Co zrobić z „choinką” po świętach?

Okres świąteczny mija i zastanawiamy się, co zrobić z choinką po świętach. Oto kilka rad:

Jak postępować z drzewkiem kupionym w doniczce.
Jeżeli kupiliśmy drzewko, które rzeczywiście rosło w doniczce, a nie zostało do niej wciśnięte tuż przed sprzedażą, możemy spróbować przechować je do wiosny. Drzewka uprawiane w gruncie nie mają szans, by przeżyć. Po wykopaniu ich korzenie drastycznie się przycina, bo inaczej nie zmieściłyby się w doniczce.
Zaraz po Nowym Roku trzeba wynieść drzewko z pokoju, przyzwyczajając je do niskich temperatur. Jeśli mamy ogród, a ziemia nie jest w nim zamarznięta, bo mamy ciepłą zimę, wystarczy wykopać dołek i umieścić w nim doniczkę z choinką. Można okryć ziemię wokół pieńka korą czy torfem. Dopiero wiosną drzewko przesadzamy do nieco większej doniczki, dodając ziemi do iglaków. Potem wraz z doniczką znów je zakopujemy. Przed kolejnym Bożym Narodzeniem wykopujemy pojemnik z choinką, powoli dostosowujemy drzewko do temperatury w mieszkaniu. Czynność tę można powtarzać, dopóki choinka nie zrobi się za duża. Wtedy wkopujemy ją już bez doniczki, na stale miejsce. Dla powodzenia tej akcji ważne jest, żeby nigdy nie dopuścić do rozhartowania choinki. Dlatego nie należy trzymać jej w mieszkaniu dłużej niż 10 dni. Jeśli nie mamy ogrodu, choinkę wystawiamy zaraz po Nowym Roku na balkon. Ważne, żeby zabezpieczyć ją przez mrozami. Podobnie postępujemy z drzewkiem, jeśli wprawdzie mamy ogród, ale zamarznięta ziemia nie pozwala na umieszczenie doniczki z nim w wykopanym dołku.
Ważne! Choinkę trzeba w momentach odwilży podlać. Inaczej może uschnąć. Zimowa susza jest dla iglaków nieraz groźniejsza niż mróz.
Poza tym pamiętajmy, że nawet małe drzewko po kilku latach urośnie i posadzone w nieodpowiednim miejscu po latach może sprawiać kłopoty nam lub sąsiadom.

Drzewka cięte musimy utylizować pamiętając, że świąteczne świerki, jodły to odpady biodegradowalne, które po przetworzeniu mogą być źródłem energii.
Jak to zrobić w naszych słupeckich warunkach?

Pocięte gałązki możemy wykorzystać do okrywania roślin, na kompost, opał.
„Choinki” małe po pocięciu możemy zapakować do brązowego worka bądź pojemnika na odpady biodegradowalne – firma komunalna odbierająca odpady komunalne odbierze je bez dodatkowej opłaty w terminach zgodnie z harmonogramem.
Drzewka świąteczne nie mieszczące się w workach/pojemnikach będą odbierane bez dodatkowej opłaty, po dowiezieniu własnym transportem w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Słupcy ul. Wspólna 8 w poniedziałki od godz. 10:00 – 17:00 od wtorku do piątku w godzinach 7:00-15:00.
Pracownicy Urzędu Miasta odbiorą bez dodatkowej opłaty „choinki” od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w dniach 04, 11, 18, 25 stycznia oraz 01, 08 lutego 2023r. (środa) po uprzednim zgłoszeniu do Urzędu Miasta (Biuro Obsługi Klienta) tel. 63  277 27 27 wew. 304 i wystawieniu „choinki” przed posesję o godz. 7:00 rano.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125