Zaproszenie na Dzień Judaizmu

21 kwietnia 2022
11:00

Spotkanie z okazji XXV Dnia Judaizmu , 21 kwietnia  2022r., godz. 11.00, przy dawnej synagodze.

Uprzejmie informujemy, iż  spotkanie z okazji XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, które zaplanowane było na 3 lutego b.r. i zostało przełożone, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbędzie się w dniu  21 kwietnia 2022 r. godz. 11.00. wg ustalonego pierwotnie programu.
Nasze dialogowanie z judaizmem, już po raz XII, odbywać się będzie jednak, w jakże innej rzeczywistości. Okrutna i bezsensowna wojna na Ukrainie dzieje się tu i teraz. Wspominając, słupeckich Żydów dawnych mieszkańców miasta, których II wojna światowa pozbawiła domów i życia, będziemy w sercu  i modlitwie mieć także, naszych bliskich sąsiadów, którzy mierzą się ze straszliwą  i okrutną wojenną codziennością. Wyrazimy to podczas modlitwy poprowadzonej przez ks. Jana Kwiatkowskiego i ks. Macieja Sławinowskiego oraz młodzież z ZSE, przy budynku dawnej synagogi.
Na słupeckim Rynku wysłuchamy  fragmentów świadectwa, ocalonego z Zagłady, mieszkańca Słupcy –  Jakuba Lajzera, który wraz z wszystkimi słupeckimi żydami pamiętnego 17 lipca 1940 r. musiał stawić się w tym miejscu i w nocy został wywieziony do getta zbiorczego w Rzgowie. Odczyta je uczeń LO w Słupcy Miłosz Cybulski. Przejdziemy na ul. 11 listopada, na której, o zachowanym śladzie na ścianie, opowie pani Małgorzata Bojarczuk. Gościem wyjątkowym tegorocznego spotkania będzie pani Alicja Bromberger – Kobus –  przewodnicząca Gminy Wyznaniowej  Żydowskiej w Poznaniu, która we wnętrzu  świątyni  podzieli się  krótką refleksją  i doświadczeniem związanym z działaniami służącymi dialogowi i poznawaniu  wspólnych korzeni. Tradycyjnie skosztujemy … specjałów kuchni żydowskiej przygotowanych przez młodzież z Ekonomika. Współorganizatorami wydarzenia są: Zespół Szkół Ekonomicznych i Parafia św. Wawrzyńca w Słupcy. Wraz z młodymi ludźmi z LO, ZSZ i ZSE w Słupcy serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym spotkaniu.

Szalom

Beata Czerniak
Muzeum Regionalne w Słupcy

www.miastoslupca.pl

www.facebook.com/muzeumslupca.pl

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125