„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy przed budynkiem Miejskiego Domu Kultury.
Od lat do akcji przyłącza się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, więc i w tym roku w Słupcy można było usłyszeć wspólne czytanie. Tym razem komediodramatu Gabrieli Zapolskiej. Słychać je było przed Miejskim Domem Kultury, bo tam zebrali się czytający. Wśród nich byli samorządowcy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, pracownicy miejskich i powiatowych jednostek, czytelnicy biblioteki, młodzież, bibliotekarze. Ta coroczna akcja łączy miłośników literatury, popularyzuje czytelnictwo oraz dzieła polskich klasyków.
„Moralność pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Dziękujemy wszystkim, którzy wcielili się w literackie role i uczestniczyli w tym literackim święcie.
W rolę Dulskiej wcieliły się panie:
- Iwona Buśkiewicz
- Magdalena Kosmalska-Zauer
- Anita Kubicka
- Seweryna Lewandowska
- Natalia Loritz
- Katarzyna Rybicka
- Elżbieta Szczepankiewicz
Zbyszka zaprezentowali:
- burmistrz Michał Pyrzyk
- starosta Jacek Bartkowiak
- Mariusz Król
- Marcin Pietrzykowski
- Krzysztof Raczyński
Hanka:
- Joanna Fałdzińska
- Antek Kalisty
Mela:
- Anna Borak
- Ewa Czaplińska
- Wiktoria Zielińska
Hesia:
- Dorota Madaj
- Julia Marańda
- Aleksandra Sikorska
Juliasiewiczowa:
- Julia Kusiołek
- Monika Rogalska
- Wiktoria Zielińska
Lokatorka:
- Donata Hedrych
- Katarzyna Rybicka
Scenariusz przygotowała polonistka z Zespołu Szkół Ekonomicznych – Joanna Fałdzińska, a w role narratorów wcielili się uczniowie: Mateusz Górecki oraz Antoni Kalisty. Ideę Narodowego Czytania opowiedziała oraz powitała gości dyrektor biblioteki – Anna Karpińska. Zabawa była przednia! Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej akcji.