Wawrzynkowa Gra Miejska i wigilia św. Wawrzyńca

Znaleźć wizerunki św. Wawrzyńca w słupeckiej farze, zaznaczyć na mapie miejsca związane ze św. Wawrzyńcem, obrać ziemniaki, ulepić figurkę ze słodkiej masy, czy znaleźć ukryte słowa – takie i inne zadania czekały na uczestników Wawrzynkowej Gry Miejskiej, która odbyła się we wtorek, 9 sierpnia  2016. Jej uczestnicy ruszyli śladami św. Wawrzyńca.

W grze wzięło udział 13 zespołów. Na 48 uczestników czekało 8 zadań + zadanie finałowe na placu zabaw przy Przedszkolu nr 1.  Spotkanie zakończył wspólny posiłek, w którym znalazły się obrane przez uczestników ziemniaki. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w pomoc podczas realizacji Gry oraz sponsorom.

 

fotorelacja: Gra Wawrzynkowa

Obchody Wigilii św. Wawrzyńca rozpoczęły się wieczorem o godzinie 19.00 nieszporami w  farze. Po nieszporach uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta pod kolumnę św. Wawrzyńca, gdzie  (zgodnie z wawrzynkową tradycją) wspominamy ludzi, którzy odegrali ważną rolę w historii naszego miasta. W tym roku też tak było: wspominaliśmy człowieka, który zapisał się w niej  w sposób niecodzienny, a nawet oryginalny. Tym człowiekiem był  Mathias Brandtner. Pochodził z Torunia, działał od 2 połowy XVII wieku do lat 30 XVIII w. Był znanym i cenionym organmistrzem, któremu zlecano budowę wielu instrumentów. Stworzył także nasze organy, ten bezcenny skarb, który znajduje się w słupeckiej farze. Musiał to być prawdziwy mistrz w swoim fachu, bo  instrument, który zbudował służy nam już 300 lat! Od lat możemy podziwiać ich brzmienie, choćby podczas Koncertów Organowych.

Po wspomnieniu Mathiasa Brandtnera w kinie „Sokolnia” odbył się premierowy pokaz filmu:  ” Św. Wawrzyniec – męczennik za wiarę”  (scenariusz, realizacja i produkcja: Anna i Tomasz Klinger). Widzowie mogli obejrzeć też zwiastun  filmu „Święty z marginesu” o św. Alojzym Orione, którego premierę zaplanowano na listopad. W tym dniu nie zabrakło też ognia, żywiołu tak bardzo związanego z męczeńską śmiercią św. Wawrzyńca – po projekcjach filmowych przed kolumną św. Wawrzyńca odbył się pokaz Fireshow.

fotorelacja: Wigilia św. Wawrzyńca

fotorelacja:Fireshow

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125