26 Dzień Judaizmu i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Słupcy

27 stycznia 2023
11:00

  26 Dzień Judaizmu i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Słupcy

     Muzeum Regionalne we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Słupcy i Parafią Św. Wawrzyńca  w Słupcy po raz  trzynasty zaprasza na spotkaniu z okazji Dnia Judaizmu, w dniu 27 stycznia, o godz. 11.00 przed budynek d. Synagogi (ul. Bóżnicza), do której chodzili  się modlić mieszkańcy Słupcy wyznania  mojżeszowego od lat 80 XIX w. (kiedy powstała) do wybuchu II wojny światowej, tj. do września 1939 r. Przy ścianie wschodniej ustawimy siedem lampek symbolizujących  światła menory, wspólnie pomodlimy się o tak potrzebny pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie, o umiejętność bycia razem pomimo różnic ,o szukanie tego co nas łączy, a nie dzieli.
Modlitwę poprowadzi ks. Maciej Sławinowski  z młodzieżą z ZSE w Słupcy. Po wspólnym odczytaniu Pieśni Miriam z Księgi Wyjścia, (ok. 11.30), udamy się do budynku tej szkoły, gdzie w tamtejszej auli odbędzie się spotkanie z panem Bartłomiejem Grzanką – kierownikiem  Muzeum byłego obozu niemieckiego Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, który przybliży tragiczną historię tego pierwszego obozu zagłady, na zajętych przez okupanta niemieckiego, ziemiach polskich. Masowe mordy ludności żydowskiej zapoczątkowano tam 7 grudnia 1941 r., jeszcze przed  słynną konferencją w Wannsee,(styczeń 1942) na której podjęto decyzję o ostatecznej zagładzie Żydów. Niemiecki obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty (Warthegau). Został uruchomiony w grudniu 1941 r. Działał z przerwami  do 18 stycznia 1945r . Szacuje się, że zamordowano tam blisko 200 tysięcy osób.

 Nasze spotkanie odbywać się będzie w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
 
Pamiętajmy w sposób szczególny o Tych wszystkich zamordowanych w obozach zagłady, gettach, innych miejscach kaźni, mieszkańcach Słupcy, którzy do lipca1940r., do momentu brutalnej wywózki wszystkich słupeckich Żydów przez hitlerowców, dopełniali  pejzażu miasteczka, w którym się rodzili, umierali i które było ich miejscem na ziemi.

„Bez  nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu . W rezultacie, zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei. Orędzie chrześcijańskie staje się wówczas niezrozumiałe”(abp. G. Ryś)

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy skosztują słodkości  z kuchni żydowskiej przygotowanych przez młodych adeptów sztuki kulinarnej z Ekonomika. Spotkanie potrwa około dwóch godzin.
Zapraszamy wszystkich do wspólnego dialogu, modlitwy i refleksji historycznej.

Shalom 

Beata Czerniak

Muzeum Regionalne w Słupcy

www.miastoslupca.pl , www.facebook.com/muzeumslupca

Plakat zapraszający na 26 Dzień Judaizmu i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Słupcy
print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125