Emisje radiowe w kwietniu 2023

Emisje radiowe w kwietniu 2023

Temat rozmowy: w Słupcy powstanie żłobek miejski (Radio Warta)

Tekst wywiadu: Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.
Radio Warta: To dobra informacja dla najmłodszych mieszkańców miasta: w Słupcy powstanie żłobek. O szczegółach – burmistrz Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Tak, cieszymy się, że w Słupcy powstanie żłobek miejski, niemniej jednak jego powstanie uzależnione było od pozyskania środków finansowych zarówno na budowę, jak i potem na prowadzenie tego miejsca. Te środki udało się zdobyć, więc cieszymy się z tego faktu i po złożeniu odpowiednich oświadczeń będziemy mogli rozpocząć cały proces budowy żłobka dla najmłodszych mieszkańców Słupcy.
Radio Warta: Bądźmy precyzyjni: jak duże są te środki i na co zostaną przeznaczone?
Michał Pyrzyk: Te środki są dość duże, bo wynoszą ponad 3 miliony 250 tysięcy złotych. Są one większe niż zakładaliśmy, bo jeszcze na początku roku, kiedy pojawiał się taki algorytm, to zapisane w nim było, że Słupca może maksymalnie na ten cel otrzymać 2 miliony 800 tysięcy złotych, jednak napisaliśmy troszeczkę większy wniosek i takie środki udało się pozyskać, Będą one przeznaczone na budowę żłobka, który będzie taką, można powiedzieć, dobudówką do istniejącego przedszkola nr 2 „Miś” w Słupcy, ale również część tych środków przyjdzie kolejną transzą i będzie przeznaczona już typowo na utrzymanie tego miejsca.
Radio Warta: Miejsce dla ilu dzieci się w nim znajdzie?
Michał Pyrzyk: Wnioskowaliśmy o żłobek, który ma przyjąć 46 młodych obywateli miasta Słupcy i na taką liczbę będzie on planowany.
Radio Warta: Kiedy on mógłby rozpocząć działalność?
Michał Pyrzyk: Cały proces inwestycyjny tak, czyli projektowanie, budowa musimy rozpocząć nie później niż 1 sierpnia bieżącego roku, natomiast taki termin graniczny, jeśli chodzi o oddanie tego budynku, o wszystkie odbiory mamy 31 maja 2026 roku, co nie oznacza, że będzie to ten termin, jeżeli wszystko uda się szybciej zorganizować jest szansa, że to miejsce, ta działalność ruszy, tak jak powiedziałem, kilka miesięcy wcześniej.
Radio Warta: Który to już będzie żłobek w Słupcy i czy on wyczerpuje zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, na tego rodzaju placówki?
Michał Pyrzyk: Jeśli chodzi o pierwszy żłobek miejski, to właśnie jest to, można powiedzieć pionierska placówka, bo do tej pory miasto nie prowadziło żłobka, pojawiały się kluby, czy pojawiają, istnieją kluby malucha, jest żłobek zorganizowany przez osobę prywatną. To jest typowo projekt miejski, pierwszy, pionierski, i myślę, że po jego wybudowaniu to zapotrzebowanie, można powiedzieć, na miejsca żłobkowe będzie wyczerpane, choć zdajemy sobie sprawę, że ta świadomość rodziców się zmienia, i tak jak kiedyś nie każdy chciał, aby dziecko w wieku 3 lat rozpoczynało przedszkole, tak teraz te dzieci młodsze są oddawane właśnie do żłobków, do klubów malucha, więc może się okazać, że za kilka lat ta liczba będzie niewystarczająca i będziemy musieli myśleć o kolejnych miejscach.
Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.

Temat rozmowy: Trwa budowa pomostu prowadzącego w stronę Kopca Szwedzkiego (Radio Warta)

Tekst wywiadu: Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.
Radio Warta: Trwa budowa pomostu prowadzącego w stronę Kopca Szwedzkiego na jeziorze słupeckim. O przebiegu prac mówi burmistrz Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Tak, sukcesywnie trwają prace związane z całą tą inwestycją dotyczącą zagospodarowania brzegu jeziora słupeckiego. Nabite są pale właśnie na pomost prowadzący w kierunku Kopca Szwedzkiego, ale powstał już inny pomost ten w kształcie ósemki, jeżeli pamiętają Państwo wizualizację i elementy projektowe, są nabite pale pod scenę, na wodę jest wykonana podbudowa i wkrótce zaczniemy budowę promenady z oświetleniem, są już przygotowane miejsca pod przyszłe siedziska, leżaki, ławki, będzie wkrótce też budowa sanitariatów i przebieralni. Jeśli chodzi o ten proces uzgodnień, to cały czas prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi, co do ostatecznego kształtu tego kąpieliska, czyli można powiedzieć tej części wydzielonej z jeziora słupeckiego i będzie to ostatni element, który w tym projekcie będziemy realizować, element też najtrudniejszy, ale myślę, że potem taki, którym najbardziej będziemy mogli się pochwalić.
Radio Warta: Jakie są te pierwsze reakcje, zwłaszcza jeśli chodzi o tę drewnianą konstrukcję – pozytywne?
Michał Pyrzyk: Myślę, że są pozytywne. Wcześniej mieszkańcy poddawali w wątpliwość, czy to drewno przetrwa długi czas, niemniej jednak i na pale, i na deski mamy 20 – 30 lat gwarancji, że z tym drewnem odpowiednio zaimpregnowanym, odpowiednio obrobionym nic się złego nie wydarzy, natomiast reakcje na ten pierwszy pomost jeszcze szczątkowy, kiedy zamieściliśmy zdjęcie, były bardzo pozytywne. Myślę, że należy tutaj uzbroić się jeszcze w cierpliwość i dopiero całe zagospodarowanie brzegu jeziora pokaże ostateczny efekt, bo dziś pewne elementy mogą wzbudzać pytania, mogą wzbudzać ciekawość, mogą jak gdyby wydawać się niepotrzebne, natomiast w całości one będą wkomponowane i myślę, że będzie to bardzo dobry efekt, zarówno dla mieszkańców, jak i dla ich gości, którzy odwiedzają Słupcę.
Radio Warta: Przypomnijmy: jak duże pieniądze udało się pozyskać na tę inwestycję, i kiedy tak naprawdę poznamy efekt końcowy?
Michał Pyrzyk: Na tą inwestycję udało się pozyskać z Polskiego Ładu prawie 4 miliony 300 tysięcy złotych. Cała inwestycja to niespełna 6 milionów złotych, ja myślę, że (zgodnie z harmonogramem) w tym roku uda się inwestycję zakończyć. Mówiąc o tym roku myślę o miesiącach jesiennych: październik, być może początek listopada, bo tak jak powiedziałem na koniec mamy to najważniejsze i najbardziej, można powiedzieć, techniczne przedsięwzięcie, jeśli chodzi o całe zagospodarowanie brzegu, czyli budowę tej wydzielonej części jeziora, która będzie kąpieliskiem, czy potocznie, można powiedzieć, odkrytym basenem w tamtym miejscu.
Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.

 

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125