Dziś żegnamy Panią Hankę Kasperską – Stróżyk

Niezwykle rzadko się zdarza osoba, która przyjętą postawą życiową i niezależnością wyróżnia się w społeczności. O takich ludziach mówi się powszechnie, że miały niezwykłą osobowość. Taką osobą była, zmarła w sobotę, 27 lipca 2019 Hanka Kasperska – Stróżyk.

Hanka Kasperska-Stróżyk urodziła się 24 października 1961 w Stolnie w rodzinie Bohdana i Seweryny Kasperskich. Miała dwie siostry – Brygidę i Justynę. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończyła w Piasecznie k/Warszawy , gdzie spędziła z rodziną lata młodości. W okresie licealnym i w początkach studiów uprawiała trzy rodzaje sportu żeglarstwo, koszykówkę i jazdę konną. W 1986 ukończyła studia z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UAM w Poznaniu. W 2000 uzyskała tytuł magistra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UAM Poznań. Ukończyła też studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

Pracę zawodową rozpoczęła w 1986 na stanowisku młodszego bibliotekarza w Bibliotece Publicznej w Warszawie. Potem do 1988 pracowała jako instruktor w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Koninie. Następnie przez ponad 21 lat była kierownikiem Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie Filia w Słupcy.

Całe swoje serce włożyła w rozwój słupeckiej filii biblioteki. Dzięki Jej staraniom, w 2001 filia została przeniesiona z dawnej siedziby do nowego, większego lokalu o znacznie większym standardzie przy ul. Mickiewicza. Aktywnie współpracowała z władzami miasta i powiatu w zakresie pozyskiwania środków finansowych i wspierania działań biblioteki. W 2006 koordynowała prace związane z przekształceniem dotychczasowej czytelni w Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

Miała opinię wyróżniającego się pracownika, była kreatywna i wszechstronnie przygotowana do pracy w bibliotece. Opracowała dwie wydane publikacje: Biblioteka Sybiracka. Spis książek z informacją o ich treści oraz Rozwój Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy w latach 1957-2002. Monografia. Napisała także wiele artykułów prasowych publikowanych w lokalnej prasie.
Okres życia w Słupcy był dla Pani Hanki okresem życia rodzinnego i pracy. Każdego dnia pilnowała czy dzieci właściwie odrabiały lekcje, każdego dnia dawała z siebie cały swój profesjonalizm w rozwój biblioteki pedagogicznej, o której dziś niejeden słupczanin mówi, że to Pani Hanka stworzyła na nowo tą placówkę. Jej ulubionym zespołem, którego namiętnie słuchała w drodze z domu do pracy i z pracy do domu był Radiohead.
Od 1998 zapoczątkowała współpracę biblioteki ze Związkiem Sybiraków – Kołem Terenowym w Słupcy podejmując wiele działań, jak choćby organizowanie spotkań z Sybirakami dla uczniów miejscowych szkół. Cały czas doskonaliła się zawodowo. Uzyskała tytuł nauczyciela dyplomowanego, ukończyła także studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą (UAM Poznań, 2006) oraz rozmaite kursy i szkolenia.
Przez okres dwóch lat pracowała również jako nauczyciel religii w ZSZ w Słupcy, a także jako autorka autorskiej audycji radiowej w Wielkopolskim Radiu Warta.
Z małżeństwa z Piotrem Stróżykiem na świat przyszło troje dzieci – Mateusz (ur. 1987), Agata (ur. 1993) i Max (ur. 2003). Miała opinię osoby niezależnej. Była koneserem kina i miłośniczką wypraw rowerowych.
Od niemal dwóch lat zmagała się z chorobą nowotworową – rozsianym rakiem piersi HER2+. Nie tylko w trakcie choroby, ale w ciągu całego życia była niezwykle dzielną i silną kobietą, która potrafiła się cieszyć drobnymi przyjemnościami, ale też lubiącą czasami iść pod prąd, co nie raz przypłaciła cierpieniem. Jako osoba publiczna nigdy nie miała nic wspólnego z żadnym ugrupowaniem politycznym.
W ostatnich miesiącach życia mieszkała u młodszej siostry Justyny Iniarskiej i jej męża Roberta w Krakowie, która otoczyła ją czułą i troskliwą opieką za co najbliższa rodzina jest ogromnie wdzięczna. Zmarła rano w sobotę, 27 lipca (dzień po swoich ostatnich imieninach).

Pogrzeb śp. Hanki Kasperskiej-Stróżyk odbędzie się w piątek, 2 sierpnia o godz. 13.00 w parafii p.w. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Bliskim zmarłej składamy najszczersze wyrazy współczucia. Cześć Jej Pamięci!

[tekst: Głos Słupcy, zdjęcie: strona Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy]

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125