Słupca
Jesteś tutaj:   Historia   arrow   Związani ze Słupcą   arrow   Apolinary Szeluto   arrow   Nagrania utworów Apolinarego Szeluty
Wybierz język strony: polskienglishdeutschMłodzieżowa Rada Miasta Słupcy
Miasta partnerskie:
S�upca

Nagrania utworów Apolinarego Szeluty

Pieśni Apolinarego Szeluty

Sonaty Apolinarego Szeluty

Celem nagrania i wydania płyty z utworami Apolinarego Szeluty (1884-1966) przez "Studio S-1" w Warszawie w okresie roku 2008, było wypromowanie i ocalenie od zapomnienia muzyki tego wybitnego i niesłusznie zapomnianego kompozytora, który wg opinii jemu współczesnych był nieprzeciętnym talentem. Razem ze znakomitymi polskimi muzykami: Karolem Szymanowskim, Ludomirem Różyckim i Grzegorzem Fitelbergiem współtworzył grupę muzyczną "Młoda Polska", był także współzałożycielem Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich. Dobrze zapowiadający się kompozytor, pianista, profesor Konserwatorium Mozarta w Berlinie równolegle ze studiowaniem muzyki ukończył wydział prawa i wielokrotnie dochodziło do takich momentów w jego życiu, gdzie "muzykę zamieniał na togę " bezskutecznie próbując zaistnieć na współczesnym jemu rynku muzycznym. Los związał go ze Słupcą, do której przybył wraz z rodziną w 1933 r.
W sposób szczególny więc miasto Słupca zostało zobowiązane do przywrócenia pamięci o tym kompozytorze, który ponad 30 lat swojego życia spędził w naszym mieście pełniąc funkcję notariusza. Jego doczesne szczątki spoczywają na słupeckim cmentarzu, a jego imię (jako jedyne w kraju) nosi Zespół Szkół Muzycznych w Słupcy.
Na płycie znajdują się  utwory Apolinarego Szeluty, które zostały zaprezentowane podczas IV Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej w Warszawie w dniu 12 grudnia 2006 r.
Płyta jest ukoronowaniem wielu lat starań i inicjatyw podejmowanych w mieście przez stowarzyszenia, instytucje, szkoły, aby przybliżyć życie i dzieło kompozytora, którego wielu mieszkańców Słupcy pamięta do dnia dzisiejszego. Muzeum Regionalne gromadzi pamiątki ocalałe po kompozytorze, najcenniejszym eksponatem jest pianino, na którym do końca swojego życia komponował. Punktem kulminacyjnym obchodów Roku Apolinarego Szeluty - w 40 rocznicę śmierci kompozytora było otwarcie sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. A. Szeluty oraz wspaniały koncert jego utworów, który miał miejsce w Warszawie podczas trwania IV Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej.
 
Nagranie płyty z utworami A. Szeluty,  z udziałem najwybitniejszych artystów - wirtuozów: skrzypiec - Konstantego Andrzeja Kulki, fortepianu - Andrzeja Tatarskiego i zespołu kameralnego Camerata Vistula pod kierownictwem prof. Andrzeja Wróbla - znakomitego wiolonczelisty, gwarantuje wykonanie na najwyższym poziomie artystycznym. Wydanie płyty z muzyką Apolinarego Szeluty w tak znakomitym wykonaniu jest wyrazem pamięci o obywatelu naszego miasta, sprawia, że muzyka Szeluty jest rozpoznawalna i ma szansę zajęcia godnego miejsca w panteonie muzyki narodowej.
Sonaty Apolinarego Szeluty
 UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

 
                                                       
 

 

 

 


 

 

 
 

Miasto Słupca
Województwo:  wielkopolskie
Siedziba władz:  Słupca
Powierzchnia:   1030 ha
       10 km²
Liczba ludności:    13 904
   
   

Kalendarium

Urząd Miasta-kontakt
Urząd Miasta
tel. 63 277 27 27
e-mail: um@miasto.slupca.pl


Biuro Obsługi Klienta
tel. 63 277 27 27 wew. 304
e-mail: bok@miasto.slupca.pl

Promocja miasta
tel. 63 277 27 27 wew. 227
promocja-k@miasto.slupca.pl

PEŁNE DANE KONTAKTOWE
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo  
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Słupca