Kawiarenka naprawcza w Twoim mieście?

 

Fundacja Ashoka Polska wraz z Fundacją Veolia Polska zapraszają do udziału w konkursie “NaprawiaMY z Veolią”, którego celem jest utworzenie miejsc, gdzie lokalne społeczności będą mogły naprawiać rzeczy i wymieniać się umiejętnościami. Nagrodą jest kilkumiesięczny cykl szkoleniowy dla innowatorów społecznych, a także grant na sfinansowanie kawiarenki naprawczej i jej działań.

Nasze społeczności lokalne produkują tony odpadów rocznie. Odpady te nie tylko stanowią niewygodny problem, ale nieodpowiednie postępowanie z nimi może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt. Gdyby wymieniane rocznie telefony komórkowe ustawić jeden na drugim utworzyłyby kolumnę 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Kolumna z telewizorów 50 razy przewyższyłaby Mount Everest. Tymczasem zużytą świetlówkę możemy wykorzystać w 90% do produkcji nowej lampy. Wiele sprzętów mogłoby nadal służyć swoim użytkownikom, gdyby wiedzieli, gdzie lub jak mogą je naprawić. W Polsce wciąż jest wiele osób, które potrafi naprawiać sprzęty. Jest też wiele osób, które chciałyby się tego nauczyć. Uważamy, że jest to ogromny potencjał, który z pożytkiem dla środowiska i dla integracji społeczności lokalnych warto uruchomić promując ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt, który proponujemy polega na wsparciu innowacji społecznych, szerzeniu idei gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście konsumpcji i relacji społecznych w miastach.
(Agata Stafiej-Bartosik – Coutry Director of Ashoka Poland)

Współpraca między trzema sektorami: biznesem, samorządem i organizacjami społecznymi przyświeca wszystkim naszym działaniom, jest bowiem podstawą skutecznego angażowania się mieszkańców w sprawy miasta i współtworzenia nowoczesnych rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania społeczne i ekologiczne. Nasz nowy program „NaprawiaMY z Veolią”, w duchu międzysektorowej współpracy, będzie wzmacniać miejskie innowacje społeczne, szczególnie wokół idei „zero waste”. Wierzymy, że dobry klimat miejski sprzyja innowacjom, dlatego w efekcie programu powstanie 5 kawiarenek naprawczych, w których mieszkańcy będą mogli za darmo naprawić uszkodzone rzeczy, czy otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. A wszystko w miłym, ciepłym kawiarnianym klimacie.
(Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska, Dyrektor ds. CSR w Grupie Veolia)

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?
Zapraszamy do udziału instytucje, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne
JAK TO DZIAŁA?
Jeżeli chcesz aby kawiarenka powstała w Twoim mieście, zgłoś swój pomysł na inicjatywy, które Twoim zdaniem powinny być realizowane w takiej kawiarence.
Znajdź chętnych do angażowania się razem z Tobą. Sprawdź czy są wśród nich fachowcy.

Szukamy pomysłów, które połączą pokolenia, zaktywizują zarówno kobiety jak i mężczyzn, młodzież i dorosłych, osoby starsze i dzieci. Poszerzą świadomość konsumpcyjną a naprawianiu nadadzą nowy wymiar.

Zgłoś swój pomysł do 10.06 2019 roku na stronie: http://www.naprawiamyzveolia.pl

Spośród zgłoszeń wybierzemy 10 najbardziej innowacyjnych projektów, które otrzymają wsparcie merytoryczne na dopracowanie pomysłów:
• 2 dniowe szkolenie w Łodzi 25-26.06
• 3 spotkania inspiracyjne on-line
• wsparcie animatora Ashoki

Pięć z nich otrzyma dodatkowo wsparcie finansowe w wysokości 8 000 złotych na sfinansowanie funkcjonowania kawiarenki naprawczej.

Kontakt

http://www.naprawiamyzveolia.pl

http://ashoka-cee.org/naprawiamy/

https://www.facebook.com/Ashokawpolsce/

https://www.facebook.com/VeoliaPL/

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Fundacja Veolia Polska, Anna Hincz, anna.hincz@veolia.com
Fundacja Ashoka Polska, Marek Kaleta, mkaleta@ashoka.org

Naprawiamy z Veolią – logo

 

[informacja: Fundacja VEOLIA]

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125