Dokarmianie ptaków

Dlaczego nie wolno karmić kaczek chlebem?

Dokarmianie ptaków zwłaszcza kaczek w naszym mieście, to dość powszechne zjawisko. Jednak, to z pozoru niewinne hobby może być bardzo groźne. Karmienie ptaków chlebem szkodzi nie tylko ptakom, ale całym ekosystemom.

Okazuje się, że taki sposób dokarmiania ptaków czyni więcej szkody niż pożytku. Eksperci ostrzegają, że dokarmianie ptactwa wodnego chlebem, a w szczególności chlebem białym, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt. Chleb nie dostarcza składników odżywczych niezbędnych do wzrostu kaczek, ale skutecznie zapycha ich żołądki. Z jednej strony kaczki nie są już głodne, ale w zasadzie są niedożywione. Przejedzone kaczki dopychają się pęczniejącymi w ich brzuchu, namiękniętymi wodą okruchami.

Rozkładający się chleb może być również siedliskiem pleśni, która wydziela toksyny trujące dla kaczek, niezjedzony chleb tonie i gnije, powodując poważne spustoszenia w ekosystemie. Poza tym chleb zawiera bardzo dużo soli, której ptaki nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów.

Dodatkowo gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla ryb, a nadmiernie rozwijająca się bujna roślinność przyczynia się do zaciemnienia wody i utrudnia dostęp światła, co w rezultacie ogranicza lub hamuje proces fotosyntezy. Poza tym im więcej chleba – tym więcej ptasich odchodów, które też nie są obojętne dla środowiska.
Czym dokarmiać ptaki?

Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na wspieranie skrzydlatej braci, musimy to robić konsekwentnie, gdyż ptaki przyzwyczajają się do dokarmiania i wracają na miejsce, gdzie dostały pożywienie, nawet ze znacznej odległości. Jeśli nie znajdą nic do jedzenia, wyczerpane i zmarznięte mogą już nie mieć energii na dalsze poszukiwania. 

Kaczki można dokarmiać ziarnami zbóż, pestkami dyni, kukurydzą czy otrębami. Korzystne będą także drobno pokrojone warzywa (surowe bądź gotowane, ale bez dodatku soli), na przykład marchewka, kapusta czy buraki pastewne. Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków wodnych jest wskazane tylko w okresach silnych mrozów, kiedy powierzchnia wody skuta jest lodem przez kilka, kilkanaście dni.

Czy kaczuszkom marzną nóżki? 

Ptaki przygotowują się do zimy gromadząc znaczne zapasy tłuszczu, który jest zużywany w mało sprzyjających, zimowych warunkach.. Kaczka jest ptakiem świetnie przystosowanym do życia w wodzie. Znaczącą rolę odgrywa tu gruczoł kuprowy, położony u nasady ogona. Wydziela on substancję, która natłuszcza pióra. Dlatego, aby zabezpieczyć pióra przed przemakaniem, kaczka dziobem nanosi wydzielinę. Natłuszczone pióra konturowe ściśle do siebie przylegające, tworzą coś na kształt poduszki. Od środka organizm ogrzewa warstwę piór puchowych, na zewnątrz izolacja. Do tego dochodzi podskórna warstwa tłuszczu. Dlatego właśnie ptaki nie czują zimna. Kaczki nie przymarzają do lodu, ponieważ specjalny układ naczyń krwionośnych nie pozwala na zbytnią utratę ciepła. Do tego ciemne stopy ptaka to także narząd termoregulacji. Zimne podeszwy nie mogą nadtopić lodu i w ten sposób kaczka nie przymarza do lodu. Dzięki zimnym nóżkom kaczki nie oddają ciepła do otoczenia.

Jeśli pomagamy ptakom, róbmy to w sposób odpowiedzialny

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125