Słupca
Jesteś tutaj:   Historia   arrow   Związani ze Słupcą   arrow   Tadeusz Parys
Wybierz język strony: polskienglishdeutschMłodzieżowa Rada Miasta Słupcy
Miasta partnerskie:
S�upca

Tadeusz Parys

Tadeusz Parys - (25.03.1887 Bieżuń -1940 Katyń). Burmistrz Słupcy w latach 1924-27.

Studia ukończył w 1913 roku w Warszawie i był prowizorem farmacji. W 1914 roku wstąpił do Legionów i uczestniczył w Pierwszej Wojnie Światowej, walczył również  w wojnie 1920 roku z bolszewikami za co dostał Medal Niepodległości.
W czasie studiów zaprzyjaźnił się ze słupczaninem Leonem Plewińskim i za jego namową sprowadził się do Słupcy wiosną 1924 roku. Społeczeństwo słupeckie zaproponowało mu posadę burmistrza. Był doskonałym organizatorem pełnym inicjatyw, starał się poprawiać warunki ludzi biednych był uczulony na czystość mieszkań, urzędów, ulic. Rozpoczął sadzenie lasku komunalnego, troszczył się o park i o ulicę. Był asesorem Cechu Rzemiosł, zorganizował kursy czeladnicze w dni wolne od pracy i w niedziele. Miał duży wkład w działanie elektrowni miejskiej. Interesował się przytułkiem, budową nowego magistratu i kompleksem szkół, na budowę których zaciągnął ze skarbu państwa pożyczkę w kwocie 20 mln marek polskich. Był działaczem dozoru kościelnego, objął także patronat nad pomnikiem niepodległości w roku 1926r. Był kolekcjonerem motyli i zbieraczem ziół. W Słupcy zapoczątkował tworzenie zbiorów muzealnych, zgromadził 65 cennych starodruków i dokumentów cechowych.
W 1926 roku był członkiem 28 osobowego Sejmiku Powiatowego. W 1927 roku podziękował za ponowne wybory do władz miasta i opuścił Słupcę. Wyjechał do Łowicza, a następnie do Kowla, gdzie prowadził aptekę i  należał do Strzelca i Związku Kombatantów, nadal udzielał się społecznie i nie ustawał w pracach charytatywnych, nawet ufundował stypendium dla sierot po zaginionych żołnierzach.
5 czerwca 1930 roku Rada Miejska w uznaniu zasług położonych przez Tadeusza Parysa nad podniesieniem estetycznego wyglądu miasta nazwała  jego nazwiskiem jeden z placów miejskich.
14 sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do wojska. Dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany przez NKWD w 1940 roku.
 UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

 
                                                       
 

 

 

 


 

 

 
 

Miasto Słupca
Województwo:  wielkopolskie
Siedziba władz:  Słupca
Powierzchnia:   1030 ha
       10 km²
Liczba ludności:    13 904
   
   

Kalendarium

Urząd Miasta-kontakt
Urząd Miasta
tel. 63 277 27 27
e-mail: um@miasto.slupca.pl


Biuro Obsługi Klienta
tel. 63 277 27 27 wew. 304
e-mail: bok@miasto.slupca.pl

Promocja miasta
tel. 63 277 27 27 wew. 227
promocja-k@miasto.slupca.pl

PEŁNE DANE KONTAKTOWE
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo  
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Słupca