Słupca
Jesteś tutaj:   Historia   arrow   Związani ze Słupcą   arrow   Karol Siwy
Wybierz język strony: polskienglishdeutschMłodzieżowa Rada Miasta Słupcy
Miasta partnerskie:
S�upca

Karol Siwy

Karol Siwy (ur.14 marca 1883 r. Cieszyn- zm. 14 sierpnia 1955 r. w Słupcy)

Mieszkańcy naszego miasta pamiętają dyrektora gimnazjum, dobrego wychowawcę młodzieży, działacza społecznego i politycznego, aktywistę PSL kierowanego przez Stanisława Mikołajczyka, prezesa koła PCK, działacza “Sokoła”, prezesa OSP, nauczyciela muzyki, członka Towarzystwa Tatrzańskiego, sekretarza Powiatowej Rady Narodowej, nauczyciela tajnego nauczania, a także troskliwego męża.
W Cieszynie ukończył niższą szkołę wydziałową z wykładowym j. Niemieckim, a następnie 4 kursy seminarium nauczycielskiego męskiego, także z j. Niemieckim. Świadectwo dojrzałości otrzymał 23 września1903 r. W Warszawie uczęszczał do Państwowego Konserwatorium muzycznego i uczył się muzyki i śpiewu. Dyplom ukończenia Konserwatorium i kwalifikacje do nauczania muzyki i śpiewu w szkołach średnich ogólnokształcących i seminariach nauczycielskich uzyskał 11 listopada 1927 r.  Uzupełniał swoje wykształcenie zawodowe: w 1910 r. ukończył kurs “Towarzystwa Popierania Robót Ręcznych” w Wiedniu, który zdał z wynikiem b. dobrym, a w 1912 r. Państwową Szkołę Przemysłową we Lwowie z wynikiem celującym. Na ziemi cieszyńskiej przepracował 17 lat.
W latach 1932-36 był nauczycielem Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Słupcy, a przez 3 następne lata nauczycielem etatowym Państwowego Gimnazjum Ogólnokształcącego w Słupcy. Pełnił szereg funkcji społecznych. Był prezesem koła PCK i prezesem OSP. Od listopada 1939 r. do września 1940 r. zajmował się tajnym nauczaniem dzieci. 1 października 1939 r. do września 1940 r. został zatrudniony przymusowo w magistracie ze względu na dobrą znajomość j. Niemieckiego. Do 1945 r. uczył potajemnie. 12 marca 1945 r.  zgłosił się do pracy w szkole i do emerytury pełnił obowiązki dyrektora Państwowego Gimnazjum i Liceum w Słupcy. Razem z kolegami Zdziarskim, Kulą, Jakubskim, Pikutowskim i innymi profesorami organizował szkołę i internat. Jesienią 1946 r. objął kierownictwo samorządu, powstał wówczas sklepik szkolny i spółdzielnia uczniowska. W parę dni po ucieczce Niemców tworzyła się w Słupcy władza cywilna tzw. Tymczasowy Komitet Obywatelski, któremu przewodniczył komunista krawiec Czesław Muszyński. W skład komitetu weszli Michał Kwitowski oraz Karol Siwy, Tadeusz Wiśniewski i Józef Małecki. Nowa rada ukonstytuowała się w lutym 1945 r. Karol Siwy był tam ławnikiem, a następnie został wybrany delegatem do Powiatowej Rady Narodowej w Koninie. W lipcu 1945 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady. Tworzyli ją przedstawiciele PPR, PPS, SL i PSL, które reprezentowali Karol Siwy i Piotr Jabłoński.
Dyrektor Siwy został odwołany ze stanowiska i z dniem 31 maja 1947 r. został przeniesiony na emeryturę. Karol Siwy był z powołania pedagogiem. Stworzył wieloosobową orkiestrę, sam grał na fortepianie i skrzypcach. Od 17 marca 1934 r. mieszkał w domu przy ul. Gajowej 5 (obecnie Szeluty), który kupił od Amelii i Władysława Sutych. Był sąsiadem z kompozytorem Apolinarym Szeluto, z którym nieraz grał przepiękne melodie fortepianowe na cztery ręce. Za zasługi w latach 1918-21 odznaczony został Medalem “Bojownikom Niepodległości”, a za pracę zawodową i długoletnią służbę medalami brązowymi i srebrnymi w 1938 r. Troszczył się o każdego nauczyciela i młodzież. Jako patriota i esteta dbał o czystość języka polskiego nie tylko w szkole, ale w rozmowach towarzyskich. Miał opinię doskonałego prelegenta, mówcy i wykładowcy.
 UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

 
                                                       
 

 

 

 


 

 

 
 

Miasto Słupca
Województwo:  wielkopolskie
Siedziba władz:  Słupca
Powierzchnia:   1030 ha
       10 km²
Liczba ludności:    13 904
   
   

Kalendarium

Urząd Miasta-kontakt
Urząd Miasta
tel. 63 277 27 27
e-mail: um@miasto.slupca.pl


Biuro Obsługi Klienta
tel. 63 277 27 27 wew. 304
e-mail: bok@miasto.slupca.pl

Promocja miasta
tel. 63 277 27 27 wew. 227
promocja-k@miasto.slupca.pl

PEŁNE DANE KONTAKTOWE
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo  
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Słupca