Insygnia miejskie

Herb

Miasto posiada herb, którego godłem jest krzyż germański (zdwojony). Pole herbu stanowi tarcza herbowa typu gotyckiego. Godło herbu jest koloru złotego (żółtego), natomiast pole jest koloru błękitnego (lapis – lazuli, ultramaryna).

Kolor godła 100% Pantone 109 CV

Kolor tła 100% Pantone 287 CV

Najstarsza (XIV w.) pieczęć Słupcy odciśnięta na dokumencie z roku 1404 przedstawia już herb Słupcy w obecnej postaci – zdwojonego krzyża (krzyż jerozolimski). Później modyfikacji ulegał jedynie kształt tarczy herbu oraz kolorystyka, godło herbu nie uległo zmianie. W roku 1939 herb został oficjalnie zatwierdzony przez władze.

Złoty zdwojony krzyż na błękitnym polu – herb Słupcy choć skromny wygląda godnie i dostojnie, jest piękny swoją prostotą.
Możemy się zastanawiać, co oznacza ten „pięciokrzyż” i dlaczego był on taki ważny dla naszych przodków, dawnych mieszkańców grodu nad Meszną, że zechcieli przyjąć go za swój symbol, swoisty znak rozpoznawczy miasta, w którym mieszkali?
Niestety, nie posiadamy żadnych dokumentów, które pozwoliłyby nam jednoznacznie odczytać symbolikę słupeckiego herbu. Możemy to uczynić jedynie przy pomocy dwóch legend. Pierwsza z nich mówi o tym, że „pięciokrzyż” symbolizuje pięć kościołów, które istniały w mieście. Były to: kościół p.w. św. Wawrzyńca, kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Leonarda,  oraz kaplice: p.w. Św. Krzyża, p.w. Św. Ducha i p.w. św. Anny.

      „Dzieje Słupcy”, praca zbiorowa pod red. Bolesława Szczepańskiego, Poznań 1996, s. 52-53

Według drugiej legendy zdwojony krzyż symbolizuje pięć ran Chrystusa i może być dla nas i przyszłych pokoleń znakiem mocy i nadziei – na co zwrócił uwagę Jego Eminencja Arcybiskup Prymas Polski Henryk Muszyński w swojej homilii z dnia 17 stycznia 2010 roku.

Herb miasta Słupcy

Herb miasta Słupcy

Flaga

Flaga miasta stanowi prostokąt o stosunku wysokości do długości jak 5:8 i składa się z dwóch równych pasów w układzie równoległym.
Pas górny w kolorze godła (złoty), pas dolny w kolorze tła (lapis – lazuli, ultramaryna). Centralnie w stosunku do płaszczyzny flagi umieszczony jest herb Miasta.
Flaga miejska

Flaga miejska

Herb Słupcy audycja z Radia Zet Gold Październik 2016

print

Pobierz załącznik

Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125