Emisje radiowe we wrześniu 2021

Emisje radiowe we wrześniu 2021

Temat rozmowy: o nowej trasie spacerowej „Sculptura – szlakiem słupeckiej rzeźby” (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest Arleta Kolska – Hypka ze słupeckiego Urzędu Miasta. Dziś zaprosimy do przemierzania nowej trasy spacerowej „Sculptura – szlakiem słupeckiej rzeźby”. Aby rozpocząć zabawę trzeba odwiedzić was w urzędzie, co dalej?
Arleta Kolska – Hypka: Osoby otrzymają od nas notes nazywanym „Odkrywcą grodu nad Meszną”, otrzymają ołówek, mapkę, no i z tymi elementami będą przemieszczać się z punktu do punktu, oczywiście my nie wskazujemy tutaj, gdzie są te miejsca, to jest zachęta do tego, żeby wzdłuż i wszerz przemierzyć miasto – spacerując, być jak najdłużej na świeżym powietrzu.
Meloradio: Co należy zrobić na trasie?
Arleta Kolska – Hypka: Odszukać piktogramy, czyli rzeźby są jak gdyby wskazówką, przy rzeźbach znajdować się będą piktogramy, które należy właśnie odrysować wykorzystując ołówek i kartki z notesu. Osoba, która „uzbiera” jak najwięcej tych wszystkich rzeźb, a jest ich kilkanaście, może zgłosić się tutaj do nas, do urzędu – otrzyma specjalny na tę okoliczność przygotowany certyfikat i skromny upominek w postaci gadżetu miejskiego.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem była Arleta Kolska – Hypka z Urzędu Miasta w Słupcy.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o krytych halach sportowych (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś zastępca burmistrza Słupcy – Jacek Szczap. W naszym mieście kończy się realizacja kolejnej inwestycji sportowej – przypomnijmy na czym ona polega?
Jacek Szczap: Budowa dwóch wielofunkcyjnych hal sportowych o sztucznej nawierzchni i o lekkiej konstrukcji przeznaczonej do gry w tenisa ziemnego, ale nie tylko, bo będą mogły być też uprawiane na tej hali inne dyscypliny sportowe, głównie tu myślimy o piłce nożnej dla dzieci i młodzieży.
Meloradio: Co jeszcze zostało do zrobienia?
Jacek Szczap: Pozostały w tej chwili drobne prace wykończeniowe. W tej chwili do hal podłączamy system centralnego ogrzewania, który całościowo zamknie wyposażenie całego obiektu.
Meloradio: Jakie są wymiary hal i boisk?
Jacek Szczap: Każdy kort na hali ma wymiary od 36 metrów do 18 metrów. Maksymalna wysokość konstrukcji hali wynosi 8 metrów, ściany mamy o wysokości dwóch i pół metra. Konstrukcja stalowa pokryta jest dwuwarstwową powłoką w materiału syntetycznego z możliwością wdmuchiwania powietrza. Nawierzchnia hali to wykładzina z włókien poliamidowych.
Meloradio: Kiedy hale zostaną otwarte?
Jacek Szczap: Zorganizowanie uroczystego otwarcia tych hal sportowych planujemy na początku października.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś Jacek Szczap – zastępca burmistrza Słupcy.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: Dzień Przedszkolaka i Tydzień Bezpieczeństwa na Drogach – festyn w SP 1 (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Radio Września: Powracamy do rozmowy z burmistrzem Słupcy Michałem Pyrzykiem. W tym wejściu, panie burmistrzu, o tym, co wydarzyło się wczoraj. 20 września to dzień przedszkolaka, jak Pan go spędził?
Michał Pyrzyk: Odwiedziliśmy razem z panem wiceburmistrzem, z radnymi wszystkie przedszkola na terenie miasta, mówię tutaj nie tylko o placówkach samorządowych, ale tych prowadzonych przez osoby prywatne, przekazaliśmy przedszkolakom drobne upominki i lizaki dla każdego z nich, tak że myślę, że była to dla dzieci duża niespodzianka, słyszałem, że w domach również chwalili się swoim bliskim z kim się spotkali w tym szczególnym dla nich dniu.
Radio Września: Czyli było to słodkie świętowanie…
Michał Pyrzyk: Tak, było to słodkie świętowanie, wiadomo co dzieci lubią najbardziej: zabawę i słodycze, tak że przekazaliśmy, tak jak powiedziałem, i określone upominki, i coś słodkiego.
Radio Września: Także wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się festyn w ramach tygodnia bezpieczeństwa na drogach – wiem, że Pan także w nim uczestniczył…
Michał Pyrzyk: Tak, trwa tydzień bezpieczeństwa na drogach i wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Szkołą Podstawową nr 1, Komendą Powiatową Policji przy wsparciu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej ze Słupcy i z Trąbczyna zorganizowaliśmy takie właśnie spotkanie, które miało na celu przypomnieć młodzieży, jak zachowywać się na drogach, tak aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły.
Radio Września: Co tak naprawdę złożyło się na jego program?
Michał Pyrzyk: Na jego program złożyły się quizy, konkursy, w których wzięła młodzież. Były także zajęcia praktyczne, gdzie młodzi ludzie mogli po specjalnej, wytyczonej trasie przejechać rowerem, gdzie kierował tym ruchem policjant, więc tutaj nie musieli zwracać, czy nie mogli zwracać uwagi na znaki drogowe, ale na gestykulacje funkcjonariusza policji. Były pokazy udzielania pierwszej pomocy, ale także takie ciekawe doświadczenia, jak to, które mówiło, jak w ciemności widać kogoś, kto jest oznakowany światłem odblaskowym, i kogoś, który takich elementów na ubiorze nie posiada. Były alkogogle, czyli też młodzież mogła zobaczyć, jak upośledzony w dużym stopniu jest ludzki mózg, jeśli chodzi o spożycie alkoholu i myślę, że to było ciekawe doświadczenie dla tych młodych ludzi.
Radio Września: No i wiem, że także tutaj nie obyło się bez upominków, bez prezentów…
Michał Pyrzyk: Tak, młodzież za udział w tych konkursach, w tych testach otrzymała nagrody, ale również Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała dość pokaźny zestaw edukacyjny, jeśli chodzi o wychowanie komunikacyjne i przybliżanie młodzieży zasad ruchu drogowego. Takie samo wyposażenie otrzyma jeszcze Szkoła Podstawowa nr 3, a niejako przy okazji dyrektor WORD-u Pan Mariusz Seńko przekazał torby medyczne jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej ze Słupcy i z Trąbczyna.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: O dwóch nowych inwestycjach: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna i kryte hale sportowe (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Już niedługo w Słupcy zostaną oddane do użytku dwie nowe inwestycje, a porozmawiam o nich z burmistrzem Michałem Pyrzykiem, dzień dobry.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry wszystkim słuchaczom Radia Września.
Radio Września: Mam na myśli, panie burmistrzu, Miejską I Powiatową Bibliotekę Publiczną, a także kryte hale sportowe, z których z nich skorzystamy wcześniej?
Michał Pyrzyk: Myślę, że w październiku skorzystamy już i z nowego miejsca bibliotecznego, i z nowych hal sportowych. W tym momencie trwają takie prace wykończeniowe, jeśli chodzi o hale i przenosimy księgozbiór ze starego miejsca biblioteki w nowe tak, że myślę, że październik to będzie ten moment, kiedy mieszkańcy skorzystają zarówno z biblioteki nowej, jak i z nowych hal sportowych.
Radio Września: No, to bądźmy precyzyjni: co tak naprawdę zmieni się w bibliotece?
Michał Pyrzyk: W bibliotece zmieni się bardzo dużo. Dotychczas funkcjonowała ona w budynku poprzemysłowym, który nie do końca był przystosowany do tego typu działalności, biblioteka też narzekała na metraż, który był niewystarczający, aby realizować wszystkie zadania, wszystkie funkcje, czyli mieć zarówno dostępny księgozbiór, jak i czytelnię, ale również mówię tutaj o imprezach, które organizuje biblioteka, tak jak Narodowe Czytanie, czy spotkania z autorami określonych pozycji książkowych, na to nie było tam, w starej siedzibie, miejsca. Nowa – myślę, że zapewni te wszystkie funkcje, o których mówiłem.
Radio Września: A kryte hale sportowe, na jakim etapie obecnie znajdują się prace?
Michał Pyrzyk: W tym momencie trwa podłączenie tych hal do miejskiej sieci cieplnej, bo będą to hale ogrzewane – nadmuchowo również. W zamówieniu jest kontener szatniowy, który będzie towarzyszył tym obiektom, tak aby młodzież, korzystający z tych hal mogli swobodnie się przebrać, czy skorzystać z sanitariatu, i tak jak powiedziałem, myślę, że październik to będzie ten moment, kiedy w pełni będzie można ten obiekt użytkować.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: O Budżecie Obywatelskim (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Powracamy do rozmowy z burmistrzem Słupcy Michałem Pyrzykiem. Trwa kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego, przypomnijmy: o co toczy się stawka?
Michał Pyrzyk: Stawka toczy się tak naprawdę o realizację projektu, na który w budżecie miasta przeznaczyliśmy kwotę 150 tysięcy złotych. W toku zgłaszania zadań mieszkańcy wskazali na cztery takie projekty do realizacji, są to: słupecki rejon wspinaczkowy, budowa krytej trybuny na Stadionie Leśnym, rozbudowa czy też budowa kompleksowej infrastruktury na ogrodach działkowych „Róża” i budowa tężni solankowej w Słupcy. Aktualnie jesteśmy na takim etapie, jeśli chodzi o tą edycję budżetu, że można już na te projekty oddawać głos.
Radio Września: W jaki sposób można to zrobić?
Michał Pyrzyk: Można zrobić to metodą tradycyjną poprzez wypełnienie specjalnej karty do głosowania i wrzucenie jej do urny w urzędzie, natomiast przypomnę, że mamy aplikację elektroniczną na stronie Urzędu Miasta, z której teraz większa liczba mieszkańców korzysta i można właśnie drogą elektroniczną oddać swój głos, ja do tego zachęcam, jesteśmy jeszcze (tak jak mówiliśmy wcześniej) w tej fazie pandemii, przed spodziewaną kolejną falą zakażeń, więc jest to sposób jak najbardziej bezpieczny, wygodny, bo nie musimy wychodzić z domu i myślę, że taki najbardziej pewny, ponieważ no głosując elektronicznie nie można popełnić jakiegoś błędu, bo ta aplikacja prowadzi przez głosowanie, stąd myślę, że jest to taki pewny sposób, gdzie ten głos ma szansę być głosem ważnym, a jeśli chodzi o te karty to czasami popełniamy błędy i wtedy głos, niestety, wędruje do kosza. Tak, że zachęcam do tego głosowania elektronicznego, bez potrzeby wychodzenia z domu, jest to sposób, tak jak powiedziałem, szybki, bezpieczny i pewny.
Radio Września: Do kiedy potrwa to głosowanie, i kiedy poznamy jego wyniki?
Michał Pyrzyk: Głosowanie potrwa do dnia 24 września, do godziny 23.59. Mówię tutaj o tej aplikacji, która wtedy się zamknie na przychodzące jeszcze głosy, a zgodnie z harmonogramem, który posiadamy wyniki poznamy najpóźniej do dnia 8 października, jest to moment, kiedy jesteśmy też w fazie konstrukcji budżetu miasta na rok przyszły, stąd już wybrane wtedy zadanie w odpowiednim paragrafie budżetu miasta, po stronie wydatkowej się znajdzie, oczywiście chodzi o projekt, ale myślę, że przegłosowanie potem już przez Radę tego zadania, wybranego przez mieszkańców, będzie tylko formalnością.
Radio Września: Pan już zagłosował?
Michał Pyrzyk: Nie, nie zagłosowałem, staram się nie głosować, jeśli chodzi o Budżet Obywatelski, po to, aby no nie wskazywać zadania, które najbardziej mi się podoba, dlatego od lat wstrzymuję się od głosu, natomiast wspieram całą ideę Budżetu Obywatelskiego, bo jest to sposób, w którym możemy bezpośrednio, bez konieczności udziału radnych, burmistrza zagłosować na zadanie, które nas interesuje, a być może przyspieszyć również jego realizację, bo często bywa tak, że te zadania są odkładane w czasie, natomiast mieszkańcy mogą zadecydować, że będzie ono realizowane tu i teraz, tak że wszystkich zachęcam do głosowania.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o inauguracji roku szkolnego 2021/2022 (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Za nami inauguracja roku szkolnego i właśnie na ten temat porozmawiam z burmistrzem Michałem Pyrzykiem, dzień dobry.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry wszystkim Państwu.
Radio Września: Panie burmistrzu, zaczniemy od liczb: ilu przedszkolaków i uczniów powróciło 1 września do przedszkoli i szkół?
Michał Pyrzyk: Jeśli chodzi o nasze trzy przedszkola prowadzone przez gminę miejską Słupca to mamy 460 przedszkolaków, natomiast jeśli chodzi o nasze dwie szkoły podstawowe to liczba uczniów zamknęła się wartością 1240.
Radio Września: Jak te liczby mają się do liczb z lat poprzednich: dzieci przybywa, ubywa, jest tyle samo mniej więcej?
Michał Pyrzyk: Jest tyle samo dzieci w zasadzie są to liczby porównywalne, tak że tutaj, można powiedzieć, mamy taką stałą sytuację ani nie zanotowaliśmy jakiegoś znaczącego progresu, zresztą względy lokalowe też na to nie pozwalają, natomiast nie było też jakiegoś wielkiego spadku, tak jak powiedziałem, ta liczba utrzymała się porównywalnie z ubiegłym rokiem.
Radio Września: Ciekawostka: od tego roku szkolnego uczniowie będą mogli korzystać z elektronicznej legitymacji, cóż to takiego?
Michał Pyrzyk: Tak, póki co mają te legitymacje jeszcze w formie tradycyjnej, natomiast upoważniliśmy dyrektorów szkół do wystąpienia do Ministerstwa Cyfryzacji o taką specjalną aplikację, dzięki której rodzice w swoich telefonach, w aplikacji m-obywatel będą mogli ściągnąć sobie (oczywiście za ich zgodą) elektroniczną legitymację dziecka. Jest to dokument, który bywa zagubiony, często jego szukamy, kiedy jest potrzebny, natomiast w tym wypadku byłby pod ręką w telefonie. Tak jak zresztą m-dowód osobisty czy elektroniczne prawo jazdy.
Radio Września: Wakacje – to okres remontów w szkołach. Wiem, że takowe także zostały przeprowadzone…
Michał Pyrzyk: Tak w zasadzie, w każdej placówce przeprowadzaliśmy jakieś drobne remonty odświeżające i klasy, i pomieszczenia wspólne. Wyremontowaliśmy łazienki w Przedszkolu nr 1, natomiast tutaj chciałbym zwrócić uwagę na Szkołę Podstawową imienia Komisji Edukacji Narodowej, Szkołę Podstawową nr 1, gdzie odnowione zostało pomieszczenie i stołówki, i zakupiony został nowoczesny, energooszczędny sprzęt do kuchni, bo szkoła ta prowadzi własne żywienie, własną stołówkę, i na ten cel pozyskaliśmy środki z programu „Posiłek w szkole i w domu” w wysokości 80 tysięcy złotych, a całość inwestycji przekroczyła nieco 100 tysięcy złotych.
Radio Września: 1 września uczestniczył Pan w inauguracji roku szkolnego, no to niech Pan spróbuje zawyrokować, jaki ten rok będzie, jaki on może być?
Michał Pyrzyk: Ja myślę, że powinien być lepszy od ostatniego. W zasadzie na tych rozpoczęciach roku miałem jedno takie podstawowe życzenie dla uczniów, dla nauczycieli: żeby ta nauka odbywała się w trybie stacjonarnym, bez potrzeby zamykania dzieci w domu przed laptopami czy tabletami czy innymi elektronicznymi gadżetami, które oczywiście są przydatne, jeśli chodzi o wspomaganie procesu edukacji, natomiast no nie zastąpią tego, co dzieje się w szkole, mam tu również na myśli rozwój społeczny dzieci, nabywanie rozmaitych nie tylko dobrych (bo życie nie znosi próżni) doświadczeń, bo to kształtuje od małego, można powiedzieć, osobowość dziecka, pozwala mu rozwiązywać rozmaite problemy, ale także uczestniczyć w tym życiu społecznym, grupowym, tak że myślę, że jest to bardzo, bardzo ważne, no i podczas nauki zdalnej takich postaw, takiego właśnie ukształtowania młodego człowieka, no nie da się wypracować, stąd życzyłem, żeby przez cały rok nauka odbywała się w trybie stacjonarnym, oczywiście mamy jeszcze pewne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, z tym spodziewanym nadejściem kolejnej fali, ale myślę, jeżeli wszyscy będziemy, że tak powiem, mądrzy zbiorowo, nie będzie potrzeby zamykania szkół na kolejne, długie miesiące.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125