Park miejski ma 150.lat

Park miejski ma 150.lat

Podczas kolejnej X już Nocy w Muzeum  pragniemy w sposób szczególny zwrócić uwagę na położony nieopodal naszej siedziby ten obszar zieleni.  Od samego początku był ważnym elementem pejzażu Słupcy , miejscem spotkań, spacerów  i rekreacji wielu pokoleń Słupczan.
Nie botaniczny, nie Saski, ale nasz słupecki własny park miejski obchodzi w tym roku 150.rocznicę swego powstania. Założony został w 1867r. Wtedy  to wskutek nowego podziału administracyjnego  w ponownie   utworzonej gubernii kaliskiej wyodrębniono powiat słupecki. Jak pisze Marian Jarecki w swojej publikacji „Krótka historia powiatów ziemi słupeckiej”  (…)radni powiatu z radnymi miasta własnymi rękoma wykopali na te pamiątkę stawek i założyli słupecki park”. Zapewne te działania aż tak nie wyglądały ,ale to krótkie zdanie oddaje  entuzjazm jaki towarzyszył Słupczanom w tworzeniu nowej rzeczywistości , pomimo  życia w realiach imperium carskiego .
Do majowej nocy mamy jeszcze trochę czasu, ale już teraz  uprzejmie  prosimy Państwa  o udostępnienie nam -celem zeskanowania-fotografii   związanych z naszym parkiem, które być może znajdują się w rodzinnych albumach: z niedzielnych spacerów ,szkolnych wycieczek, spotkań na tzw. koguciku , zabaw na   grzybku.  W ten sposób uda się nam  pokazać  (na wystawie, w filmie ) jakie miał znaczenie dla mieszkańców i  czym  dla nich był  ;  będzie to może  taki „historyczny” impuls do dalszych działań nad jego rewaloryzacją , podnoszeniem atrakcyjności  i inwestowania w jego infrastrukturę .Fotografie zeskanowane w minimum 300 dpi można także przesyłać na nasz adres mailowy: muzeumslupca@op.pl   z  podaniem krótkiej informacji o fotografii.
Zachęcamy i dziękujemy. I już teraz zapraszamy na parkową Noc w muzeum.
Beata Czerniak
Dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy
print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125