Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na Narodowe Czytanie!

3 września 2022
11:00

3 września godz. 11.00 Narodowe Czytanie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Tym razem zaproszeni goście czytać będą Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Gościem specjalnym spotkania będzie aktorka, piosenkarka, lektorka książek mówionych ANNA DERESZOWSKA.
Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania są Ballady i romanse Adama Mickiewicza, które po raz pierwszy zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj”. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym
z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie późniejszego wieszcza, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
• Narodowe Czytanie to również okazja do otrzymania okolicznościowej pieczęci. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz Ballad i romansów Adama Mickiewicza będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.
• Miejsce spotkania: plac przed Muzeum Regionalnym. W razie niepogody impreza przeniesiona zostanie do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
• scenariusz przygotowują polonistki ZSE Joanna Fałdzińska oraz ZSZ Izabela Michalak.
Zadanie w ramach projektu Bliżej Biblioteki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Narodowe Czytanie 03 września 2022 – plakat

[informację otrzymaliśmy z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy]

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125