Emisje radiowe w sierpniu 2021

Emisje radiowe w sierpniu 2021

Temat rozmowy: o Wawrzynkach Słupeckich (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Przed nami Wawrzynki Słupeckie, które są sztandarową imprezą miasta, a o ich programie porozmawiam z burmistrzem Michałem Pyrzykiem – dzień dobry.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu.
Radio Września: Panie burmistrzu, to świętowanie w tym roku jest rozłożone na kilka dni. Pierwszy (mówimy o najbliższej sobocie) rozpocznie się od biegów wawrzynowych.
Michał Pyrzyk: Tak, cieszymy się w ogóle, że możemy świętować w sierpniu tego roku, bo w ubiegłym z uwagi na obostrzenia, no nie mogliśmy zorganizować Dni Miasta. W tym roku wracamy, choć jeszcze w ograniczonej formie i formule, ale biegi odbędą się. Zaczynamy nieco inaczej, bo Biegiem o Laur św. Wawrzyńca, tą popularną „dziesiątką”, a po nim nastąpią biegi i rodzinne, i młodzieżowe, czyli w takiej konfiguracji, w jakiej odbywały się te biegi dotychczas, że każdy mógł znaleźć coś do siebie, bo są to biegi rekreacyjne, są to biegi dla najmłodszych, gdzie nie rywalizują o medale, ale każdy otrzymuje jakiś gadżet, jakiś upominek. No i ten bieg główny, w którym biegną zarówno amatorzy, ale także profesjonaliści, którzy osiągają dość niezłe rezultaty.
Radio Września: Czy można się jeszcze zapisać – myślę tutaj zarówno o dzieciach, jak i o dorosłych?
Michał Pyrzyk: Tak, można się zapisać do ostatniej chwili, jeszcze mamy miejsca wolne, tak że i w piątek, i w samą sobotę od godziny bodajże 7 rano będzie można się jeszcze zapisać.
Radio Września: Tyle o biegu. Drugim punktem programu jest parada orkiestr dętych, ile tych orkiestr będzie i skąd przyjadą do Słupcy?
Michał Pyrzyk: Będą to 4 orkiestry, przyjadą do Słupcy, będą z nami, można powiedzieć, fizycznie, bo w tamtym roku festiwal odbywał się w formie zdalnej i każda orkiestra koncertowała ze swojego miejsca, można powiedzieć, zamieszkania, ze swojego miejsca działalności. W tym roku cztery orkiestry: orkiestra z Lwówka, ze Swarzędza, gospodarze, no i gość zagraniczny, bo festiwal nosi miano międzynarodowego, orkiestra z Zabreha czeskiego.
Radio Września: Paradę zwieńczy festiwal orkiestr, podajmy jego miejsce i podajmy jego czas?
Michał Pyrzyk: Festiwal zwieńczy oficjalny koncert, który odbędzie się w sobotę o godzinie 17.00 na placu targowym w Słupcy, czyli też już w tradycyjnym miejscu, choć jeszcze z pewnymi ograniczeniami: nie będzie takich miejsc siedzących żeby nie tworzyć skupiska ludzi zgodnie z zaleceniami sanepidu, ale myślę, że i tak mieszkańcy będą się cieszyć, że zobaczą te orkiestry wreszcie po tej rocznej przerwie na żywo i każdy będzie długo pamiętał ten festiwal.
Radio Września: Wstęp – oczywiście wolny?
Michał Pyrzyk: Tak, wstęp wolny na festiwal, nie jest to impreza biletowana, tak że zapraszam każdego, kto ma taką ochotę, po południu w sobotę, na plac targowy w Słupcy.
Radio Września: To tyle, jeśli chodzi o pierwszy dzień Wawrzynek Słupeckich, a o drugim i kolejnych porozmawiamy po krótkiej przerwie.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o Wawrzynkach Słupeckich c.d. (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Powracamy do rozmowy z burmistrzem Słupcy Michałem Pyrzykiem, panie burmistrzu, powiedzieliśmy już sobie o pierwszym dniu Wawrzynek, ale równie dużo, jeśli nie więcej, będzie działo się drugiego dnia, czyli w niedzielę.
Michał Pyrzyk: Tak, niedziela też jest pomyślana tak, aby każdy z mieszkańców znalazł coś dla siebie, choć nie będzie w tym roku jeszcze tego dużego koncertu gwiazdy wieczoru, po to, aby nie tworzyć wielkich skupisk ludności, ponieważ to od nas samych zależy jak w przyszłości pandemia koronawirusa, który słyszymy, że mutuje, że ma różne nowe wersje, będzie się rozwijać, dlatego przygotowaliśmy taki troszeczkę inny program, będzie to projekt kreatywny, gdzie zapraszam mieszkańców do spotkania na rynku i każdy znajdzie tam coś dla siebie, będzie strefa związana z muzyką, strefa aktywności fizycznej, strefa zdrowego żywienia, strefa taka odpoczynku – wszystko będzie zmuszać (w cudzysłowie) nas do przemieszczania się po tym terenie, więc myślę, że też nie będziemy tam w wielkich skupiskach ludzkich przebywać, ale tak jak powiedziałem będzie tych atrakcji na tyle, że każdy znajdzie coś do siebie. Pojawią się, choć w mniejszej ilości niż wcześniej też foodtrucki, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Słupcy i na rynek zapraszamy już od godziny 12.00 do godziny 22, 23. Myślę, że (tak jak powiedziałem wcześniej) każdy znajdzie jakąś tam strefę, jakiś punkt zainteresowania dla siebie.
Radio Września: Na niedzieli się jednak nie kończy, świętowanie będzie kontynuowane we wtorek – dlaczego akurat ten dzień?
Michał Pyrzyk: We wtorek przypada właściwy dzień patrona naszego miasta – dzień św. Wawrzyńca i wtedy też tradycyjnie spotkamy się na mszy świętej o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem właśnie św. Wawrzyńca, o godzinie 17.00 podsumujemy Wawrzynkową Grę Miejską, w zamian Spotkań Odpustowych tym razem muzeum zorganizuje taki odpustowy spacerek, też po to, aby nie tworzyć no zakazanych jeszcze, czy, czy, czy niepożądanych takich skupisk ludności, a całość dnia odpustowego, tego właściwego dnia patrona, zakończy Koncert Organowy o godzinie 20.00 w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca, na który też bardzo serdecznie zapraszam.
Radio Września: Dodajmy jeszcze, że w piątek 20 sierpnia odbędzie się Nocny Wawrzynkowy Turniej Piłki Plażowej – to też jedna z imprez towarzyszących właśnie Wawrzynkom Słupeckim…
Michał Pyrzyk: Tak, to jedna z imprez, która towarzyszy tym Wawrzynkom, jeśli chodzi o takie imprezy, to w sobotę odbędą się jeszcze tradycyjne wawrzynkowe zawody strzeleckie i zawody wędkarskie, tym razem drużynowe. Odbywają się one raz w roku na słupeckim jeziorze i jest to właśnie moment, kiedy obchodzimy Dni Miasta.
Radio Września: Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić Państwa do Słupcy, a ja dziękuję mojemu rozmówcy, którym był burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Dziękuję Panu, dziękuję Państwu, do usłyszenia!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o wnioskach złożonych do rządowego funduszu „Polski Ład” (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś zastępca burmistrza Słupcy – Jacek Szczap. Dziś porozmawiamy o wnioskach, które Urząd Miasta złożył w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Dzięki tym dofinansowaniem planuje się między innymi przebudować oczyszczalnię ścieków.
Jacek Szczap: To jest niebagatelna kwota, bo to jest ponad 25 milionów złotych. Tam możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości 90%. Tamten poziom dofinansowania pozwoli nam udźwignąć tą inwestycję, gdyż samo miasto pewno nie dałoby rady, a jeśliby dało, no to spowodowałoby to, że inne inwestycje stałyby w miejscu.
Meloradio: Na jakie inne inwestycje składacie wnioski do programu „Polski Ład”?
Jacek Szczap: Składamy między innymi na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, tutaj będziemy brali pod uwagę Szkołę Podstawową nr 3, dawne gimnazjum i Urząd Miasta. Te inwestycje będą zawierały ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji CO, wymianę oświetlenia, które będzie już bardziej energooszczędne. Trzecia inwestycja będzie związana z zagospodarowaniem terenu nad Jeziorem Słupeckim. Chcemy zrobić taką ładną promenadę z pomostami, z basenem na plaży, z boiskiem do gry w piłkę plażową, z placem zabaw dla dzieci.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś zastępca burmistrza Słupcy – Jacek Szczap.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o inwestycjach drogowych – budowa ulicy Smugowej w Słupcy (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest zastępca burmistrza Słupcy – Jacek Szczap. Dziś pomówimy o inwestycjach drogowych. Co w tym zakresie będzie w najbliższym czasie działo się w naszym mieście?
Jacek Szczap: Pozyskaliśmy środki na budowę ulicy Smugowej z Urzędu Marszałkowskiego, tam mamy poziom dofinansowania w wysokości 220 tysięcy, w wyniku przetargu kwota realizacji będzie wynosiła 793 tysiące, czyli generalnie troszeczkę oszczędzimy, bo w budżecie mieliśmy zapisane 840 tysięcy. Firma, która wygrała zrealizowała w mieście Słupca inwestycje na ulicy Sikorskiego, tak że jest to firma nam znana. Zanim rozpoczniemy inwestycje na ulicy Smugowej Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji wykona kanalizację deszczową, która będzie nas wynosiła w okolicach 130 tysięcy, tak że w sierpniu rozpoczną się już prace modernizacyjne na ulicy Smugowej. Koniec inwestycji zakładamy przełom października i listopada.
Meloradio: O jakie inne dofinansowania związane z inwestycjami drogowymi stara się w tej chwili miasto?
Jacek Szczap: Złożyliśmy wniosek na przebudowę Alei Tysiąclecia i wniosek na ulicę Róża.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś zastępca burmistrza Słupcy – Jacek Szczap.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125