Słupca
Jesteś tutaj:   Historia   arrow   Związani ze Słupcą   arrow   Biskup Jan Gerbicz
Wybierz język strony: polskienglishdeutschMłodzieżowa Rada Miasta Słupcy
Miasta partnerskie:
S�upca

Biskup Jan Gerbicz

Prawo teutońskie nadał biskup Jan II z przyzwoleniem książęcem miastu Słupcy 15 listopada 1290 r.[…]. Sołectwo w Słupcy, kupione od Mikołaja, syna Oblina, sprzedał biskup Jan II 28 listopada 1296 Hermanowi z Stawiszyna pod warunkiem, że osadzi miasto Słupcę na prawie średzkiem. Herman i jego następcy otrzymali z Słupcy, Wszelewa, Bednarzewa i Jankowa (osady znikłe) wolny szósty łan flamandzki z wyjątkiem łąk w Jankowie, które sobie zatrzymał biskup, dopókiby ich nie zamieniono na role orne, a kapelan miał tam mieć dwa łany wolne jako posag, z innych łanów miano oddawać rocznie 4 miary pszenicy, 4 miary żyta i 4 miary owsa i ferton srebra. Dziesięcinę miano oddawać jak w Kotuni, miary meszne kapelanowi. Mieszkańcom dał biskup wolne pastwisko i wręb w lesie, a nadto przeznaczył na pastwisko ziemię z bagnem w lewo rzeczki idąc z Słupcy przez drogę, która prowadziła do wsi rycerza Gerwarda. Żadna wieś biskupia w obrębie mili od Słupcy, osadzona lub osadzić się mająca na prawie teutońskiem, nie miała mieć karczmy, kuźnicy, folusza, warsztatu szewskiego lub jatek rzeźniczych; kowalowi w poszczególnej wsi, a nie w innych, wolno było tylko naprawiać siekiery, topory, lemiesze i żelazne części pługów, a szewcowi tylko stare obuwie. Sprawy kryminalne wszystkich wsi, na prawie teutońskiem osadzonych lub osadzić się mających w ziemi biskupiej ciążeńskiej, miały być sądzone w Słupcy, a inne sprawy w apelacyi, z sądów dwa denary przypadać miały biskupowi, trzeci sołtysowi. Szósty plac miał należeć do sołtysa i jego następców, także poza rozmiar łanów piąty ogród do biskupa, szósty do sołtysa. Sołtys mógł na swoich łanach wolnych zakładać ogrody dla swego pożytku, miał mieć wolną łaźnią, wszelkie pożytki, jakie miał sołtys pyzdrski, tak podczas jarmarków, jak targów oraz wolność polowania na zające i kuropatwy. Jatek miał mieć tyle, ileby było potrzeba miastu z wyjątkiem 4 rzeźniczych, które zastrzegł sobie biskup.

 dr. Stanisław Karwowski: Biskupi poznańscy drugiej połowy XIII wieku, s. 231-240.

 
Kim był biskup Jan II Gerbicz, człowiek, który w Dłusku w imieniu  Przemysła II przyłożył pieczęć na  dokumencie lokacyjnym wpływając tym samym na historię naszego miasta ?  
Jan II Gerbicz herbu Nałęcz  (zwany też: Gerbisz, Herbisz) – biskup poznański w latach 1285 – 1297.
Syn kasztelana poznańskiego Tomasza. Prawdopodobnie uzyskał wykształcenie prawnicze. W latach
1269 – 1276 sprawował urząd kantora poznańskiego. W dokumencie z 6 czerwca 1278 roku tytułuje się już archidiakonem. Był członkiem kapituły gnieźnieńskiej. Jako biskup poznański związany był z polityką Przemysła II i Jakuba Świnki. W 1295 roku wziął udział w koronacji Przemysła na króla Polski, a po jego zamordowaniu w 1296, był sygnatariuszem układu krzywińskiego, na mocy którego Henryk III Głogowczyk miał objąć południową Wielkopolskę.  Biskup Jan II Gerbicz odegrał wielką rolę w historii naszego miasta – to właśnie jemu Słupca zawdzięcza swoją pierwszą lokację na prawie niemieckim.
Dokładna data śmierci biskupa poznańskiego Jana Gerbicza nie jest znana: na dokumencie z 17 czerwca 1297 widnieje jeszcze jego imię natomiast 20 grudnia tego roku na tronie biskupim zasiadał już Andrzej Zaremba.
 UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

 
                                                       
 

 

 

 


 

 

 
 

Miasto Słupca
Województwo:  wielkopolskie
Siedziba władz:  Słupca
Powierzchnia:   1030 ha
       10 km²
Liczba ludności:    13 904
   
   

Kalendarium

Urząd Miasta-kontakt
Urząd Miasta
tel. 63 277 27 27
e-mail: um@miasto.slupca.pl


Biuro Obsługi Klienta
tel. 63 277 27 27 wew. 304
e-mail: bok@miasto.slupca.pl

Promocja miasta
tel. 63 277 27 27 wew. 227
promocja-k@miasto.slupca.pl

PEŁNE DANE KONTAKTOWE
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo  
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Słupca