Darmowy alkomat w Komendzie Powiatowej Policji

5 kwietnia w Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy miało miejsce oddanie do użytku  alkomatu zakupionego ze środków Urzędu Miasta.

Alkomat na wniosek policji zakupił Urząd Miasta ze środków pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, w ramach miejskiego programu przeciwdziałania alkoholizmowi. – Dotychczas osoby pragnące przebadać się przed ewentualnym prowadzeniem pojazdu korzystały z alkomatu w policyjnej dyżurce. Niestety w weekendowe poranki czyli w sobotę i niedzielę okienko dyżurnego przeżywało prawdziwe oblężenie, co znacznie utrudniało policjantom pracę – mówi komendant powiatowy mł. insp. Maciej Kusz.
– Postanowiliśmy sfinansować zakup urządzenia. Wiemy jakim problemem na polskich drogach są kierowcy jadący w stanie nietrzeźwości. Często jednak dzieje się tak, że kierowca prowadzi pojazd i jest nieświadomy faktu, że ma jeszcze we krwi ilość alkoholu, która eliminuje go z prowadzenia pojazdu. I właśnie zakupione przez Urząd Miasta urządzenie pozwoli sprawdzić stan trzeźwości, zanim ktoś wsiądzie za kółko – mówi burmistrz Michał Pyrzyk.
Urządzenie jest ogólnodostępne, tuż przy stanowisku recepcyjnym. Koszt zakupu alkomatu wyniósł 2000 zł brutto. Jego obsługa jest bardzo prosta i zawarta w instrukcji nad urządzeniem. Policja ostrzega jednak, by w razie wątpliwości co do stanu swojej trzeźwości, na badanie nie wybierać się samochodem, bowiem pozytywny wynik grozi utratą prawa jazdy. Kierowanie samochodem z wynikiem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila jest traktowane jako wykroczenie. Wyższy wynik to już przestępstwo i sprawa trafia do sądu. Alkomat podaje wynik w miligramach na litr, więc aby otrzymać wartość w promilach należy pomnożyć go przez 2,1.

Darmowy alkomat na Komendzie Policji

Darmowy alkomat na Komendzie Policji

Darmowy alkomat na Komendzie Policji

Darmowy alkomat na Komendzie Policji

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125