Podsumowanie ferii w bibliotece

Tegoroczne ferie zimowe w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy były pełne atrakcji i niespodzianek dla najmłodszych. Panie bibliotekarki przygotowały urozmaicony program, w zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku 3-12 lat, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Biblioteka zorganizowała szereg różnorodnych zajęć, popularyzujących w atrakcyjny sposób książkę i czytelnictwo, a przede wszystkim ukazujących bibliotekę jako miejsce dobrej zabawy oraz alternatywę dla biernego siedzenia przed ekranem telewizora, czy komputera. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, zarówno tych młodszych, jak i tych nieco starszych. Każdy dzień zaczynał się od przeczytania fragmentu wybranej książki lub teatrzyku Kamishibai.
Już od pierwszych chwil zimowego wypoczynku w ruch poszły nożyczki, otworzona została spora ilość klejów i skorzystano z niezliczonej ilości kolorowych papierów i gazet. Pomocne okazały się ponadto inne materiały, niekiedy z odzysku, jak np. rolki po papierze toaletowym czy ręcznikach kuchennych. Dzięki temu, dzieci mogły się przekonać, że z pomocą tak prostych materiałów i wyobraźni można zdziałać „cuda”. Dni upływały przy puzzlach, malowankach, krzyżówkach, zagadkach, ilustracjach, kalamburach. Każdy dzień, oprócz stałych zajęć, przynosił coś nowego. Dzieci wykazały się niezwykłymi zdolnościami, wykonując pszczółki, bałwanki i Minionki z rolek po papierze toaletowym, tworząc froeblowskie zakładki, maski karnawałowe, wspólnie malując zimowy plakat, projektując własne niesamowite i niepowtarzalne skarpetki, wykonując karykatury i wyklejając kolorowe drzewa. Nie zabrakło zabawy w łączenie kropek, tajemniczego worka, wyławiania fasolek i wielu innych ciekawych atrakcji. Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii w bibliotece pojawił się również śnieg, z którego następnie dzieci mogły lepić bałwanki. Drugi tydzień ferii rozpoczął się od gniotków. Zgniatanie balona wypełnionego kaszą lub ryżem świetnie odstresowuje i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje, relaksując i wprawiając w dobry nastrój. Z masy solnej, którą dzieci same najpierw przygotowały, spróbowały odtworzyć bohaterów z opowiadania o Muminkach. Tego dnia biblioteka gościła Kasię Gątarczyk, studiującą grafikę, która nauczyła dzieci, w jaki sposób narysować piękne portrety Muminków. Na zakończenie ferii wszyscy wspólnie wykonali bardzo długą stonogę. Na pamiątkę spotkań w bibliotece, każde dziecko biorące udział w zajęciach, zostało uhonorowane dyplomem.
Wszystko, co dobre szybko się kończy, jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom Ferii w bibliotece nie będzie brakowało. Każdego dnia dzieci przychodziły na zajęcia z uśmiechem na twarzy, co było najlepszym dowodem podziękowania i uznania. Mimo, że już zajęcia się skończyły, to biblioteka w Słupcy jest nadal otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić!

[tekst i zdjęcie: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna]
print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125