14. Noc w Muzeum Regionalnym w Słupcy

14.Noc w Muzeum Regionalnym w Słupcy,
ZGROMADZIŁO SIĘ TUTAJ CAŁE MIASTECZKO…
19 maja godz. 20.30, ul. Warszawska 53       Piątkowy wieczór, 19 maja  br. godz. 20.30 prosimy zarezerwować na udział w tym nietuzinkowym spotkaniu. Nasza tegoroczna Noc w Muzeum wpisuje się w narrację niedawno obchodzonej 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jednak odniesiemy się do osób i wydarzeń związanych ze Słupcą; chcemy wydobyć (po raz kolejny) z niepamięci, tych mieszkańców naszego miasta, którzy tworzyli jego historię do  … Zagłady.  Ocalało niewielu. Żółty żonkil, jest od lat symbolem pamiętania
w   działaniach Muzeum Polin, jest też  symbolem życia, nadziei, pojednania, pochylania się nad wspólną  historią. Każdy uczestnik tegorocznej Nocy otrzyma go … w  formie małej przypinki.

Spotykamy się  w naszym muzealnym ogrodzie, przy scenie plenerowej, na której młodzi artyści
z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy, grupa HUMAN SAPIENS  zaprezentują premierowy spektakl:  ”Jak płatki śniegu …,” którego scenariusz współtworzyli, pod kierunkiem Anny Czerniak  i Anny Halaby. (LO/MDK). Inspiracją do jego powstania była książka Edith EgerWybór, czyli jak przetrwać niewyobrażalne”. Autorka tej książki w wieku 17 lat cudem uniknęła śmierci w komorze gazowej w obozie Auschwitz –Birkenau. Jako dorosła osoba ukończyła studia psychologiczne i otworzyła klinikę terapeutyczną w Kalifornii. Najpierw musiała się zmierzyć się ze swoją traumą, aby pomagać innym. Młodzi ludzie spróbują nam pokazać swoje problemy i próby radzenia sobie z nimi. Będzie to zapewne ważny spektakl, którego premiery nie możemy przegapić.  

*Wystawa: „Z najlepszej woli i zgodnie z prawdą” –  zeznanie ocalonego z Zagłady Dawida Lajzera,(Leisera) urodzonego w 1912 r. w Słupcy, który w 1965 r. w instytucie Yad Vaschem  w Jerozolimie złożył je, aby w ten sposób  także podziękować swoim wybawcom. On i jego żona Masza  ( jedyni z całej rodziny) ocaleli, dzięki pomocy rodziny Jaskółków z Bystrej  Podhalańskiej. Tytuł  tegorocznej Nocy w Muzeum: ZGROMADZIŁO SIĘ TUTAJ CAŁE MIASTECZKO… wzięty został z jego zeznania, (które w obszernych fragmentach prezentujemy na tej poruszającej wystawie); tymi właśnie słowami  opisał   pamiętną noc z 17/18 lipca 1940 r. na  słupeckim Rynku , która położyła kres wspólnym dziejom Polaków i Żydów w Słupcy.
*W sali muzeum  można  będzie  zobaczyć  także animowany film z Markiem Edelmanem i Hanną Kral Zdążyć przed Panem Bogiem, który miał swoją premierę w dniu 19 kwietnia  w Muzeum Żydów Polskich POLIN .


*Sederowy poczęstunek.
Tradycyjnie  uczniowie  z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy z klasy gastronomicznej  wraz z  Anną Rajzner poczęstują nas  przygotowanym posiłkiem spożywanym w domach żydowskich z okazji Świąt Pesach – jednego z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Uroczysta sederowa kolacja będzie w jakimś stopniu i naszym udziałem. Tych świąt 80 lat temu nie zdążyli obejść warszawscy Żydzi stłoczeni w  getcie, gdyż w ich przededniu rozpoczęło się to tragiczne powstanie.

 *Koncert Yorn Kind  „Opowieści z żydowskiego miasteczka”
Zapraszamy na niezwykły koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu „Sentido” w składzie: 
Kaja Mianowana – wokal, Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, kemanche, suka, Arad Emamgholi – daf, tombak, Piotr Kopietz – akordeon, narracja, aranżacje, kierownictwo artystyczne.
 Zespół „Sentido” stworzył  repertuar, w którym znalazły się utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych jak też kompozycje inspirowane kulturą  żydowską. Podczas  koncertu usłyszymy utwory śpiewane są w języku jidysz, a także w polskim z tekstami m.in: J. Cygana i A. Osieckiej  m.in.  Mordehaj Gebirtig – Kinder Yorn,  Abraham Ellstein – Oj mame, Manfred Lemm – Żegnaj mi Krakowie,  Alexander Olshanetsky – Miasteczko Bełz, Wiosna, Sholom Secunda – Bei mir bistu shein, Zygmunt Konieczny – Oczy tej małej, Ucisz Serce, Chwalmy Pana. Opracowanie muzyczne całości oraz narracja – Piotr Kopietz.

Czekamy na Państwa w dniu 19 maja o godz.20.30. Z nadzieją  że zjawi się u nas … całe nasze miasteczko… zapraszamy na to wydarzenie.

Beata Czerniak

Muzeum Regionalne w Słupcy

www.facebook.com/muzeumslupca

www.muzeumslupca.pl

Zaproszenie na 14. Noc w Muzeum Regionalnym w Słupcy
Zespół „Sentido”
print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125