Wyróżnienia dla uczniów i nauczycieli słupeckiego gimnazjum
Dla uczczenia 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Niepodległości zorganizowało konkurs dla uczniów i nauczycieli zatytułowany PAMIĘĆ O POWSTANIU I POWSTAŃCACH STYCZNIOWYCH. Celem konkursu było przypomnienie sylwetek powstańców styczniowych, zwrócenie uwagi na konieczność zachowania pamięci o przeszłości oraz zachęcenie do wyszukiwania i upamiętniania w swoim otoczeniu śladów powstania 1863 roku. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli.
W ogłoszonym konkursie nie zabrakło słupeckiego akcentu. Dwie gimnazjalistki Julia Kuszyńska i Sylwia Rosińska z klasy IIe pod kierunkiem pań Izabeli Michalak i Ewy Kisteli przygotowały portfolio ukazujące ślady walk powstańczych oraz formy upamiętnienia powstania styczniowego w naszym regionie. W pracy zamieściły mapkę regionu słupeckiego z opisem, wybrane zdjęcia opatrzone komentarzem oraz bibliografię powstańców.W konkursie uczestniczyło 319 uczniów ze szkół z różnych stron Polski. Nadeszły też prace spoza kraju, z Polonijnej Szkoły (Caserta Włochy) w sumie oceniono 343 prace.
W kategorii „gimnazja” w konkursie uczestniczyło 72 uczniów z 28 szkół. Uczennice Gimnazjum im. M. Kopernika w Słupcy Julia Kuszyńska i Sylwia Rosińska za nadesłaną pracę przedstawiającą udział powstańców ziemi słupeckiej w powstaniu styczniowym otrzymały wyróżnienie. Wyróżnienie to zostało przyznane przez jury złożone z pracowników merytorycznych muzeum.
Cieszy również fakt, że nadesłane prace naszych uczennic dostarczyły nowych, może dotąd mało znanych informacji o przebiegu powstania w naszym regionie na forum ogólnopolskim, ale przede wszystkim pokazały także zainteresowanie i trwanie pamięci o uczestnikach tamtych wydarzeń wśród uczniów naszej szkoły.
Osobną kategorię stanowili nauczyciele.
Nauczyciele nadesłali na konkurs 13 scenariuszy lekcji lub zajęć pozalekcyjnych dla różnych poziomów nauczania.
Scenariusz przygotowany przez panie Ewę Kistelę (nauczycielkę historii) i Izabelę Michalak (nauczycielkę języka polskiego) został nagrodzony drugim miejscem w konkursie.
Gratulujemy autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 15 października br. o godz. 12.00 w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie al. Solidarności 62.