Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 kolejny raz wyjechały do teatru

Finał projektu „ Mali Kulturalni”

W Tłusty Czwartek już po raz czwarty uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Słupcy dzięki wsparciu projektu „Mali Kulturalni” przez Fundację PZU (w ramach konkursu „Fundacja PZU z Kulturą”) pojechali na balet „ Kopciuszek” do Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Prosta opowieść o biednej sierocie, okrutnej macosze, brzydkich i zazdrosnych siostrach oraz o księciu, pięknym i zakochanym zaskoczyła młodzież pomysłowością i dowcipem. Przerysowane postacie sióstr nieszczęsnej dziewczyny: pulchna Gruszka, opychająca się słodkościami na królewskim balu i złośliwa Pietruszka, nijak nie umiejąca zdobyć sympatii księcia rozśmieszały. Obsada, scenografia, kostiumy, choreografia i muzyka razem stworzyły cudowny balet. Na dwie godziny przenieśliśmy się do naprawdę magicznego świata, pełnego poezji, lekkości i wdzięku. To przedstawienie udowadnia, że „sztuka wyższa”, jeśli tylko jest najwyższej próby, może znaleźć drogę do dzieci, których naturalnym żywiołem jest kreskówkowo-telewizyjna kultura popularna.
Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni kunsztem tancerzy: dziewczynka z 6a klasy nie była wstanie oderwać oczu od baletnicy, która sunęła po scenie, jakby jej nie dotykała, a tak naprawdę jej ruchy były tak szybkie i drobne, że dawały złudzenie – „ To było niesamowite!!!” – mówiła. Podobała się także lekcja „ Za kulisami teatru” podczas , której mieli okazję stanąć na scenie, zobaczyć garderoby artystów i rekwizytornię, dowiedzieć się, za co w teatrze odpowiada inspicjent i gdzie siedzi sufler. Zwiedzająca „zaplecze” Gabrysia chciałaby zostać w przyszłości charakteryzatorem w teatrze- kto wie? Nasze dzieci wszystko mogą, trzeba im tylko to pokazać..
Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie ARTIS – Sztuka, Nauka, Wiedza działające przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Słupcy, którego jedną w form wspierania szkoły i jej uczniów jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na urozmaicone formy edukacyjne, w tym także teatralne. Dzięki wsparciu Fundacji PZU w ramach konkursu „ Fundacja PZU z Kulturą” dzieciaki mogły wziąć udział w naprawdę niezwykłym wydarzeniu scenicznym.

 Przedstawienie „Kopciuszek”

 

 Dzieci z SP 1 w teatrze

 

 Dzieci z SP 1 w teatrze

 

 Dzieci z SP 1 w teatrze

Logo Fundacja PZU

 Logo Fundacja PZU

[tekst i zdjęcia: Iwona Śruba-Czechowska – Stowarzyszenie ARTIS]

 

 

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125