Działalność kulturalna w mieście

Krzewieniem kultury w mieście zajmują się Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Te trzy instytucje ściśle współpracują ze sobą, stwarzając dogodne warunki do tego, aby starsi i młodsi mieszkańcy, poprzez udział w licznych konkursach, przeglądach, plenerach i warsztatach, mogli odkrywać i rozwijać swoje talenty np.: muzyczne, plastyczne, aktorskie, literackie. Mogą także realizować swoje pasje poznawcze i zaspokajać ciekawość świata. Słupca jest również miastem umuzykalnionym: Miejski Chór Mieszany „Kanon” działający przy MDK-u oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej to dwie, muzyczne, wizytówki naszego miasta. Ich kunszt można podziwiać podczas świąt państwowych i lokalnych uroczystości.
Okazję do zaprezentowania swojego talentu mają też uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych, organizując, rokrocznie, Słupeckie Spotkania Muzyczne i koncert pod hasłem: „Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu.”

W kalendarzu miejskich imprez kulturalnych na stałe zapisały się także:

• Słupeckie Dni Rodziny – to majowa impreza służąca promowaniu i integrowaniu rodzin.
  • Wawrzynki Słupeckie – najważniejsza impreza plenerowa związana z patronem Słupcy i słupeckiego kościoła farnego, św. Wawrzyńcem. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania różnorodnej twórczości głównie muzycznej i estradowej, a także osiągnięć sportowych.Spotkanie Odpustowe – organizowane w ramach Wawrzynek Słupeckich, to przede wszystkim święto twórców ludowych, pokaz sztuki i rękodzieła artystycznego.
  • Koncert Organowy w słupeckiej Farze – uczta dla miłośników muzyki poważnej. Wtedy nasz kościół odwiedzają wybitni śpiewacy operowi, których talent podziwia duża grupa słuchaczy.
  • Słupca Dzieciom – miejska, grudniowa kampania społeczna. Wtedy do Słupcy przybywa Świętego Mikołaja wraz ze Śnieżynkami, odwiedza słupeckie przedszkola, szkoły obdarowując dzieci słodyczami. Nie zapomina też o najmłodszych pacjentach naszego szpitala.

Oprócz tego działalność kulturalno-muzyczną prowadzą prywatni przedsiębiorcy: Szkołę Muzyczną „Yamaha” – pani Arleta Adamczyk i Centrum Kultury „Muzyk”- pan Krystian Bartczak.

Działają liczne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Do najprężniej działających należy: Słupeckie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej ANMAR.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej