103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dzień 27 grudnia jest dla Wielkopolan datą szczególną, albowiem jest to rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jednego z nielicznych powstań, które zakończyły się pełnym zwycięstwem. Decyzją Sejmu RP, dzień 27 grudnia został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, hołd powstańcom pod Pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny oddał burmistrz Michał Pyrzyk, wiceburmistrz Jacek Szczap, radni miasta i kibice Lecha Poznań, którzy od lat kultywują pamięć o powstaniu i kwestują na rzecz odnowy mogił i grobów powstańców.

103 lata temu Wielkopolanie dali przykład i natchnienie dla wszystkich Polaków w wysiłkach zmierzających do ukształtowania granic niepodległej Polski. Swój wkład w te wysiłki mieli też spoczywający na słupeckim cmentarzu Piotr Modrzejewski i Stanisław Górczyński. Włodarze miasta złożyli na ich grobach symboliczne wiązanki w biało-czerwonych barwach i zapalili znicze. Wczoraj natomiast burmistrz Michał Pyrzyk i wiceburmistrz Jacek Szczap uczcili Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wraz z Morsami Słupca „Borowinka”.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125