Zmarła Grażyna Harmacińska – Nyczka

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 listopada 2017r. zmarła w Szczecinie nasza rodaczka artystka-malarka Grażyna Harmacińska–Nyczka.
Uprawiała malarstwo olejne i akwarelowe; przynależała do tzw.„Grupy sopockiej”, wraz z mężem artystą – grafikiem Marianem Nyczka osiedliła się w Szczecinie, w którym mieszkała od 1953r., należała do Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie. Odznaczona Złotą Odznaką ZPAP. Rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu u profesorów: Hipolita Polańskiego, Eustachego Wasilkowskiego, Jana Piaseckiego w latach 1948-1951r. Kontynuowała studia malarskie w 1951-1953 u profesorów: Juliusza Studnickiego i Jacka Żuławskiego. Dyplom oraz tytuł magistra sztuki uzyskała w 1955 r. w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, specjalizacja: malarstwo sztalugowe: obraz;„ Jarmark w Słupcy. ” Debiut malarski w 1953 r. w warszawskiej Zachęcie. Nagroda za obraz: „Wyzwolenie Słupcy” . W jej artystycznym dorobku figuruje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i poza granicami, liczne plenery malarskie. Uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. Jej obrazy znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, w kolekcjach indywidualnych także poza granicami kraju.O jej twórczości opowiada krótki film K. Gordona z roku 1968, a także Szkic do portretu Grażyny Harmacińskiej – Nyczki: „Przyjechała nasza malarka znaczy… jest już lato”- reż. W. Różycka-Zborowska 2008r. Bohaterka dokumentu fabularyzowanego ”Przyjaciółki” w reż. W. Różyckiej-Zborowskiej z roku 2010., w którym opowiada o Dance Rozentalównie – słupeckiej żydówce -swojej przyjaciółce z czasów okupacji.
Z ogromnym sentymentem odwiedzała zawsze Słupcę, miejsce swojego urodzenia (1926r.),wczesnej młodości, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych miasta i powiatu.

Interesowała się zawsze tym co się u nas dzieje . Jej twórczość malarską mogliśmy podziwiać na monograficznej wystawie; „Taki pejzaż” w 2007r. w słupeckim muzeum; latem tego roku zachwycaliśmy się jej akwarelami na wystawie: ”…jest już lato”. Wierna uczestniczka Odpustowych Spotkań, koncertów organowych w słupeckiej farze. Uhonorowana odznaką Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego, którą bardzo sobie ceniła, obdarowana przez Muzeum Regionalne w Słupcy statuetką Św. Wawrzyńca, zaszczytnym honorowym obywatelstwem miasta Zagórowa. W 2014r. była bohaterką twórczych poszukiwań dzieci w ramach projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W malarstwie ukochała pejzaż. Malarka słupeckich i zagórowskich pejzaży. Tak o Niej mówiliśmy. Wypowiadała się najpełniej malując rozległe panoramiczne widoki szerokich pól czy łąk Zagórowa, Olchowa, Skokumia i Oleśnicy. Jej akwarele są unikatowym zapisem i dokumentacja nie tylko pewnej rzeczywistości , ale także własnych przeżyć. Posiadała dar mówienia pięknie i prosto o tym co ją otacza. Spotkania z nią były zawsze wyjątkowe. Twórcze. Niepowtarzalne. Pani Grażyno dziękujemy. Zostanie Pani w naszej pamięci. Na zawsze.

[tekst i zdjęcie: Beata Czerniak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy]

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Kościanie w dniu 6 listopada 2017 r.  Msza Św. o godz.12.00 w kościele p.w. Pana Jezusa, Plac Niezłomnych 1.
Ceremonia pogrzebowa o godz. 13.00 na cmentarzu komunalnym.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125