27 stycznia Muzeum Regionalne we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Słupcy i Parafią Św. Wawrzyńca w Słupcy po raz trzynasty zaprosiło na spotkanie z okazji Dnia Judaizmu, przed budynek d. Synagogi (ul. Bóżnicza), do której chodzili się modlić mieszkańcy Słupcy wyznania mojżeszowego od lat 80 XIX w. (kiedy powstała) do wybuchu II wojny światowej, tj. do września 1939 r. Przy ścianie wschodniej ustawiono siedem lampek symbolizujących światła menory, wspólnie pomodlono się o tak potrzebny pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie, o umiejętność bycia razem pomimo różnic, o szukanie tego co nas łączy, a nie dzieli.
Modlitwę poprowadził ks. Maciej Sławinowski wspólnie z młodzieżą z ZSE w Słupcy. W Zespole Szkół Ekonomicznych odbyło się spotkanie z panem Bartłomiejem Grzanką – kierownikiem Muzeum byłego obozu niemieckiego Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, który przybliżył tragiczną historię tego pierwszego obozu zagłady, na zajętych przez okupanta niemieckiego, ziemiach polskich. Niemiecki obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty (Warthegau). Został uruchomiony w grudniu 1941 r. Działał z przerwami do 18 stycznia 1945 r. Szacuje się, że zamordowano tam blisko 200 tysięcy osób.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy skosztowali słodkości z kuchni żydowskiej przygotowane przez uczniów klasy gastronomicznej słupeckiego „Ekonomika”.