Dzień Kobiet z Januszem Leonem Wiśniewskim

Dzień Kobiet z Januszem Leonem Wiśniewskim

W środę 8 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy gościł Janusz Leon Wiśniewski. Spotkanie zorganizowane w ramach projektu Bliżej Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, zgromadziło jak zwykle wiele czytelniczek i czytelników, bo autor… bestsellerowy.

Podczas ponad dwugodzinnego spotkania autorskiego Janusz Leon Wiśniewski w fascynujący sposób opowiadał o swoich książkach. Czytelnicy mogli dowiedzieć się, skąd czerpał pomysły. Opowiadał o życiu swoim i bohaterów, zgrabnie łącząc oba światy. Sporo uwagi poświęcił także wojnie na Ukrainie i dramacie narodu ukraińskiego. Warto nadmienić, że książki Janusza Leona Wiśniewskiego, są bardzo popularne zarówno w Rosji, jak i w Ukrainie.

Przypomnijmy, że Janusz Leon Wiśniewski to człowiek wielu talentów: naukowiec i pisarz, magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska), a także doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka). Program komputerowy jego autorstwa stosuje większość najważniejszych firm chemicznych w świecie.

Spotkanie dostarczyło widzom wielu emocji i wrażeń, a opowieściom pisarza nie było końca. Prowadząca rozmowę, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Anita Herudzińska, podobnie jak publiczność, zasłuchała się w opowieściach pochodzącego z Torunia autora.

Wśród wielu przytoczonych historii warto odnotować tę dotyczącą lat młodości pisarza i czasu spędzonego w Technikum Rybołówstwa, które z rozrzewnieniem wspominał. Naukowiec, magister fizyki i ekonomii, a w końcu pisarz dość późno zadebiutował na rynku wydawniczym, ale kiedy w końcu to nastąpiło, „Samotność w sieci” – literacki debiut Janusza Leona Wiśniewskiego z 2001 roku osiągnął sukces i niedługo później doczekał się ekranizacji. Janusz L. Wiśniewski odpowiadał na pytania dotyczące filmowej adaptacji „S@motności w Sieci”, a także o regularnym wystawianiu 3,5 godzinnego spektaklu „S@motności w Sieci” na deskach Teatru Baltijskij Dom w St. Petersburgu.

Wątki humorystyczne, które pisarz umiejętnie wplatał w swoje barwne opowieści wywoływały salwy śmiechu i brawa wśród publiczności. Autor dzielił się różnymi historyjkami ze swojego życia. Opowiadał m.in. o tym, że bywały dni, kiedy zmuszony był mówić w czterech językach… jednego dnia. Ale jak sam stwierdził, większość jego książek jest smutna, gdyż najlepiej pisze, kiedy towarzyszy mu to właśnie uczucie – smutek.

Janusz L. Wiśniewski ma w swoim literackim dorobku m.in. takie powieści jak: „S@motność w sieci”, „Los powtórzony” oraz zbiory opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności” oraz „Molekuły emocji”. W swoich książkach pisze przede wszystkim o uczuciach, o sposobie ich odbioru przez ludzi różnych płci, ras czy statusu społecznego. Jego publikacje poza Polską ukazały się dotąd także w 19 innych krajach, m.in. w Albanii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, Rosji, Wietnamie, na Litwie, Ukrainie.

Po spotkaniu zgromadzeni fani ustawili się w długiej kolejce po autograf, a autor zamienił po kilka słów z każdym chętnym.

Zadanie w ramach projektu Bliżej Biblioteki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125