Emisje radiowe w lutym 2023

Emisje radiowe w lutym 2023

Temat rozmowy: w Słupcy opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie ulegną zmianie (Radio Warta)

Tekst wywiadu: Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.               

Radio Warta: Dobre wiadomości dla mieszkańców Słupcy: opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie ulegną zmianie, dlaczego? – pytam o to burmistrza Michała Pyrzyka.

Michał Pyrzyk: Taką decyzję podjęliśmy już w roku ubiegłym, kiedy poznaliśmy wyniki przetargu i wtedy ta cena zaproponowana przez operatora, choć była wyższa, to jednak nie skłoniła nas do tego, aby podwyżki w zakresie tej opłaty dokonać. Dzieje się to z dwóch powodów, między innymi z takiego, że ta liczba odpadów, można powiedzieć, pozostaje na tym samym poziomie co roku, dwa: są lata, gdzie tych odpadów jest troszeczkę mniej i postanowiliśmy nieco zmodyfikować system odbioru, tak żeby tych przejazdów śmieciarek było jak najmniej, stąd ograniczyliśmy, czy zmniejszyliśmy ilość odbiorów odpadów biodegradowalnych głównie w sezonie zimowym, inne są troszeczkę terminy na odbiór plastiku i papieru, ale taką dość istotną modyfikacją jest ta, że od 1 marca wprowadzimy pojemniki sto dwudziesto litrowe lub dwieście czterdziesto litrowe jeśli chodzi o odbiór szkła. Dotychczas to szkło było zbierane w worki i ta częstotliwość odbioru była taka jak plastiku i papieru, teraz wprowadzenie pojemników spowoduje, że ten odbiór będzie mógł się odbywać nawet co 12 tygodni, czyli zaoszczędzimy na ilości przejazdów. Ta decyzja o wyeliminowaniu tych pojemników była również spowodowana tym, że te plastikowe worki, no jednak nie były ekologiczne, stąd taka decyzja, aby zamienić worki na pojemniki, co, tak jak powiedziałem, jest i działaniem proekologicznym, i wpływa na ograniczenie ilości tych przejazdów związanych z odbiorem.
Radio Warta: Co ważne – tych pojemników nie trzeba kupować…
Michał Pyrzyk: Tak, tych pojemników nie trzeba kupować. Taka była nasza umowa z operatorem, że to on zapewni dla mieszkańców bezpłatnie te pojemniki i już od 1 marca będzie je można odbierać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na ulicy Wspólnej w wyznaczonych godzinach, które można odczytać na stronie internetowej miasta.
Radio Warta: Pana zdaniem: ta gospodarka śmieciowa w mieście jest dobrze zorganizowana – mieszkańcy mogą mieć pytania, wątpliwości, czy raczej nie?
Michał Pyrzyk: Myślę, że jest dobrze zorganizowana, to też od mieszkańców w dużej mierze zależy, czy te opłaty będą podnoszone, czy nie, bo na to ma wpływ również poziom recyklingu i ten poziom w poszczególnych latach osiągamy, wyjątkiem, myślę, że w każdej gminie, był ten pierwszy okres covidowy, gdzie no większość gmin niestety tych poziomów odzysku nie osiągnęła, ale wtedy i brak aktywności zawodowej i również to, że te odpady odbieraliśmy często, nie było kontroli z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne spowodowało, tak jak powiedziałem, i w naszej gminie i w innych, że te poziomy nie były osiągnięte, ale poza tym już każdy rok inny i ten wcześniejszy, i te późniejsze wskazywał, że ta gospodarka jest dobrze prowadzona, bo mieszkańcy dobrze segregują odpady.
Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.

Temat rozmowy: Gmina Miejska Słupca złożyła wniosek do programu „Szatnia na medal” (Radio Warta)

Tekst wywiadu: Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.
Radio Warta: W Słupcy powstanie „Szatnia na medal” – to nazwa programu, z którego miasto zamierza pozyskać dofinansowanie, na co konkretnie – pytam o to burmistrza Michała Pyrzyka.
Michał Pyrzyk: Już dwa razy korzystaliśmy z tego programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Pierwszy raz za dotację udało się wyremontować szatnię na Stadionie Leśnym przy ulicy Gajowej, potem przyszła kolej na szatnie na miejskiej strzelnicy również położone na tej samej ulicy, natomiast teraz pomyśleliśmy, że warto odnowić pomieszczenia, które znajdują się tuż przy nowo otwartej ściance wspinaczkowej, przy nowo otwartym korcie do squasha, bo tam, po dawnym gimnazjum, pozostały takie pomieszczenia, które pełniły funkcje szatniowe, pełniły funkcje sanitarne i te właśnie pomieszczenia chcemy odnowić, chcemy wyremontować i dlatego zwróciliśmy się do marszałka województwa z prośbą o dotację, kolejną dotację na taki, a nie inny cel.
Radio Warta: Jaki jest szacowany koszt inwestycji i o jakie dofinansowanie ubiega się miasto?
Michał Pyrzyk: Szacowany koszt inwestycji to prawie 200 tysięcy złotych, o połowę z tej kwoty, bo takie są zasady programu, ubiegamy się od pana marszałka.
Radio Warta: Kiedy poznamy wyniki naboru wniosków?
Michał Pyrzyk: Myślę, że na wiosnę będą te wyniki już znane ponieważ program jest tak skonstruowany, że trzeba te środki wydać w danym roku budżetowym, więc do jesieni podejrzewam, jeżeli zapadnie pozytywna decyzja, będziemy mieli czas, aby to przedsięwzięcie zrealizować.
Radio Warta w okolicy. Program powstał przy współpracy z Miastem Słupca.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125