82. rocznica wybuchu II wojny światowej

Wrzesień to miesiąc szczególny w najnowszej historii Polski, albowiem obchodzimy rocznicę wybuchu najkrwawszej w dziejach Polski, Europy i świata, II wojny światowej.

Z tej okazji władze miasta i powiatu, mjr Tadeusz Janas, młodzież szkół średnich wraz z opiekunami złożyli okolicznościowe wiązanki i oddali hołd poległym za Ojczyznę.

W dn. 01 września mijają 82 lata od wybuchu wojny, która rozpoczęła się od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. W godzinach rannych niemiecka Luftwaffe zbombardowała Wieluń, a pancernik Schleswig-Holstein oddał strzały z dział pokładowych na obrońców polskiej placówki na Westerplatte. Po przełamaniu granicznych szlabanów wojska hitlerowskie wkroczyły do Polski.

Pomimo przewagi Wehrmachtu, tak liczebnej, jak i w uzbrojeniu, żołnierze września 1939 r. bohatersko walczyli za wolność Polski dając przykład męstwa i odwagi na polach bitewnych kampanii wrześniowej. Bohaterska obrona Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, bitwa nad Bzurą, gdzie dowody męstwa okazali żołnierze pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby, heroiczna obrona Warszawy, gdzie niezłomną postawą odznaczył się prezydent Warszawy Stefan Starzyński czy waleczność okazana przez żołnierzy gen. Franciszka Kleeberga w ostatniej stoczonej w kampanii wrześniowej bitwie pod Kockiem, napawa dumą tym bardziej, że walczyli bez jakiegokolwiek wsparcia zachodnich sojuszników, tj. Anglii i Francji, których gwarancje wystąpienia przeciwko III Rzeszy, ograniczyły się do wypowiedzenia wojny Niemcom bez działań militarnych. Osamotniona Polska mężnie stawiła czoło armii niemieckiej, jednak nie mogło to powstrzymać hitlerowskiej agresji.

Przeżywamy dziś w zadumie rocznicę wybuchu II wojny światowej pamiętając o przeszłości i o tych wszystkich, którzy polegli za wolność i niepodległość Polski. 01 września obchodzimy Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.

Oddanie hołdu poległym za Ojczyznę

Oddanie hołdu poległym za Ojczyznę

Oddanie hołdu poległym za Ojczyznę

 

 

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125