Pełne humoru spotkanie z Mariuszem Szczygłem.

To było pełne humoru spotkanie z Mariuszem Szczygłem.

O tym, jak odlegli kulturowo, choć bliscy geograficznie potrafią być nam Czesi przekonali się w piątkowe popołudnie uczestnicy spotkania z reportażystą, dziennikarzem i wielkim miłośnikiem Czech Mariuszem Szczygłem.

Spotkanie zatytułowane ,,Kultura czeska – moja laska nebeska” przyciągnęło blisko 200 czytelników, którzy mieli okazję dowiedzieć się, jaki stosunek mają nasi czescy sąsiedzi do religii, symboli narodowych czy własnej kultury. Mariusz Szczygieł opowiadał o różnicy między Polakami a Czechami. Czesi są od nas swobodniejsi, „nie napinają się”, są dumni ze swojej kultury, a literatura ma dla nich ogromne znaczenie.

Podczas wieczoru słuchacze mieli okazję dowiedzieć się m.in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu, dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży, a także dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki?

Nie zabrakło przezabawnych anegdot i łamańców językowych, z którymi próbowała sobie poradzić publiczność, a po spotkaniu także wspólnych zdjęć, rozmów i autografów.

Dziękujemy Mariusz Szczygieł.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji przedsięwzięcia grantowego KULTURAlna Biblioteka, finansowanego z projektu Kultura bez Barier.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125