Słupca
Jesteś tutaj:   Herb i flaga miasta
Wybierz język strony: polskienglishdeutschMłodzieżowa Rada Miasta Słupcy
Miasta partnerskie:
S�upca

Herb

Miasto posiada herb, którego godłem jest krzyż germański (zdwojony). Pole herbu stanowi tarcza herbowa typu gotyckiego. Godło herbu jest koloru złotego (żółtego), natomiast pole jest koloru błękitnego (lapis - lazuli, ultramaryna).

Najstarsza (XIV w.) pieczęć Słupcy odciśnięta na dokumencie z roku 1404 przedstawia już herb Słupcy w obecnej postaci – zdwojonego krzyża (krzyż jerozolimski). Później modyfikacji ulegał jedynie kształt tarczy herbu oraz kolorystyka, godło herbu nie uległo zmianie. W roku 1939 herb został oficjalnie zatwierdzony przez władze.

Złoty zdwojony krzyż na błękitnym polu – herb Słupcy choć skromny wygląda godnie i dostojnie, jest piękny swoją prostotą.
Możemy się zastanawiać, co oznacza ten „pięciokrzyż” i dlaczego był on taki ważny dla naszych przodków, dawnych mieszkańców grodu nad Meszną, że zechcieli przyjąć go za swój symbol, swoisty znak rozpoznawczy miasta, w którym mieszkali?
Niestety, nie posiadamy żadnych dokumentów, które pozwoliłyby nam jednoznacznie odczytać symbolikę słupeckiego herbu. Możemy to uczynić jedynie przy pomocy dwóch legend. Pierwsza z nich mówi o tym, że „pięciokrzyż” symbolizuje pięć kościołów, które istniały w mieście. Były to: kościół p.w. Św. Wawrzyńca, kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, kościół p.w. Św. Leonarda oraz kaplice: p.w. Św. Krzyża i p.w. Św. Ducha.

      „Dzieje Słupcy”, praca zbiorowa pod red. Bolesława Szczepańskiego, Poznań 1996, s. 52-53
 
Według drugiej legendy zdwojony krzyż symbolizuje pięć ran Chrystusa i może być dla nas i przyszłych pokoleń znakiem mocy i nadziei – na co zwrócił uwagę Jego Eminencja Arcybiskup Prymas Polski Henryk Muszyński w swojej homilii z dnia 17 stycznia 2010 roku.
Herb

Flaga

Flaga miasta stanowi prostokąt o stosunku wysokości do długości jak 5:8 i składa się z dwóch równych pasów w układzie równoległym.
Pas górny w kolorze godła (złoty), pas dolny w kolorze tła (lapis - lazuri, ultramaryna). Centralnie w stosunku do płaszczyzny flagi umieszczony jest herb Miasta.
Flaga
 UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

 
                                                       
 

 

 

 


 

 

 
 

Miasto Słupca
Województwo:  wielkopolskie
Siedziba władz:  Słupca
Powierzchnia:   1030 ha
       10 km²
Liczba ludności:    13 904
   
   

Kalendarium

Urząd Miasta-kontakt
Urząd Miasta
tel. 63 277 27 27
e-mail: um@miasto.slupca.pl


Biuro Obsługi Klienta
tel. 63 277 27 27 wew. 304
e-mail: bok@miasto.slupca.pl

Promocja miasta
tel. 63 277 27 27 wew. 227
promocja-k@miasto.slupca.pl

PEŁNE DANE KONTAKTOWE
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo  
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Słupca