Lista zgłoszonych projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Słupcy na 2020 roku

Lista zgłoszonych projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Słupcy na 2020 roku według kolejności zgłoszeń:

1
Zgłaszający: Karolina Staszewska ( grupa 25 osób )
Tytuł zadania: Wybieg dla psów
Lokalizacja: Teren za Szkołą Podstawową Nr 3, basenem oraz garażami
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Parki dla psów mogą zapewnić wiele korzyści dla piesków, ich właścicieli oraz lokalnej społeczności. Spójrzmy na zalety tego typu przestrzeni z kilku różnych perspektyw:
KORZYŚCI DLA PSÓW
1) Ćwiczenia fizyczne i psychiczne dla psów. Przestrzeń psich parków umożliwia im wykonywanie ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Dzięki dużej dawce aktywności psy są spokojniejsze i bardzo rzadko zachowują się później w sposób destrukcyjny lub denerwujący (np. uciążliwe szczekanie).
2) Socjalizacja dla psów. Parki psów zapewniają pupilom okazje do częstych interakcji z innymi psami i ludźmi. Psy dobrze wychowane i wyćwiczone są zdrowsze i szczęśliwsze, a także rzadziej zachowują się agresywnie.
3) Bezpieczne środowisko do zabawy dla psów. Psie parki zapewniają bezpieczne środowisko, w którym właściciele psów mogą ćwiczyć swoje psy bez smyczy i nie martwić się o nadjeżdżające samochody, rowery i inne przeszkody. Dodatkowo wybieg ten będzie podzielny tak, aby właściciel mógł wybrać część, w której znajdują się ulubieni koledzy pupila.
KORZYŚCI DLA LUDZI
1) Okazja dla właścicieli psów do spotkań towarzyskich. Psie parki mogą stać się przestrzenią publiczną, w której właściciele psów mogą wchodzić w interakcje ze sobą i tworzyć więzi społeczne. Właściciele czworonogów chętniej angażują się w sprawy wspólnoty i troszczą się o otaczającą przestrzeń.
2) Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami- mają dostęp do miejsca, gdzie bezpiecznie mogą wyprowadzać swoje psy i ćwiczyć je. Parki dla psów często zapewniają osobom z ograniczeniami ruchowymi stały kontakt z innymi ludźmi i podstawową dawkę ruchu na świeżym powietrzu.
3) Więzi społeczne i zdrowie psychiczne.Tereny wybiegów dla psów zapewniają miejsce, w którym właściciele psów tworzą więzi społeczne i emocjonalne z innymi ludźmi, dzięki czemu poprawia się ich samopoczucie i zdrowie.
KORZYŚCI DLA SPOŁECZNOŚCI
1) Odpowiedzialny właściciel psa. Psie parki zmniejszają prawdopodobieństwo, że właściciele psów wypuszczą psa ze smyczy na pobliskie tereny rekreacyjne i narażą innych użytkowników przestrzeni na niebezpieczeństwo. Jest to również okazja do kształcenia właścicieli czworonogów na temat zdrowia i dobrej kondycji zwierząt oraz zapoznania się z etykietą dla psów.
2) Darmowa i łatwo dostępna rekreacja. Wycieczka do parku dla psów to bezpłatna, plenerowa aktywność, w której udział może wziąć cała rodzina – także dzieci (pod warunkiem, że są pod nadzorem dorosłych).
3) Bezpieczne miejsce odpoczynku dla społeczności, podróżujących ze swoimi zwierzętami domowymi.
Nasza mała Słupca od zawsze pokazywała innym, że NASI MIESZKAŃCY potrafią zmieniać świat. Projekt ten to rozwój w dobrym kierunku ! Dajmy przykład innym okolicznym miejscowościom oraz wsiom!. Jako osoba współpracująca z TOZ-em ( inspektorami z terenu Słupcy) oraz jako wolontariuszka w schronisku w Katarzynowie – wiem jak ważna jest edukacja pro-zwierzęca. Jako psycholog – wiem, także że istotą człowieczeństwa jest życzliwość. Nie tylko w kierunku ludzi – ale przede wszystkim w kierunku zwierząt. „Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia, nie widzę w nich zwierzęcia. Widzę istotę żywą. Widzę przyjaciela. Czuję duszę” A.D. Williams.
Wygrajmy razem dla naszych SZCZEKAJĄCYCH MIESZKAŃCÓW !! ZACHĘCAM DO GŁOSOWANIA.
Karolina Staszewska Projekt popiera: Stowarzyszenie ,,Pokochaj Burka” i wolontariusze ze schroniska w Katarzynowie.
2
Zgłaszający: Arleta Kolska-Hypka ( grupa 25 osób )
Tytuł zadania: Miasteczko ruchu drogowego
Lokalizacja: Teren między promenadą a budynkami byłego Gimnazjum w Słupcy
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Miasteczko Ruchu Drogowego z prawdziwego zdarzenia będzie nieodpłatnym, ogólnodostępnym, pięknie zagospodarowanym terenem (propozycja w załączeniu) dla szkół, instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańców zarówno z Miasta Słupcy, jak i gości.
Przestrzeń w Miasteczku  zorganizowana będzie tak, że dzieci doświadczą wszystkich sytuacji, z jakimi mogą spotkać się na drogach rowerzyści. W bezpiecznych warunkach, podczas wesołej zabawy będą mogli przekonać się, jak należy się zachować przed przejściem dla pieszych, na rondzie, różnego rodzaju skrzyżowaniach, a nawet przy przejeździe kolejowym. Znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, semafory to atrybuty nauki i zabawy, których tutaj jest całe mnóstwo. To będzie doskonałe miejsce do bezpiecznej nauki zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Jeśli się je łamie, można się przekonać również o tym, że skutki bywają bolesne. Te zdarzają się dość często, bo dzieci tutaj nie tylko będą się uczyć, ale też beztrosko bawić.
Słupczanie kochają jazdę na dwóch kółkach, widać to doskonale na ulicach naszego miasta czy na rowerowych ścieżkach, które powstają w całym regionie. Zamiłowanie i chęć jazdy na rowerze widać przede wszystkim podczas organizowanych rajdów rowerowych. Miasteczko Ruchu Drogowego to potrzeba edukacji nas wszystkich by na drogach i rowerowych szlakach było bezpiecznie. Należy już od najmłodszych lat edukować i wpajać dzieciom zasady ruchu drogowego, a starszym przypominać o zasadach poruszania się po drogach. Najważniejsze jednak są umiejętności praktyczne, a te najmłodsi cykliści będą mogli nabywać na profesjonalnym torze, który pięknie wkomponuje się w przestrzeń miejską (załącznik). Dzieci i młodzież nie tylko będą mogły poznać znaki drogowe, sygnały świetlne czy rodzaje skrzyżowań, ale też wziąć udział w zajęciach praktycznych prowadzonych pod okiem profesjonalnych instruktorów, dzięki którym dowiedzą się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Co ważne, swoją wiedzę będą mogli zaprezentować w praktyce podczas egzaminów na kartę rowerową, które będą przeprowadzane właśnie na terenie miasteczka ruchu drogowego. To będzie również miejsce dla maluchów, którzy zaczynają swoją przygodę z rowerkiem czy dla rolkarzy. Będzie to miejsce na którym rowerzyści będą mogli poćwiczyć natomiast rodzice, nauczyciele – uczyć dzieci praktycznej jazdy na rowerze. Teren będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, poprzez zastosowanie spadku w chodnikach max 5 %.
Miasto Słupca, dzięki zagospodarowanej przestrzeni pod Miasteczko Ruchu Drogowego zyska na bezpieczeństwie mieszkańców. Będzie to dodatkowy teren zielony z mini infrastrukturą drogową. Miasto zyska dodatkową przestrzeń do aktywnego spędzania czasu wolnego, która zostanie wkomponowana między promenadą a budynkami byłego Gimnazjum w Słupcy. To również dodatkowe miejsce do zabawy, ale tym razem przez edukację.
3
Zgłaszający: Marta Struszczyk ( grupa 25 osób )
Tytuł zadania: Bezpieczne miasto – montaż progów zwalniających oraz kamer
Lokalizacja: Na terenie miasta Słupcy
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Mieszkańcom Miasta zależy na większym bezpieczeństwie. Piesi z trudem przemieszczają się po mieście. Samochody będą jeździły ostrożniej i wolniej. Kamery zapewnią bezpieczeństwo, brak chuliganów i brak dewastacji na placach zabaw oraz na terenach zamkniętych takich jak przedszkole „Jarzębinka”.
Dzieci bezpiecznie będą mogły iść do szkoły.
4
Zgłaszający: Iwona Śruba-Czechowska ( grupa 25 osób )
Tytuł zadania: Ogólnodostępna altana integracyjna dla mieszkańców Słupcy i okolic z elementami zabawowymi dla dzieci typu tyrolka – 2 szt.
Lokalizacja: Na spokojnych terenach zielonych, ogólnodostępnych miasta Słupcy w pobliżu miejskiego placu zabaw, siłowni zewnętrznej. Np. nieopodal nowego placu zabaw zlokalizowanego przy stawku miejskim
Koszt w złotych: 147.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Wykonanie altany integracyjnej z pomieszczeniem gospodarczym/ zapleczem kuchennym na terenie miasta Słupcy na ok. 50-60 osób (przy Jeziorzez Słupeckim, lasku czy zieleni miejskiej) do organizacji uroczystości, spotkań różnych grup organizacyjnych mieszkańców Słupcy ( emerytów, harcerzy, stowarzyszeń, świetlic, kół zainteresowań, społeczności szkolnej i szkolnej,innych grup zorganizowanych mieszkańców miasta itp.) o charakterze integrującym społeczność małego miasteczka wraz z elementami zabawowymi dla dzieci typu tyrolka -2 szt. na bezpiecznej powierzchni gumowej . Teren pod altaną wyłożyć kostką brukową w ilości 100 m2, a całość ogrodzić celem zapewnienia większego bezpieczeństwa dzieci do lat 5 ( ok. 300 m2). Do pomieszczenia kuchennego i wc należy podłączyć sieć wodociągową i elektryczną. Zaplecze kuchenne należy wyposażyć w niezbędny sprzęt do organizacji imprez  (kuchnia gaz-elektryczna z piekarnikiem, 2 szt. lodówki 180 cm., 1 lodówka na napoje,  szafki kuchenne z blatem 3 m i zlewem , stół 4 krzesła np. cateringowe,  grill gazowy 2 szt.,3 szt.- butla gazowa 3 kg , 1 szt. butla gazowa 11 kg,  2 czajniki elektryczne, 6 lamp sufitowych (zewnętrzne), kontakty elektryczne,  6 pojemników na śmieci do segregacji, naczynia: miski, kubki, duże talerze, cukiernice – pozostałe naczynia mieszkańcy-zbiórka ).
Do tej pory na terenie miasta Słupcy nie było miejsca, gdzie grupy mieszkańców mogłyby się spotkać razem z dziećmi przy kawie i grillu. Organizując spotkania klasowe dzieci i rodziców z wychowawcą trzeba skorzystać z oferty sąsiadujących sołectw, które posiadają takie miejsca wypoczynku lub zorganizować plenerowe spotkania np. nad Jeziorem Słupeckim na kocach. Ww. zadanie pozwoli dużej grupie mieszkańców o różnej zasobności „portfela” spotkać się razem w miłych okolicznościach przyrody, wymienić doświadczeniami, a także zaprzyjaźnić lub pogłębić więzi. Podczas takich imprez powstają wspaniałe pomysły na działalność na rzecz naszych małych społeczności typu „czyn społeczny”, a dzieci z rodzin o różnym statucie społecznym mogą się spotkać poza szkołą i po prostu się razem bawić.
5
Zgłaszający: Patryk Krawiec ( grupa 25 osób )
Tytuł zadania: Modernizacja i renowacja boiska treningowego przy ulicy Gajowej w Słupcy
Lokalizacja: Słupca ul. Gajowa 2 w kompleksie boiska ORLKI 2012
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną uprawianą przez dzieci i młodzież z miasta Słupca. Miasto Słupca nie posiada bazy treningowej, która zadowoliła by chętnych do uprawiania piłki nożnej. Dlatego wyszliśmy z propozycją poprawienia infrastruktury sportowej poprzez zmodernizowanie i renowację boiska treningowego przy boisku ORLIK 2012, na którym w zajęciach sportowych tygodniowo bierze udział około 250 osób. Poprzez realizację tego projektu miasto wzbogaci się o obiekt sportowy, który będzie spełniał wymogi WZPN, w celu prowadzenia rozgrywek w mieście Słupca w różnych klasach rozgrywkowych.
6
Zgłaszający: Włodzimierz Kotarba ( grupa 33 osób )
Tytuł zadania: Instalacja/rozszerzenie monitoringu miejskiego – poprawa bezpieczeństwa w Słupcy
Lokalizacja: Inicjatorzy zadania przewidują, iż budżet przedsięwzięcia (w zależności od ilości montowanych kamer) wyniesie około 120 – 150 tysięcy złotych. W kwocie tej znajdzie się zakup kamer, instalacja ich, zakup sprzętu komputerowego (tak zwanej centrali z rejestratorem na którym nagrywane i przechowywane będą nagrania)  oraz oprogramowania.
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Inicjatorzy zadania oraz mieszkańcy Słupcy popierający niniejszy projekt uważają, iż w celu    poprawy bezpieczeństwa w mieście należy zainstalować/rozszerzyć monitoring miejski. W tym celu proponujemy instalację kamer w najbardziej newralgicznych i uczęszczanych punktach naszego miasta. Główny cel przyświecający tej inicjatywie to eliminacja niebezpiecznych, brawurowych i nieodpowiedzialnych zachowani kierowców stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia pieszych oraz innych uczestników ruchu drogowego.  Poza tym, monitoring miejski pozwoli identyfikować sprawców aktów wandalizmu, wykroczeń czy też popełnianych w obrębie działań monitoringu przestępstw. Tym samym spełni funkcje prewencyjną, zniechęcającą do popełniania tego typu czynów.
Wszystkie funkcje, które może spełnić realizacja zgłoszonego zadania do budżetu Obywatelskiego 2020, pozytywnie wpłyną  na zapewnienie oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Słupcy. Jest to o tyle kluczowe, iż w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do wypadków drogowych w których mieszkańcy Naszego miasta tracą życie lub zdrowie.
 Główne cele budowy monitoringu miejskiego to:
• wzrost poczucia bezpieczeństwa,
• działania prewencyjne,
• przeciwdziałanie aktom wandalizmu,
• zmniejszenie przestępczości i gromadzenie materiałów dowodowych przeciwko sprawcom przestępstw i wykroczeń,
• kontrolowanie ruchu ulicznego.
7
Zgłaszający: Anna Kaźmierczak-Pietrzykowska ( grupa 25 osób )
Tytuł zadania: Budowa tężni solankowej w Słupcy wraz z towarzyszącą wokół niej infrastrukturą architektury miejskiej i kącika sportowego.
Lokalizacja: W rejonie ulic: Aleja Tysiąclecia, Gajowa, A. Szeluty, Koszucka, M. Jareckiego, Jeziorna oraz w rejonie ulicy Kopernika.
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Budowa tężni solankowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i jej zdrowotne właściwości wpłyną korzystanie na poprawę zdrowia wielu mieszkańców Słupcy, w szczególności osób starszych, dzieci, osób na co dzień mających dolegliwości zdrowotne w postaci m. in. astmy, chorób alergicznych, nadciśnienia tętniczego, chorób tarczycy, etc. Powstanie tężni sprawi także, że powstanie nowy obiekt, dotychczas nie spotykany w Regionie Słupeckim, który wzbogaci atrakcyjność turystyczną naszego miasta, w dalszej kolejności zwiększy się dzięki temu liczba turystów odwiedzających Słupcę oraz rozwinie się biznes turystyczny, zwiększający nowe miejsca pracy. Ponadto w rejonie Hali MOSiR powstanie kącik sportowy w postaci utworzenia stolików do gry w szachy, ścianki wspinaczkowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
8
Zgłaszający: Angelika Śliwczyńska ( grupa 27 osób )
Tytuł zadania: „Co w duszy gra młodzieży – miejsce spotkań”
Lokalizacja: Budynek po byłym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy lub lokalizacja wyznaczona przez Urząd Miasta w Słupcy
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Proponuję stworzenie centrum spotkań i nauki zarządzanego przez młodzież z którego będą korzystali wszyscy mieszkańcy. Zaadoptowanie kilku sal po byłym gimnazjum będzie odpowiednim miejscem (lub inne wyznaczone przez UMS). W naszym mieście nie ma prawdziwego miejsca spotkań dla młodzieży, gdzie młodzi mogą spokojnie usiąść, porozmawiać, pouczyć się, pośpiewać, potańczyć, realizować swoje pomysły, plany, zaprezentować swoją twórczość. W centrum będzie bank godzin- przysługa za przysługę. Zakup komputerów pozwoli przeprowadzić szkolenie z grafiki użytkowej i praktycznego wykorzystania aplikacji programowych. Będą one służyły do bieżącej obsługi działalności centrum. Remont kilku sal w budynku pozwoli je dostosować do potrzeb młodzieży. Nowoczesna modernizacja da młodym poczucie możliwości – że mogą wszystko. Kreatywne wyposażenie sal sprawi, że będą się czuli ważni, odpowiedzialni, pomocni. Zakup wyposażenia kuchennego będzie  w chwili odpoczynku, relaksu, bardzo przydatne mobilizujące do dalszych działań. Będzie t miejsce w którym młodzi uruchomią wyobraźnię i będą ze sobą współpracować, podejmować wyzwania. Będą proponować, przygotowywać działania, akcje, festiwale przy pomocy UMS. Centrum przyczyni się do rozwoju Miasta Słupcy, mieszkańców, da poczucie wspólnoty – razem możemy wszystko.
9
Zgłaszający: Dawid Adamczewski ( grupa 27 osób )
Tytuł zadania: Rewitalizacja i modernizacja skateparku
Lokalizacja: zbieg ulic Kopernika i Sikorskiego (skatepark)
Koszt w złotych: 150.000 zł
Opis zgłaszającego wraz z uzasadnieniem
Słupecki skatepark jest obiektem, który powstał w wyniku długoletnich starań lokalnej młodzieży tj.pasjonatów jazdy na deskorolce. Jego budowa miała miejsce 10lat temu. Po tak długim czasie eksploatacji obiekt wymaga rewitalizacji i modernizacji.
Lokalny skatepark jest miejscem w którym młodzież jak i rodzice z dziećmi chętnie i aktywnie spędzają czas. Modernizacja obiektu poprawi bezpieczeństwo, które jest kluczowe. Zakup nowych urządzeń wykonanych z trwalszych materiałów podniesie atrakcyjność jak i żywotność obiektu oraz zachęci młodzież do aktywnego spędzania czasu jak np jazda na: deskorolce, bmx’ie, rolkach czy hulajnodze.
print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125