Emisje radiowe w listopadzie 2022

Emisje radiowe w listopadzie 2022

Temat rozmowy: Słupca szuka oszczędności na energii elektrycznej (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Słupca, podobnie jak wiele polskich miast, szuka sposobów na oszczędności na energii elektrycznej. W związku z tym wprowadziliście ograniczenia w działaniu oświetlenia ulicznego, co się zmieniło?
Michał Pyrzyk: Już mamy pięćdziesiąt kilka ulic, na których ograniczyliśmy to zużycie energii poprzez wyłączenie na przykład co drugiej lampy, poprzez przerwy nocne, ale również poprzez zmianę natężenia tego oświetlenia właśnie w nocy. Ponadto na obiektach sportowych, na pumptracku, skateparku, na stadionie miejskim zostało wyłączone część lamp albo świecą one również krócej, także każdy z dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta dostał ode mnie pismo również z takim poleceniem wprowadzenia pewnych oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej i jednostki już, już te plany, można powiedzieć, oszczędnościowe wdrożyły i je realizują, na przykład nie jest oświetlone w nocy Muzeum Regionalne w Słupcy, które miało bardzo fajną, piękną iluminację świetlną, no prezentującą się fajnie w nocy, no niemniej jednak są takie czasy, że musieliśmy z tego zrezygnować, po to aby nie płacić tych wysokich rachunków za energię elektryczną.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: Słupecki rynek zostanie przebudowany (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Słupecki rynek zostanie przebudowany, co zostanie zrobione w ramach tej inwestycji, i jakie są jej ramy czasowe?
Michał Pyrzyk: Sam projekt w sobie jest projektem, można powiedzieć, zachowawczym, bo utrzymuje dotychczasowy układ przestrzenny, nie ma żadnej wycinki, można powiedzieć, drzew i wielkiej ingerencji w przyrodę, niemniej jednak znajdą się elementy, które, które można z mieszkańcami skonsultować i można się od mieszkańców czegoś dowiedzieć, czy czegoś doradzić w tym, w tym zakresie. W momencie, kiedy skończymy konsultacje, te wnioski i opinie mieszkańców zostaną przekazane ponownie architektowi, który, te które będzie mógł, to uwzględni w tym programie i ten program posłuży nam, myślę, że już na początku stycznia, do ogłoszenia właściwego przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Myślę, że cała ta procedura może potrwać kilkanaście miesięcy, około 2 lat, bo tak jak powiedziałem, będzie mógł, będzie musiał być opracowany projekt.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: Słupecka jadłodzielnia została otwarta! (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: W Słupcy powstała jadłodzielnia, to pierwszy taki punkt na mapie miasta, ale i powiatu. Skąd pomysł na jego uruchomienie – pytam o to wiceburmistrza Jacka Szczapa.
Jacek Szczap: Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie. Skąd pomysł? Należy tutaj w tym miejscu przypomnieć, że z tą inicjatywą powstania słupeckiej jadłodzielni wystąpili radni: pani Lucyna Gawrych i pan Marcin Pietrzykowski. Wydaje nam się, że idea jest zasadna i w dobie obecnego kryzysu gospodarczego i ekonomicznego potrzebna, ponieważ według danych statystycznych w Polsce marnuje się blisko 5 milionów ton żywności, z czego ponad 60 stanowi właśnie ta wyrzucana przez konsumenta. Słupecka jadłodzielnia oficjalnie została otwarta 17 listopada, lokalizacja jadłodzielni to plac wewnętrzny przy budynku miejskim, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupcy, dokładnie na Placu Parysa 9.
Radio Września: Bądźmy precyzyjni: jadłodzielnia, czyli co? Jakby pan zdefiniował to miejsce?
Jacek Szczap: Znaczy, generalnie można powiedzieć tak, że znacznie lepiej podzielić się niż wyrzucić żywność do kosza, więc jeżeli ktokolwiek ma w domu produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia lub ich nadmiar niech przyniesie je do naszej jadłodzielni, która (jak na razie) cieszy się sporym zainteresowaniem. Generalnie przynosząc i zbierając produkty spożywcze sprzyjamy nie marnowaniu się żywności. Każdy produkt, który mamy w lodówce, czy w domu i wiemy, że generalnie nie damy rady go zużyć możemy u nas w słupeckiej jadłodzielni zostawić. Znowu ci, którzy mają, że tak powiem niedostatki tej żywności u siebie w domu mogą przyjść do nas i sobie wybrać określony produkt. Oczywiście, nie można zostawiać w jadłodzielni produktów alkoholowych – to z góry zaznaczamy.
Radio Września: Czyli pożywienie – to są te produkty najbardziej pożądane, najbardziej oczekiwane?
Jacek Szczap: Tak, mamy, mamy w jadłodzielni zainstalowany, ze tak powiem, szafę do produktów, które nie wymagają niższych temperatur, mamy specjalistyczną lodówkę, gdzie możemy zostawiać produkty, które tych chłodnych temperatur wymagają, czyli cała gama produktów spożywczych może być w naszej słupeckiej jadłodzielni zostawiana.
Radio Września: To pomieszczenie jest czynne 24 godziny na dobę czy nie, czy jednak w określonych godzinach?
Jacek Szczap: Jest czynna 24 godziny na dobę, tak że w każdym momencie można z niej skorzystać. Generalnie zakładamy, że jeżeli ta jadłodzielnia się sprawdzi, a z Sejmiku Województwa Wielkopolskiego mamy potwierdzenie, że będą jeszcze kolejne dofinansowania, to postaramy się, żeby jeszcze taki jeden obiekt na terenie miasta powstał.
Radio Września: No właśnie, powiedzmy na koniec o pieniądzach: otrzymaliście dofinansowanie na stworzenie tego miejsca, prawda?
Jacek Szczap: Tak, otrzymaliśmy 23 tysiące złotych, z tego 8 tysięcy wkładu miasta, czyli generalnie koszt tej jadłodzielni – 31 tysięcy, natomiast wydźwięk społeczny mi się wydaje jest nie współmierny i jak najbardziej pozytywny.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca. 

Temat rozmowy: Słupecki Jarmark Świąteczny już 4 grudnia! (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Przed nami Słupecki Jarmark Świąteczny, odbędzie się on 4 grudnia na rynku. Szczegóły zna moja rozmówczyni, kierowniczka Referatu Promocji w Urzędzie Miasta – Arleta Kolska – Hypka.
Arleta Kolska – Hypka: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu. Tak, już 4 grudnia na słupeckim rynku będzie się działo i to niemało: wielka parada mikołajkowa z Orkiestrą Dętą i Wielkopolskimi Fanami Motocykli, będzie świąteczny zawrót głowy, czyli strefa handlowa i gastronomiczna. Przygrywać nam będzie w ten zimowy, popołudniowy, niedzielny, świąteczny czas Kapela Podwórkowa „Z Kopyta”, będzie przyjazd gigantycznych elfów, będą gry i zabawy mikołajkowe, będzie dla mieszkańców (tych większych i tych mniejszych) przejażdżka ciuchcią, darmowa, darmowa kolejka, i na zakończenie pokaz iskier i świetlików.
Radio Września: Czym ten jarmark będzie się różnił od jarmarków z lat poprzednich, jest coś szczególnego?
Arleta Kolska – Hypka: Tak naprawdę kultywujemy tradycje i troszeczkę idziemy w nowoczesność. Wzorem roku ubiegłego poprosiliśmy handlowców, sklepikarzy, którzy stacjonują na rynku, żeby też włączyli się i tutaj drugi rok z rzędu nasi handlowcy przyłączają się do nas i będą również otwarci. Tak że zapraszamy na robienie prezentów, na zakupy, na odwiedzanie tych sklepików, o których będziemy też informować w przestrzeni publicznej.
Radio Września: No bo właśnie: esencją każdego jarmarku są wystawcy, co możemy o nich powiedzieć, ilu ich będzie, i co będą oferować?
Arleta Kolska – Hypka: Na dzień dzisiejszy mamy przeszło 50 wystawców: są to rękodzielnicy, są to drobni rzemieślnicy, są to punkty usługowe, gastronomiczne, są to koła gospodyń z terenu tutaj całego powiatu słupeckiego, a także z poza powiatu, bo mamy i Kalisz, i Poznań, i Gniezno, zatem zainteresowanie jest, i cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, aczkolwiek mamy też taką niezbyt przyjemną informację, mianowicie niestety z uwagi na ekonomiczną sytuację w kraju też niektóre punkty nie będą z nami w tym roku, z uwagi na swoje zamknięcie.
Radio Września: No to na koniec informacja bardziej optymistyczna: będzie (jak śmiem przypuszczać) święty Mikołaj z prezentami?
Arleta Kolska – Hypka: Będzie święty Mikołaj, będzie obdarowywał dużych i małych, będzie się działo, będzie radośnie i życzylibyśmy sobie tylko świątecznej, zimowej aury.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125