Emisje radiowe w grudniu 2022

Emisje radiowe w grudniu 2022

Temat rozmowy: o Słupeckim Spotkaniu Wigilijnym (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Tomasz Szternel, dzień dobry. Wczoraj odbyło się Słupeckie Spotkanie Wigilijne, była to doskonała okazja do otwarcia szopki bożonarodzeniowej, skosztowania wigilijnych potraw, ale także złożenia sobie życzeń. Zaproszenie burmistrza Michała Pyrzyka licznie przyjęli mieszkańcy Słupcy…
Michał Pyrzyk: Chodzi o to, aby tak naprawdę przypomnieć z czym wiążą się nadchodzące święta, przypomnieć i poprzez słowa kolędy, i poprzez wspólną modlitwę, i poprzez życzenia, jakie wartości są w życiu najważniejsze, bo często o nich zapominamy, jakie są wartości uniwersalne, że warto być jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu, że warto sobie pomagać, bo lepiej pracuje się, lepiej tworzy, lepiej rozwija, jeżeli się ze sobą współpracuje, a nie kłóci i dzieli, i o to nam chodziło. Myślę, że liczba osób, mieszkańców Słupcy, ale również goszczących u nas obywateli Ukrainy świadczy o tym, że to spotkanie było potrzebne, było fajne i przyniosło, zarówno tym najmłodszym, jak i trochę starszym, wiele radości i zadowolenia.
Radio Września: Proboszcz z parafii biskupa Michała Kozala w Słupcy, ksiądz Hieronim Szczepaniak, takie spotkania jak to dzisiejsze – są potrzebne?
Ks. Hieronim Szczepaniak: Na pewno tak, jednoczą całą społeczność miasta i tych, którzy tutaj do nas przyszli dzisiaj, bo pewnie nie tylko miasto, ale i powiat, ci którzy znaleźli czas, by przy tej szopce się zgromadzić. Było to pierwsze takie właściwie wigilijne spotkanie większe, bo do tej pory były jarmarki i inne spotkania, otwarcie szopki, ale nie w takim wymiarze. Myślę, że dzisiaj ci, którzy na co dzień przeżywają biedę, głód, dzisiaj się mogą też posilić przy tych namiotach, które zostały przygotowane.
Radio Września: Dzisiaj Słupeckie Spotkanie Wigilijne, więc czego ksiądz by życzył mieszkańcom Słupcy, czego by życzył swoim parafianom, jakby nie patrzeć?
Ks. Hieronim Szczepaniak: Przede wszystkim radości, miłości i pokoju, a to nastąpi, kiedy przyjmiemy Chrystusa do naszych serc, do naszych domów, a więc przyjmijmy Go, bo On do nas przychodzi, puka, przychodzi jako to nowe Dziecię, ale po to, by przynieść nam tą wielką miłość.
[wypowiedzi mieszkańców]
– tak przyszłam pierwszy raz zobaczyć, jak to wygląda, nie?
Radio Września: No i jakie wrażenia?
– bardzo fajne, przyjemnie, bo wszyscy razem, taki przedsmak świąt już…
– my co roku tu uczestniczymy…
– co roku tutaj jest – Wigilia…
Radio Września: Dlaczego przychodzicie, dlaczego w tym uczestniczycie?
– bo jest wszystko za darmo, wszystko za darmo, można się poczęstować z rodzinami, o tu z miastem Słupca…
– po prostu z wnukami, z wnukami, niech wiedzą, jaka tradycja jest, nie? Podtrzymywać tradycję, no trudno…
Radio Września: A wnuki, jak – zadowolone, warto było przyjść?
– Tak
Radio Września: Co się podobało najbardziej?
– Wszystko!
– Ja jestem z powodu mojego syna, który chodzi do przedszkola „Jarzębinka”. Dzisiaj właśnie miał występy jako druga grupa, że tak powiem i musiałam tu być!
Radio Września: Jak się syn spisał?
– Pięknie, pięknie, po prostu pięknie – jestem dumna!
Radio Września: A poza tym, jakie wrażenia z dzisiejszego wieczoru?
– Brakuje troszeczkę śniegu, żeby był klimat, ale poza tym jest super!
Radio Września: Są rzeczy, na które organizator nie ma wpływu…
– No nie, no nie, a szkoda, a szkoda, bo trochę śniegu, by się przydało…
– Ja opiekuję się tym chłopczykiem i jestem też bardzo dumna z niego – zatańczył pingwinka i wspólnie jesteśmy jak rodzina!
– No, bardzo miło, przyjemnie jest, tu bardzo pięknie, dzieci ładnie śpiewają, wystroje, dania – wszystko dobre, no i taka pomoc jest, no że wszyscy razem, rodzina razem, żebyśmy się spotkali, nie?
– No wszystko udane, wszystko jest bardzo dobrze!
– No tak zorganizowane jest naprawdę, że … super!
– Żebyśmy zdrowi byli, doczekali następnego roku i wszystkiego dobrego!
Michał Pyrzyk: Ja tradycyjnie życzyłem mieszkańcom zdrowia, spokoju, wszelkiej pomyślności, aby chwilkę przy tym wigilijnym stole, w gronie rodziny, w gronie znajomych odetchnęli po ciężkim roku. Życzyłem również, aby Nowy Rok przyniósł zakończenie wszelkich konfliktów zbrojnych, abyśmy byli jak najmniej podzieleni, co na pewno pozwoli nam w takim spokoju, bardziej na luzie realizować i plany zawodowe, dzieciom te plany związane z nauką, i spełniać nasze marzenia osobiste, który każdy ma, i tego życzyłem mieszkańcom Słupcy, dziękując im również za współpracę w minionych dwunastu miesiącach, bo ta współpraca też przynosi, można powiedzieć, trwałe korzyści w postaci i kolejnych inwestycji, i kolejnych działań takich właśnie prospołecznych, integracyjnych, takich jakich doświadczyliśmy właśnie dzisiaj, czy w okresie tym przedświątecznym, bo i mieliśmy Jarmark Bożonarodzeniowy, i szereg spotkań środowiskowych, wigilijnych przedstawień i za wszystkie zaproszenia serdecznie dziękuję! Tam, gdzie mogłem – tam starałem się być!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: podpisano porozumienie o otwarciu Słupeckiego Klastra Energii (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Tydzień temu podpisaliście porozumienie o otwarciu Słupeckiego Klastra Energii. Co to jest, i jakie są cele działania tego klastra?
Michał Pyrzyk: Jest to porozumienie, które podpisały trzy samorządy z Powiatu Słupeckiego, bo obok Miasta były to również Gmina Strzałkowo i Gmina Lądek, ale również Fundacja Region Razem, Wielkopolska Izba Gospodarcza i Polska Grupa Wodorowa. Jeśli chodzi o takie cele strategiczne wynikające z tej umowy, to jest można powiedzieć poprawa efektywności energetycznej na naszym terenie, ale także wspieranie rozwoju innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarządzania energią, ale również wdrażanie nowych technologii, jeśli chodzi o wytwarzanie energii i późniejsze jej magazynowanie.
Meloradio: W jaki sposób uda się dzięki klastrowi oszczędzać na kosztach energii?
Michał Pyrzyk: Gdyby się zdarzyło, że jeden podmiot z klastra produkuje za dużo energii, to jest możliwość bilansowania tej energii elektrycznej wyprodukowanej na przykład przez odnawialne źródła wewnątrz klastra, tak że nie ma tutaj żadnych strat. Słyszy się również o tym, że dla terenów, na których działa klaster będą przewidziane ulgi.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś Michał Pyrzyk – burmistrz Słupcy.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o projekcie budżetu na przyszły rok (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Dziś porozmawiamy o projekcie budżetu na przyszły rok. Jak wyglądały prace nad jego przygotowaniem?
Michał Pyrzyk: W ramach prac nad budżetem szczególnie musieliśmy pochylić się nad wydatkami bieżącymi, ponieważ wzrost kosztów nikogo nie dziwi, częściowo jest on pochodną decyzji władz centralnych, bo tak jak wszyscy wiemy od Nowego Roku będziemy mieli zwiększenie minimalnej płacy, zwiększenie stawki godzinowej, zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli, poza tym mamy wzrost cen paliwa, co pociąga za sobą wzrost wszystkich usług, wszystkich zakupów, jest inflacja.
Meloradio: Jakie największe inwestycje planujecie na przyszły rok?
Michał Pyrzyk: Zagospodarowanie terenów nad jeziorem słupeckim i rewitalizacja naszego rynku, na oba te zadania pozyskaliśmy prawie 8 i pół miliona, czekamy też na rozstrzygnięcie wniosków na przebudowę Alei Tysiąclecia, ulicy Róży, ulicy 3 Maja. Będziemy chcieli przebudować Plac Parysa i ulicę Sukienniczą. Zakładamy również opracowanie dokumentacji projektowej na ulice: Czarneckiego, Sobieskiego, Kmicica, Bohuna, Zamojskiego, Nowowiejskiego.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125