Emisje radiowe w czerwcu 2021

Emisje radiowe w czerwcu 2021

Temat rozmowy: Trwa ósma edycja Budżetu Obywatelskiego (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Trwa ósma edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Słupcy, a porozmawiam o niej z burmistrzem Słupcy Michałem Pyrzykiem – dzień dobry.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu.
Radio Września: Czym ta edycja, panie burmistrzu, różni się od poprzednich edycji – jest coś szczególnego?

Michał Pyrzyk: Edycja w zasadzie nie różni się od pozostałych, jest już ósmym głosowaniem w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Słupcy, a mieszkańcy mogą walczyć (jeśli mogę tak powiedzieć) o kwotę 150 tysięcy złotych, która będzie przeznaczona na to zadanie, które uzyska największe poparcie mieszkańców.
Radio Września: Wnioski można zgłaszać od poniedziałku, kto tak naprawdę może to zrobić?
Michał Pyrzyk: Wniosek może w zasadzie złożyć każdy. Do 30 lipca trwa zgłaszanie projektów, liczymy tutaj na kreatywność mieszkańców, myślę, że będzie ona podobna do lat ubiegłych, gdzie zawsze tych kilka ciekawych wniosków wpływa i jest można powiedzieć zacięta rywalizacja o to, który uzyska dofinansowanie.
Radio Września: Do głosowania zachęca Pan na swoim facebooku, nie ukrywam, że rzuciłem okiem przed naszą dzisiejszą rozmową, Wymienił Pan trzy zasadnicze powody, dla których warto wziąć udział w Budżecie Obywatelskim, jakie to powody?
Michał Pyrzyk: Tak, mówimy o trzech powodach: Budżet Obywatelski jest przede wszystkim aktywnością taką mieszkańców, gdzie mogą te swoje zadania zgłaszać, mogą zachęcać do ich realizacji, często jest tak, że w budżecie inne przedsięwzięcia mają pierwszeństwo natomiast tu mówimy o trzech powodach, bo po pierwsze mieszkańcy dbają o to, aby otoczenie zmieniało się wokół nich, zwiększała się jego atrakcyjność, bo większość wniosków, większość projektów tego dotyczy, po drugie to głos mieszkańców już wtedy bezpośrednio decyduje co, gdzie i będzie, i kiedy realizowane ze środków publicznych, i po trzecie, bo powiedziałem kiedy, to realizowane są te projekty, które w danym momencie społeczność uzna za potrzebne, a być może w oczach radnych, w oczach tutaj zarządu, urzędników byłyby odsunięte w czasie, więc to mieszkańcy decydują tak naprawdę, że ta inwestycja, to zadanie jest realizowane natychmiast i to są takie trzy główne powody, dla których warto brać udział w tym przedsięwzięciu, a wszystkie, tak jak powiedziałem, zahaczają o szeroko pojętą aktywność obywatelską.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: budowa hal wielofunkcyjnych (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Powracamy do rozmowy z burmistrzem Słupcy Michałem Pyrzykiem, panie burmistrzu ruszyła budowa dwóch hal wielofunkcyjnych, przypomnijmy: gdzie one powstaną i komu będą służyły?
Michał Pyrzyk: Te hale dwie, wielofunkcyjne powstaną za budynkiem dawnego gimnazjum. Od wielu, wielu lat grupa tenisistów ziemnych działająca na terenie Słupcy zgłaszała brak takiego obiektu, stąd podjęliśmy się realizacji tego zadania, ale obiekt nie będzie tylko służył do gry w tenisa ziemnego, będą to hale wielofunkcyjne, gdzie najmłodsi mieszkańcy, sportowcy naszego miasta będą mogli również uprawiać inne dyscypliny sportowe.
Radio Września: Kiedy te hale zostaną oddane do użytku, czy to już wiadomo?
Michał Pyrzyk: Tak, myślę, że w wakacje te hale zostaną oddane do użytku, tak aby mogły już od pierwszego września w pełni funkcjonować.
Radio Września: Przypomnijmy, to jest inwestycja w całości realizowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ile będzie kosztowała?
Michał Pyrzyk: Tak, jest to inwestycja, która w całości zasilona została kwotą Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i na ten cel otrzymaliśmy prawie milion 400 tysięcy złotych i w oparciu o te środki wykonujemy to zadanie, czyli można powiedzieć, że bez złotówki z budżetu miasta takie dwie, wielofunkcyjne hale, potrzebne środowisku sportowemu Słupcy, powstaną.
Radio Września: Bardzo dziękuję za rozmowę, moim gościem był burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Dziękuję Panu, dziękuję wszystkim słuchaczom Radia Września, do usłyszenia!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: trwa budowa krytych boisk wielofunkcyjnych (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. W Słupcy trwa budowa krytych boisk wielofunkcyjnych, na jakim etapie jest teraz ta inwestycja?
Michał Pyrzyk: Budowa cały czas trwa, bez zakłóceń, choć na prośbę wykonawcy przesunęliśmy ten termin wykonania do połowy wakacji, czyli do 31 lipca. Tutaj wykonawca tłumaczył się i warunkami pogodowymi, i pewnymi zawirowaniami w firmie związanymi z pandemią COVID – a, pewne zmiany konstrukcyjne też nastąpiły, bo połączyliśmy te obie hale łącznikiem niemniej jednak te konstrukcje już powstają, ta konstrukcja stalowa już jest zauważalna. Myślę, że w lipcu ukończymy te hale, tak aby mogły być oddane do użytku 1 września.
Meloradio: Kto będzie mógł korzystać z tych obiektów, w jaki sposób sfinansowaliście ich budowę?
Michał Pyrzyk: Będą służyć one przede wszystkim tenisistom, pojawią się tam również bramki, gdzie młodzież, ta najmłodsza, będzie mogła trenować inne dyscypliny sportu. Całość przedsięwzięcia odbywa się dzięki środkom, które pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a jest to kwota bliska 1 milionowi 400 tysiącom złotych.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś Michał Pyrzyk – burmistrz Słupcy.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: miejska pasieka w Słupcy (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. W Słupcy powstanie pasieka, to będzie wspólny projekt miasta i fundacji Veolia. Jakie są jego założenia?
Michał Pyrzyk: Przy ulicy Wagonowej powstaną ule, będą one zarojone. Mieszkańcy będą mogli tam (oczywiście na bezpieczną odległość) podejść i zobaczyć jak funkcjonuje pszczoła, a ten projekt wiąże się z wcześniejszymi działaniami realizowanymi na terenie miasta, mówię tutaj chociażby o nasadzeniach drzew miododajnych, na które od kilku lat pozyskujemy środki z Urzędu Marszałkowskiego, tak że myślę, że te oba projekty się uzupełniają.
Meloradio: A jaki cel chcecie osiągnąć poprzez wybudowanie miejskiej pasieki?
Michał Pyrzyk: Kolejne działanie ekologiczne takie, które ma również i młodym ludziom, i tym trochę starszym uświadomić, czym jest pszczoła, co zawdzięczamy tym owadom, co robić, aby ta pszczoła mogła zbierać jak najwięcej pożytków, czyli no niekoniecznie kosić wszystkie trawniki, niekoniecznie stosować środki ochrony roślin nieprzyjazne tym owadom. Myślę, że ten projekt też znacząco wpłynie na edukację ekologiczną mieszkańców Słupcy.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

 

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125