GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE MIASTA SŁUPCY.
Z dniem 1 lipca 2013roku zmienia się system gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym mieście. Na podstawie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach[1] gminy muszą przejąć „władztwo” nad odpadami komunalnymi w zamian za opłatę, jaką będzie zobowiązany wpłacić gminie właściciel[2] nieruchomości za gospodarowanie odpadami – dotyczy właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz niezamieszkałych.
Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Słupcy będzie funkcjonował w oparciu o uchwały Rady Miasta Słupcy[3] stanowiące akt prawa miejscowego.
[1] Dz. U. z 2012r. poz. 391 ze zm.
[2] Pod pojęciem właściciela należy rozumieć również użytkownika wieczystego, dzierżawcę, zarządcę itp.
[3] Uchwały zostały opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta www.um.slupca.pl zakładka ochrona środowiska i gospodarka odpadami.
CO CZEKA WŁAŚCICIELA NIERUCHOMOŚCI.
- Złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ewentualna korekta deklaracji w przypadku zmiany danych.
- Wyposażenie nieruchomości w pojemniki .
- Rozwiązanie umowy z dotychczasowym odbiorcą odpadów ze skutkiem na 30 czerwca 2013r. Od 1 lipca 2013r. odpady komunalne odbierze Operator wybrany w przetargu.
- Wnoszenie bez wezwania opłaty za gospodarowanie odpadami na rachunek Urzędu Miasta w Słupcy nr konta 45 8542 0001 0024 3377 0003 6753 zgodnie ze złożoną deklaracją w terminach określonych w Deklaracji (pouczenie).
JAK ZBIERAĆ ODPADY
Odpady zmieszane
Odpady zmieszane bez odpadów zebranych selektywnie, niebezpiecznych i odpadów wielkogabarytowych. | Tu wrzucamy:
Odpady powstałe w gospodarstwie domowym po wydzieleniu odpadów przeznaczonych do segregacji.
Nie wrzucamy: Odpadów niebezpiecznych (lekarstw, baterii, akumulatorów, farb, lakierów, chemikaliów, środków chwasto- i owadobójczych oraz opakowań po nich, żarówek, świetlówek itp.). |
Odpady zbierane selektywnie
Selektywne zbieranie odpadów polega na wydzieleniu ze strumienia odpadów komunalnych co najmniej następujących frakcji odpadów: papieru i tektury, szkła i odpadów opakowaniowych ze szkła, tworzywa sztucznego łącznie z drobnymi opakowaniami z metalu i opakowaniami wielomateriałowymi, odpadów komunalnych ulegających biodegradacji oraz odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych.
Papier i tektura
|
Tu wrzucamy:
(niezabrudzone, niezatłuszczone) gazety i czasopisma, katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę.
Nie wrzucamy: zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego i faxowego, papieru przebitkowego, pieluch, papierów higienicznych, tapet, worków po materiałach budowlanych, kartonów po sokach, napojach, mleku, styropianu.
Pamiętaj: usuń metalowe i plastikowe części. |
Szkło i opakowania ze szkła | Tu wrzucamy:
(oczyszczone z resztek żywności) butelki oraz słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wrzucamy: szkła stołowego, fajansu, porcelany i ceramiki, kryształów, luster, szkła okiennego, płytek ceramicznych, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, kineskopów, szkła żaroodpornego, doniczek, szyb samochodowych, szkła okularowego, szkła laboratoryjnego oraz ampułek po lekach.
Pamiętaj: z opakowań szklanych zdejmij metalowe, plastikowe i gumowe nakrętki, uszczelki, nie tłucz szkła przed wrzuceniem. |
Tworzywa sztuczne | Tu wrzucamy:
(po usunięciu zanieczyszczeń) butelki po napojach typu PET, plastikowe opakowania po chemii gospodarczej, nakrętki plastikowe, torebki i worki foliowe, plastikowe koszyczki po owocach, czyste kanistry plastikowe, opakowania wielomateriałowe (po jogurtach, mleku, sokach itp.), puszki po napojach, puszki po konserwach, drobny złom żelazny i metale kolorowe, metalowe nakrętki ze słoików, kapsle.
Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, mokrych folii, butelek i pojemników po olejach i smarach, opakowań po lekach oraz innych odpadów pochodzenia medycznego, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, zabawek, sprzętu AGD, styropianu, opakowań po farbach, lakierach, baterii, kabli, opakowań po środkach ochrony roślin i nawozach, opakowań metalowych łączonych z innymi materiałami np.: gumą.
Pamiętaj: zgnieć opakowanie – zajmie mniej miejsca |
Odpady ulegające biodegradacji | Tu wrzucamy:
trawę, liście, resztki kuchenne (owoce, warzywa, obierki), drobne resztki roślin ciętych i doniczkowych, wióry z drewna i słomę.
Nie wrzucamy: kamieni, popiołu, odpadków, które zawierają mięso lub kości zwierzęce, odchodów zwierzęcych, zepsutej żywności.
Pamiętaj: odpady ulegające biodegradacji możesz kompostować. |
Pochodzące z gospodarstw domowych |
Odpady wielkogabarytowe:stoły, szafy, krzesła, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów itp., Nie wrzucamy: odpadów budowlano – remontowych i sanitarnych, części samochodowych. Odpady niebezpieczne: lekarstwa, baterie, akumulatory, farby, chemikalia, środki chwasto- i owadobójcze oraz opakowania po nich, żarówki, lampy neonowe, fluorescencyjne i rtęciowe, reflektory, kineskopy itp.
Odpady elektryczne i elektroniczne: urządzenia radiowe i telewizyjne, sprzęt komputerowy, AGD, żarówki i świetlówki oraz inny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Odpady te będą odbierane dwa razy do roku lub można je dostarczyć do sklepów z tego typu artykułami, które prowadzą ich odbiór bądź dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Słupcy ul. Wspólna 8. |
CO WARTO WIEDZIEĆ.
- Harmonogram odbioru odpadów komunalnych określający częstotliwość ich odbierania na terenie miasta Słupcy dostarczy właścicielom nieruchomości Operator wybrany w przetargu.
- Z nieruchomości zamieszkałych, w zamian za uiszczoną opłatę, odbierane będą odpady komunalne zmieszane oraz odpady zebrane selektywnie w każdej zebranej przez właściciela nieruchomości ilości z wyj. odpadów budowlano- remontowych oraz odpadów z pielęgnacji drzew i krzewów wymagających odrębnego kontenera.
- Z nieruchomości niezamieszkałych, w zamian za uiszczoną opłatę odbierane będą odpady komunalne zmieszane oraz następujące frakcje odpadów zebrane selektywnie: papier i tektura, szkło i opakowania szklane, zebrane łącznie tworzywa sztuczne, odpady wielomateriałowe, drobne opakowania z metalu oraz odpady ulegające biodegradacji (z wyj. odpadów z pielęgnacji drzew i krzewów wymagających odrębnego kontenera) w ilości zgodnej ze złożoną „Deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”.
Pamiętaj:
Opłata za odpady zbierane selektywnie jest niższa.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Miasta www.miasto.slupca.pl zakładka ochrona środowiska i gospodarka odpadami oraz w Informatorze Słupeckim.
Opracowano: Urząd Miasta w Słupcy ul. Pułaskiego 21, 62 – 400 Słupca, Tel. 63 2772727, email: um@miasto.slupca.pl