22. Miejska Trasa Turystyczna Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski (kirkut) w lapidarium

 Z chwilą  powstania gminy żydowskiej w latach 1885-1886 ważnym miejsce dla  funkcjonowania  tej społeczności zamieszkującej Słupcę był cmentarz, popularnie zwany kirkutem położony na tzw. błoniach za miastem. Został całkowicie zniszczony przez okupanta niemieckiego latem 1942 r.
Płyty nagrobne okupanci wykorzystali także do budowy umocnień, przejazdów, przepustów wodnych.  Posadzone wtedy drzewa szumią do dnia dzisiejszego nad prochami spoczywających tam mieszkańców miasta wyznania judaistycznego, których chowano tutaj do 17 lipca 1940 r. Wtedy to wszystkich słupeckich Żydów wywieziono do getta przejściowego w Rzgowie, Świątnikach i Zastrużu, dalej transportami m.in. do Izbicy n. Wieprzem, Józefowa. Zamordowani w obozach zagłady, gettach i innych miejscach kaźni. Z ponad tysięcznej społeczności Holocaust przeżyło kilkanaście osób.
Symboliczny kurhan i  tablica – zamontowana  z inicjatywy Słupeckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w 1996 r. upamiętnia to miejsce dzisiaj.  Kilkanaście odnalezionych  fragmentów  macew pochodzących z tego cmentarza – znajduje się w lapidarium przy Muzeum Regionalnym w Słupcy. Te kamienne płyty nagrobne mówią o konkretnych osobach, które zostały pochowane w tym miejscu. Są  też autentycznym świadectwem  blisko 100-letniej  historii  Żydów słupeckich.

Miejska Trasa Turystyczna Cmentarz żydowski

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125