I Szczep Harcerski im. Janusza Korczaka
Szczep ma swoje naście lat. Był pierwszą jednostką, która zrzeszyła w sobie drużyny harcerskie i gromady zuchowe. Wszystko działało w obrębie istniejącego na terenie miasta Hufca ZHP Słupca im. Aleksandra Kamińskiego. Obecnie Szczep skupia 2 Gromady Zuchowe: 1GZ „Wędrowne Zuchy”, 2GZ „Słoneczne Zuchy” i 2 DH im. Tadeusza Kościuszki. Drużyna harcerska sięga historią do czasu przed 1918 r.
Szczepowymi tej jednostki byli m.in. druhowie: hm. Józef Kwitowski, hm. Aleksandra Koziorowska, hm. Jędrzej Pietrowicz, hm. Tadeusz Markiewicz. To za czasów dh. Tadeusza, szczep otrzymał imię tego, który z miłości do dzieci oddał z nimi życie, wielkiego wychowawcy – Janusza Korczaka.
W Szczepie, jednostki zajmowały się wieloma rożnymi kierunkami działalności. Gromady zuchowe przez lata bawiły się w teatr. Ta część działalności rozwijająca wyobraźnię udzieliła się też harcerzom. Harcerze rozwinęli to w „Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych”, który przez 19 lat odbywał się na szkolnej scenie, częściowo też przy współpracy z MDK. Dzięki uprzejmości dyrekcji MDK, finał Przeglądu odbywał się na kinowej scenie. Zuchy i harcerze ze swoimi spektaklami jeździli na harcerskie przeglądy „Teatr w walizce” do Nowego Tomyśla czy Wrocławia, odnosząc wielokrotnie sukcesy.
Zarówno zuchy i harcerze brali udział w ekologicznym programie „Gra w zielone” odnosząc sukcesy w skali kraju.
Zuchy współpracując regionalnie z pp. Andrzejem Kończakiem i Zdzisławem Wyszyńskim, realizowali zadania programu „Siedmiomilowych butów”, który przerodził się w złaz. Obecnie, harcerze od wielu lat organizują program Złazu dla przedszkolaków i uczniów klas I-III z terenu Słupcy i nie tylko. Współpracując z MOSiR pomagali w pierwszych organizacjach biegu „Tropem Wilczym” czy Biegu „Leśnika” pamięci płk. Jana Szypowskiego.
Dużą część i niesłabnący entuzjazm kładziemy na historię. Tu szczególną rolę odgrywa upamiętnienie Grunwaldzkiej Historii. To właśnie druhna hm. Alina Główczyńska 30 lat temu wraz z druhem hm. Tadeuszem Markiewiczem w Olsztynie na Hornie tworzyli w 1991 r. Ogólnopolski Ruch Programowo – Metodyczny „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”. Druhna Alina Główczyńska do końca żyła programem Wspólnoty. To ona przyczyniła się do tworzenia ogólnopolskiego programu zuchowego i obecności zuchów na wzgórzu zlotowym. To właśnie w Słupcy rozpracowany został cykl sprawnościowy sprawności /także graficznie/ „Rycerz Zawisza Czarny”. Obecnie realizowany w całej Polsce. To właśnie w Słupcy powstał pomysł na wystawę grunwaldzką. Realizacje zadań wystawy tworzono w Olsztynie, Słupcy i Warszawie. Ostatecznie została ona otwarta w Muzeum Harcerstwa w Warszawskich Łazienkach na 15 lecie Ogólnopolskiego Ruchu. W otwarciu wystawy uczestniczyła grupa zuchów. W 100-lecie odzyskania Niepodległości harcerze przygotowali dla mieszkańcom miasta grę terenową, połączoną z uroczystym apelem pamięci, w ramach programu „Dumni z Polski”. 100-lecie Powstania Wielkopolskiego uczczono wędrówką jego szlakiem w naszym mieście i Poznaniu. Harcerze brali udział w licznych konkursach i programach; m.in. z okazji 100-lecia urodzin Świętego Papieża Jana Pawła II, rocznicy zbrodni katyńskiej „Polskie serce pękło – Katyń 1944”. W programie „Nie należy dłużej czekać” proponowanym przez Chorągiew Wielkopolską ZHP wygrali rywalizację wśród jednostek w Wielkopolsce. Upamiętniając Powstanie Styczniowe zuchy i harcerze aktywnie uczestniczą w Rajdzie Taczanowskiego. Zuchy często pisały i tworzyły książeczki na różne tematy („O wodzie”, „Łamijęzyki”), które składała dh. Alina Główczyńska.
Aby się doskonalić, harcerze i zuchy realizują różnego rodzaju sprawności. Tworzą tematyczne programy na biwaki, np. na Dzień Myśli Braterskiej, Obietnicę Zucha, Przyrzeczenie Harcerskie. Raz na cztery lata proponujemy zabawę imieninową dla zuchów z miasta, hufca czy Wielkopolski. Dla uczniów klas I-III w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupcy, przy której mamy siedzibę, organizujemy Mikołajową Olimpiadę i spotkanie z Mikołajem.
To tylko niewielki fragment działalności dydaktyczno –wychowawczej, którą zaszczepił swego czasu wśród zuchów Aleksander Kamiński a w harcerstwie Olga i Andrzej Małkowscy. Dzisiaj, mimo zmieniającego się czasu, idea wychowania pozostaje ciągle aktualna, aby człowiek, był twórczy, pomysłowy, pełen temperamentu, by potrafił łączyć przeszłość z dniem dzisiejszym, który wprowadza w przyszłość.
CZUWAJ!!!
Dh. Maria Główczyńska