Emisje radiowe w lipcu 2022

Emisje radiowe w lipcu 2022

Temat rozmowy: o Wawrzynkach Słupeckich 2022 (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Zbliżają się Wawrzynki Słupeckie – to sztandarowa impreza miasta. W tym roku przyświeca jej hasło: „Odkryj Słupcę na nowo”. Co się pod nią kryje – pytam o to burmistrza Michała Pyrzyka.
Michał Pyrzyk: Kryje się pod nią dość ciekawy i urozmaicony program, a najważniejszymi takimi elementami będą oczywiście Biegi Wawrzynkowe, z tą „dziesiątką” o Laur św. Wawrzyńca, będzie koncert Cleo na słupeckim targowisku, Festiwal Orkiestr Dętych, natomiast w niedzielę odbędzie się Gra Wawrzynkowa i koncert lokalnych artystów, a na taki muzyczny, można powiedzieć, deser – koncert znanych w całej Polsce DJ – ów dyskotekowych. Natomiast 9 sierpnia zaprosimy wszystkich na tradycyjną Wigilię św. Wawrzyńca, gdzie wspomnimy jednego z bardziej znanych słupczan, czyli Stefana Korbońskiego, będzie wtedy też pokaz ognia. 10 sierpnia to właściwe święto, które rozpocznie msza święta w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca, potem (jak co roku) Odpustowe Spotkania w Muzeum Regionalnym, natomiast Wawrzynki zakończy (też tradycyjnie) Koncert Organowy w słupeckiej farze. Szczegółowy program jest dostępny na stronie miasta, na portalach i fanpage’ach miejskich. Zachęcam do zapoznania się z nimi i serdecznie zapraszam w tych dniach do Słupcy.
Radio Września: Wychodzi na to, że Wawrzynki potrwają aż pięć dni…
Michał Pyrzyk: Tak, Wawrzynki trwają aż pięć dni, choć już w pewien cykl imprez, czy to sportowych, czy związanych z Grą Wawrzynkową już został rozpoczęty, więc można powiedzieć, że te przedbiegi wawrzynkowe już trwają, natomiast te właściwe Wawrzynki rozłożone zostały na pięć dni, bo tak ułożył się w tym roku kalendarz.
Radio Września: Z perspektywy przeciętnego mieszkańca Słupcy najważniejszy, najistotniejszy punkt tego programu – koncert Cleo jednak – to ten magnes?
Michał Pyrzyk: Myślę, że jest to ten magnes, ale dla niektórych najważniejszym elementem są Biegi Wawrzynkowe albo koncert orkiestr, swoich fanów na pewno będzie miał też koncert DJ – ów, ale gro ludzi przychodzi do muzeum na Odpustowe Spotkania albo do fary, po to, aby wysłuchać tego Koncertu Organowego na zakończenie Dni Miasta, więc tutaj jak gdyby nie ma takiego punktu dla wszystkich. Jest wiele momentów, wiele punktów i myślę, że każdy znajdzie w tym programie coś dla siebie.
Radio Września: Czyli co: chcąc odkryć Słupcę na nowo po prostu trzeba do niej przyjechać Wawrzynki są ku temu najlepszą okazją – przypomnijmy: pierwszy dzień Wawrzynek – szóstego sierpnia…
Michał Pyrzyk: Tak jest, pierwszy dzień Wawrzynek to 6 sierpnia, są wakacje, serdecznie zapraszam do Słupcy!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: przebieg prac przy słupeckiej tężni (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: O tej inwestycji mówiliśmy już na naszej antenie. Niebawem na Promenadzie Niepodległości powstanie tężnia, prace już trwają – o ich przebiegu mówi burmistrz Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Tak, prace już trwają. Ta inwestycja w świadomości mieszkańców istniała już od kilku lat, bo była zawsze zgłaszana do głosowania w Budżecie Obywatelskim, niemniej jednak brakowało tej ilości głosów, która pozwoliłaby na zbudowanie takiego obiektu właśnie na promenadzie. Środki, które mieszkańcy uzyskali za szczepienia przeciwko COVID – 19 pozwoliły na realizację tego zadania i ta tężnia faktycznie już powstaje, został wkopany zbiornik na solankę, została wylana płyta betonowa pod inwestycję, tak że zadanie jest w trakcie.
Radio Września: Mówimy o pracach podziemnych, a te naziemne – te, które cieszą oko, kiedy się rozpoczną?
Michał Pyrzyk: Jak technologia pozwoli, czyli jak ten beton, który został wylany w postaci tej płyty podtrzymującej całość konstrukcji się zawiąże. Myślę, że będzie to kilka dni do dwóch tygodni, to wtedy zaczną się już te prace naziemne, te prace montażowe, które zobaczą na własne oczy mieszkańcy.
Radio Września: Kiedy tężnia zacznie działać, kiedy będzie można z niej korzystać, czy to już wiadomo?
Michał Pyrzyk: Myślę, że już w wakacje będziemy mogli skorzystać z tej tężni, tak jak powiedzieliśmy wcześniej, jest to inwestycja mała, ale dość długo oczekiwana przez mieszkańców, tak że myślę, że już w wakacje usiądziemy na promenadzie przy nowej tężni.
Radio Września: No właśnie: mała i nie tania. Powiedzmy słów kilka na temat finansowania tej inwestycji…
Michał Pyrzyk: Tak, no dziś mało rzeczy jest tanich, wszystko raczej drożeje, te ceny dookoła nas szybują w górę, niemniej jednak tutaj udało się za 250 tysięcy złotych, można powiedzieć, zabezpieczyć i montaż całego systemu solankowego, montaż tężni, i jak gdyby, zagospodarowanie przestrzeni wokół, czyli postawienie tam ławeczek, koszy na śmieci, posadzenie nowej roślinności, tak że już wiemy, że ta inwestycja zamknie się w tej kwocie, czyli 250 tysięcy złotych.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca. 

Temat rozmowy: Niebawem ruszy budowa słupeckiej tężni solankowej (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Niebawem ruszy budowa słupeckiej tężni solankowej. Jak będzie wyglądała ta konstrukcja?
Michał Pyrzyk: Jest to taka, można powiedzieć, nowoczesna wiata drewniana, która osłoni właśnie zbiornik na solankę z całą instalacją technologii tężni solankowej, wokół będą ławeczki, na których będzie można usiąść. Całość jest zaprojektowana na zasadzie takiej reakcji na ruch, i w momencie, kiedy osoby pojawią się w sąsiedztwie właśnie tej wiaty, ta tężnia będzie się automatycznie uruchamiać i wtedy ta instalacja się załączy, i ta tężnia będzie pracować.
Meloradio: Tężnia będzie na słupeckiej promenadzie, w jakim dokładnie miejscu?
Michał Pyrzyk: Tężnia pojawi się na prawo od zejścia przy budynku dawnego gimnazjum obecnej bibliotece.
Meloradio: Dla mieszkańców to będzie doskonałe miejsce dla wypoczynku…
Michał Pyrzyk: Tak, przede wszystkim do relaksu, do wypoczynku, do rozmowy z kimś znajomym, na pewno uatrakcyjni to całą promenadę, która rozciąga się od stawku, aż po aleję Tysiąclecia.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.

Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125