że w tym roku na jesieni uda się sfinalizować wszystkie prace, przypomnę, że jeszcze powstanie scena, która też będzie wychodzić lekko w wodę, tak że myślę, że już w przyszłym roku będzie to miejsce, gdzie będziemy mogli organizować różnego rodzaju imprezy, być może całe lub część Wawrzynek Słupeckich uda się również przeprowadzić w tym nowym, ale atrakcyjnym, myślę miejscu.
Radio Warta: Pan wierzy, że to będzie taka wizytówka Słupcy, wyróżnik, coś, czego nie mają inne miasta?
Michał Pyrzyk: Tak, wierzę, być może teraz nie wygląda to jeszcze tak efektownie, no bo te prace są w toku – to tak jakbyśmy oceniali, nie wiem, malarza w domu, czy hydraulika, który tak naprawdę dopiero zaczyna swoje prace i wszystko jest rozkute, jeszcze brudne, jeszcze nie ma tego efektu, ale wierzę, że z dnia na dzień ten efekt i z tej przestrzeni jak gdyby brzegu i styku brzegu i styku jeziora wyłoni się to, co jest naszym zamierzeniem, i że naprawdę efekt będzie fajny.
Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.

Temat rozmowy: Jeszcze o rewitalizacji słupeckiego rynku (Radio Warta)

Tekst wywiadu: Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.
Radio Warta: Rynek w Słupcy przejdzie rewitalizację, wiemy już, kto i kiedy podejmie się tego zadania, mówi burmistrz Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Tak, przejdzie rewitalizację. Zadanie zapisane jest w budżecie, ogłosiliśmy drugi przetarg, ponieważ w pierwszym te ceny znacznie przekraczały to, co mamy zaplanowane w budżecie. Kwota, którą uzyskaliśmy, czy oferta, którą uzyskaliśmy musi przejść jeszcze, no formalne, gruntowne sprawdzenie i dopiero ocenimy wtedy, czy spełnia wszystkie wymagania formalne, niemniej jednak znamy już kwotę zaoferowaną przez potencjalnego wykonawcę i wynosi ona 7 milionów 500 tysięcy złotych, ona też przekracza tą wartość, którą mamy w budżecie, ale tak jak powiedziałem: jeżeli okaże się, że oferta spełnia wymagania, no najprawdopodobniej będę proponował radzie zwiększenie środków na ten cel, oczywiście nie w budżecie tegorocznym, bo tak jak powiedziałem inwestycja jest wieloletnia, i jak gdyby ta płatność końcowa nastąpi dopiero w przyszłości.
Radio Warta: W optymistycznym scenariuszu: kiedy te prace mogłyby ruszyć, na czym będą polegały?
Michał Pyrzyk: Przetarg ogłoszony jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”, ponieważ trzeba w toku projektowania określić, czy uzyskać pewne zgody i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, i trzeba być w zgodzie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, i zakładamy, że te prace projektowe z uwagi na te wszystkie uzgodnienia i uzyskanie pozwolenia na budowę mogą potrwać około rok czasu, czyli gdyby udało się podpisać umowę w kwietniu, bądź w maju tego roku, no to do wiosny przyszłego roku potrwałyby te prace projektowe, po nich nadszedłby czas na typową „budowlankę”, prace budowlane, które zakładamy, że również mogłyby potrwać około jednego roku, czyli licząc od maja tego roku na projektowanie 12 miesięcy, czyli maj 2024, i kolejny rok, tak jak powiedziałem, na prace budowlane, czyli w roku 2025 oddanie całej inwestycji.
Radio Warta: Pan wie, że te rewitalizacje rynków bywają kłopotliwe, w trakcie prac pojawiają się różne problemy, pan nie ma obaw z tym związanych?
Michał Pyrzyk: Na pewno są jakieś obawy, jest to materia żywa, no niemniej jednak tutaj przeprowadziliśmy dość szerokie konsultacje, jeśli chodzi o spojrzenie mieszkańców na ten obszar, na ten fragment miasta, i tak naprawdę każdy chce, aby ten rynek był odnowiony, ale w ślad za tym pojawia się taki, drugi postulat, który mówi o tym, żeby nie likwidować zieleni, która tam ma miejsce, bo wiele rewitalizacji doprowadziło do tego, że rynki stały się kamiennymi pustyniami – u nas tak nie nastąpi, mamy ścisłe zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, które mówią, że ten obszar powinien posiadać około 40% powierzchni biologicznie czynnej, więc można powiedzieć, że tak jak mamy ten obraz dzisiejszy, to te wszystkie miejsca zielone, trawniki, drzewa, które są w samym centrum rynku – one wszystkie pozostaną. Oczywiście, ta zieleń będzie też odnowiona, będą nowe nasadzenia, będzie wyposażona w nawodnienie, ale na pewno ta zieleń nie zniknie, wręcz przeciwnie: chcemy, aby tej zieleni było więcej, aby cieszyła ona mieszkańców, aby to miejsce było takim też obszarem wypoczynku i miejscem spotkań.
Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.

 

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125