PROJEKT REGAŁ 5 –  w Muzeum  Regionalnym w Słupcy

22 września 2022
10:30
23 września 2022
17:00
24 września 2022
12:00

 PROJEKT REGAŁ 5 –  w Muzeum  Regionalnym w Słupcy

Projekt REGAŁ  – to rodzaj wystawy prezentującej niepublikowane dotąd książki, o wyjątkowej formie (nietuzinkowo ilustrowane i wykonane), które w ten sposób znajdują drogę do czytelnika.
Książki stworzone przez młodych artystów, częstokroć tylko w jednym egzemplarzu mają szansę być oglądanymi i czytanymi, a ich autorzy (jak było w poprzednich edycjach) prowadzić będą warsztaty plastyczne dla młodszych i starszych.

Muzeum Regionalne w Słupcy i Ogólnopolski Projekt „Regał – spotkanie z książką autorską” zapraszają, po dwóch latach przerwy, na jego piątą, jubileuszową edycję.
Uroczysty wernisaż, w dniu 23 września, o godz.17.00 w Sali na Piętrze, w budynku muzeum.
Gościem wyjątkowym tej edycji będzie dr Anita Wincencjusz-Patyna, historyczka i krytyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Kierowniczka Katedry Historii Sztuki i Filozofii w ASP we Wrocławiu ,autorka znakomitych publikacji poświęconych historii i teorii ilustracji, redaktorka naczelna publikacji: Admirałowie wyobraźni.100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci, członkini polskiej sekcii PS  IBBY oraz jury ogólnopolskich konkursów Książka Roku PS IBBY w kategorii graficznej, „Pióro Fredry”, „Dobre Strony” oraz „Szkic ma moc”, a także kuratorka wystaw poświęconych  ilustracji książkowej i sztuce współczesnej.
Nasz gość zaprezentuje także znakomite wydawnictwo FORMAT z Wrocławia , które objęło patronat nad tegoroczną edycją. Będzie możliwość nie tylko obejrzenia, ale i zakupu książek tego wydawnictwa podczas trwania projektu. Wśród wielu propozycji  m.in. „Zagubiona dusza”  Olgi Tokarczuk & Joanna Concejo  i „Książę w cukierni” Marka Bieńczyka.z ilustracjami Joanny Concejo.
Historię regałowych spotkań przedstawi pomysłodawczyni i koordynatorka projektu dr Dominika Czerniak – Chojnacka.(UAP). Podczas tej edycji we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania w ramach: ”Książka chroni” zaprezentujemy wyjątkową publikację:” Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”  „Niniejsza książka  powstała dzięki pisarzom i ilustratorom, którzy poruszeni wojną w Ukrainie ofiarowali swoje dzieła jako wyraz współczucia dla jej najmłodszych ofiar. Niniejsza książka ma pomagać dzieciom i rodzinom w zrozumieniu rzeczywistości, która wydawała się historią, a okazała się teraźniejszością. Wszelkie dochody z tytułu dystrybucji książki przeznaczone będą na dalszą pomoc uchodźcom.” KsiążkaCegiełka do nabycia w Muzeum w cenie 50 zł.
…………………………………………….
W czwartek, 22 września, godz.10.30 koncertowa inauguracja, piątej edycji projektu REGAŁ dla najmłodszych. W ten ostatni dzień kalendarzowego lata, zapraszamy bowiem grupy przedszkolne i szkolne, rodziców z dziećmi na wyjątkowe wydarzenie, które będzie miało miejsce na naszej muzealnej scenie. Muzyczne wygibasy”- to interaktywny, około godzinny, koncert dla dzieci w wykonaniu Przemka Mazurka oraz Kompani Artystycznej Mozaika z Poznania. Wstęp wolny.

W  sobotę natomiast 24 września, o godz.12.00 koordynatorka projektu Dominika Czerniak-Chojnacka i nasz  gość dr Anita Wincencjusz -Patyna zapraszają  serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką książek dla najmłodszych z najmłodszych dzieci, na  spotkanie w muzeum: ”Sztywniaczki i kartony czyli o pierwszych książkach dla dzieci”.Porozmawiamy przy kawie i ciachu o naszych — przeróżnych — doświadczeniach, o oczekiwaniach wobec takich książek, o swoich obserwacjach, przemyśleniach.

Za
chęcamy i zapraszamy serdecznie do udziału w tych spotkaniach nauczycieli, rodziców, bibliotekarzy i bibliotekarki, wszystkich którzy kochają książki, młodszych i starszych i nie tylko.
Rozpoczynamy wyjątkowy czas spotkań z regałowymi dziełami i ich autorami. Regał w Słupcy gościć będzie około miesiąca, potem na tygrysich łapach przemieści się, aż do Lublina i weźmie udział w Warsztatach Kultury. Zapraszamy .

Zainteresowanych czytaniem regałowych książek i warsztatami  plastycznymi prosimy o kontakt
z muzeum tel.63 2752640. 
Beata Czerniak
Muzeum Regionalne w Słupcy
www.muzeumslupca.pl 
www.facebook.com.muzeum/slupca ,
www.facebook.com/projektregal

Plakat zapraszający na REGAŁ 5
Muzyczne Wygibasy
Sztywniaczki i kartony, czyli o pierwszych książeczkach dla dzieci
print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125