Słupca
Jesteś tutaj:   Historia   arrow   Katyń... ocalić od zapomnienia
Wybierz język strony: polskienglishdeutschMłodzieżowa Rada Miasta Słupcy
Miasta partnerskie:
S�upca

Katyń... ocalić od zapomnienia

Każdy naród ma swoją Historię i swoich Bohaterów. Nasza historia bywała trudna, za to mamy szczęście do bohaterów: nigdy nie brakowało im ducha walki, hartu ducha czy odwagi, dla Ojczyzny potrafili oni złożyć ofiarę, często najwyższą, bo z własnego życia. To dzięki nim możemy dziś żyć w spokojnych czasach, poznawać smak życia. Winniśmy im tylko jedno: PAMIĘĆ. Bowiem jak napisał nasz, znakomity Rodak Jan Paweł II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.”


Chcemy pamiętać - miasto Słupca przystąpiło do programu „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”. Celem programu, któremu patronuje Prezydent RP jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z Listy Katyńskiej. W ten sposób poprzez posadzenie dębów – roślinnego symbolu siły i niezłomności chcemy upamiętnić heroizm Polaków – ofiar Mordu Katyńskiego. O popularności programu może świadczyć fakt, że już blisko 2.000 instytucji z Polski i spoza jej granic przystąpiło do niego. Są to m.in.: szkoły, ośrodki wychowawcze, placówki opiekuńcze i edukacyjne, komendy policji i placówki straży granicznej, starostwa powiatowe i urzędy gmin, parafie, szpitale, drużyny harcerskie, kluby sportowe, stowarzyszenia kombatantów, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, media lokalne i ogólnopolskie. Zatem znaleźliśmy się w licznym towarzystwie!

Urząd Miasta w Słupcy zgłosił do programu „KATYŃ… ocalić od zapomnienia” 8 ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Są to:
  • podpułkownik ANTONI SZYPOWSKI – s. Antoniego, ur. 05.08.1885r. w Słupcy; oficer zawodowy WP, z wykształcenia chemik; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  •  kapitan TADEUSZ PARYS - s. Leona, ur. 25.03.1887r. w Bieżuniu Płockim; burmistrz miasta Słupca w latach 1924-1927; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  •  kapitan ANTONI RUDOLF JANIK - ur. 24.03.1907r. w Wielkich Drogach (pow.wadowicki); oficer 4 Pułku Strzelców Konnych; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  •  porucznik STANISŁAW ANGLIK – ur.22.04.1899r. w Łodzi; nauczyciel słupecki; zamordowany w 1940 roku w Charkowie
  •  aspirant EDWARD PARUS – ur. 14.10.1898r. w Kątach; policjant w Słupcy i w Ślesinie; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  •  aspirant FRANCISZEK RYBICKI – s. Feliksa, ur. 26.10.1898r. w Łasku; komendant posterunku Policji Państwowej w Lądku (pow.słupecki); zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  •  aspirant WALENTY BARTKOWIAK – ur. 06.01.1898r. w Róży; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  •  aspirant ADAM MAKOWSKI – ur. 16.12.1895r. w Kotuni; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
Wszystkie te nazwiska zostały sprawdzone przez Stowarzyszenie Parafiada - organizatora programu „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”, które zwracało uwagę na to, czy dany Bohater nie ma już swojego drzewka. O tym, że dana osoba jest upamiętniana po raz pierwszy świadczą specjalne certyfikaty.
Certyfikaty dotarły do Urzędu Miasta 8 marca 2010 roku. Oprócz nazwiska znajduje się na nich numer Dębu Pamięci. To pierwszy znak upamiętnienia Bohaterów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Kolejnym będzie posadzenie Dębu Pamięci.

„Ufamy, że działania wynikające z realizacji projektu, kształtować będą poczucie przynależności do narodu i państwa oraz utrwalać pamięć o ofiarach – Bohaterach Zbrodni. Jednocześnie, przyczynią się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu, kształtować będą postawy patriotyczne, uczyć zdolności postrzegania i kojarzenia oraz budzić ciekawość poznawczą i chęć poznawania świata.” – czytamy w piśmie organizatora dołączonym do certyfikatów.

Realizatorem programu jest Urząd Miasta natomiast koordynatorem z ramienia Urzędu Miasta jest wiceburmistrz Tomasz Garsztka.


Kolejną ofiarą Zbrodni Katyńskiej zgłoszoną przez Urząd Miasta w Słupcy do programu „KATYŃ… ocalić od zapomnienia” był aspirant STANISŁAW BATORSKI - s. Władysława, ur. 14.04.1903r. w Warszawie; aspirant PP; zamordowany w 1940roku w Twerze (Miednoje). Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci poświęconego Stanisławowi Batorskiemu odbyła się 17 września 2010 roku w Słupcy.


 UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

 
                                                       
 

 

 

 


 

 

 
 

Miasto Słupca
Województwo:  wielkopolskie
Siedziba władz:  Słupca
Powierzchnia:   1030 ha
       10 km²
Liczba ludności:    13 904
   
   

Kalendarium

Urząd Miasta-kontakt
Urząd Miasta
tel. 63 277 27 27
e-mail: um@miasto.slupca.pl


Biuro Obsługi Klienta
tel. 63 277 27 27 wew. 304
e-mail: bok@miasto.slupca.pl

Promocja miasta
tel. 63 277 27 27 wew. 227
promocja-k@miasto.slupca.pl

PEŁNE DANE KONTAKTOWE
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo  
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Słupca