Noc Świętojańska

23 czerwca nad jeziorem słupeckim odbyła się kolejna edycja nocy świętojańskiej.

Noc Świętojańska (zwana  nocą kupalną, kuplnocką, kupałą)  krzyżuje  się ze starożytnymi pogańskimi tradycjami letniego przesilenia słonecznego, z tradycjami najdłuższego dnia  w ciągu roku.

Imprezę rozpoczął zespół „Gumowe Szekle”, wykonujący szanty oraz piosenki morskie i żeglarskie. Laureaci wielu konkursów i zdobywcy licznych nagród. Inicjatorzy i organizatorzy Spotkania z Piosenką Żeglarską SZANTOGRANIE w Powidzu.

W słowiańskie święto poświęcone przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc,  wprowadziła nas Stanica Rycerska z Korwina. Krzysztof Stachurski wraz ze swoimi przyjaciółmi: Grupą „Warcianie”, zespołem tańca dawnego LA DAME,  zespołem muzyki dawnej HUSKARL  oraz grupą Grow up events  opowiedział o dawnych tradycjach i obyczajach związanych z nocą Kupały.  Byliśmy świadkami inscenizacji obrzędu krzesania nowego ognia, wicia i puszczania wianków,  pląsów i wspólnej  zabawy przy ognisku, pokazu fireshow.

Animacje dla dzieci prowadził Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Słupcy oraz „Grow Up Events” z Jarocina

Usługę gastronomiczną przygotowała „Szopa u Bosmana” Jerzego Górczyńskiego.

O nagłośnienie zadbali niezawodni pracownicy Miejskiego Domu Kultury: Krzysztof Rybicki i Przemysław Kwiatkowski.

Dziękujemy druhnom i druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy za pomoc i wsparcie podczas tegorocznej edycji wydarzenia.

Noc Świętojańska

 

 

 

 

 

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125