Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczyste posiedzenie Powiatowej Rady Kombatantów działającej przy staroście słupeckim zostało zorganizowane z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Składam Państwu serdeczne podziękowania za  podtrzymywanie tak ważnych dla kraju wydarzeń. Przeżywając dzisiaj święto 1 marca możemy dojść do przekonania, że Żołnierze Wyklęci cały czas żyją, a dzieje się tak dzięki naszej pamięci o nich. Cieszy to, że z roku na rok uroczystości związane z tym świętem obchodzone są w sposób coraz bardziej godny i honorowy. Być może dożyjemy kiedyś czasów, że ten dzień będziemy przeżywali w takiej oprawie jak 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada  – mówił podczas spotkania wicestarosta słupecki Szymon Grzywiński.

Za współpracę z Radą dziękował także burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk, który wspomniał o wielu wspólnych działaniach. Mowa chociażby o wnioskach tego gremium do Urzędu Miasta w sprawie nadania w mieście ulic Żołnierzy Wyklętych czy Rotmistrza Pileckiego. – Jesteśmy na etapie konsultacji społecznych. Jednak to ostatecznie miejscy radni zadecydują o tym, jakich zmian w nazwie ulic dokonamy. Zapewniam jednak, że Państwa sugestie będą także brane pod uwagę – dodał.

Przewodniczący Rady Tadeusz Janas podczas spotkania wspomniał także o filmie, który z jego udziałem powstał w słupeckim LO. – Jest w poznańskim oddziale TVP cykl materiałów pod nazwą „Zapomniane historie”. Jeden z tych odcinków „Niepokorne liceum” opowiadał o historii organizacji konspiracyjnej działającej w „ogólniaku”. Kto nie oglądał zachęcam do odnalezienie tego 15-minutowego reportażu w internecie – zaznaczył.

Padła także propozycja ze strony Barbary Wawrzyniak by na kolejne posiedzenia zapraszać młodzież. – To mogłaby być dla nich bardzo dobra lekcja historii – dodała.

Zebranych poinformowano  o biegach „Tropem wilczym” będących biegami pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się na terenie powiatu. Przekazany został także komunikat o Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Krwi pod hasłem „Spokrewnieni służbą”, którą w powiecie słupeckim organizują Komenda Policji i Straży, a odbędzie się ona 8 marca w godzinach 8.00 – 11.00 w przychodni przyszpitalnej w Słupcy.

Końcowym elementem obchodów było wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem na słupeckim rynku.

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

FOTO/TEKST: Powiat Słupecki

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125